Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
28 MAYIS Cumartesi 22:57
Advert

Advert

Malatya Üstüne Düşeni Yaptı Sıra Adıyaman’da

Doğanşehir Kaymakamı Mehmet Kılıç ve Doğanşehir Belediye Başkanı Durali Zelyurt, AK Parti Doğanşehir İlçe Başkanı Murat Kavuncuoğlu, Ziraat Odası Başkanı Burhan Tanışık ile Doğanşehir de görev yapan 24 Mahalle Muhtarı ile birlikte tütün konusunu hükümet yetkilileriyle görüştüler. Olumlu geçen görüşmelerin ardından Malatya’ya dönen heyet, Adıyaman’dan da aynı adımı bekliyor

Malatya
Giriş Tarihi : 24-01-2022 16:39   Güncelleme : 24-01-2022 16:39
Malatya Üstüne Düşeni Yaptı Sıra Adıyaman’da

 Yapılan görüşmeler hakkında gazetemize açıklama yapan Doğanşehir Belediye Başkanı Durali Zelyurt, tütün konusundaki sıkıntılarını Ankara’da dile getirdiklerini söyleyerek değerlendirmelerini aktardı.  Zelyurt, açıklamasında; “Ankara ziyaretimizde Cumhur ittifakının AK Parti Malatya milletvekilleri ve MHP Milletvekilimizle birlikte TBMM Grup Başkanı Sayın İsmet Yılmaz ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan Sayın Öznur Çalık vekilimiz tarafından randevu almıştık. AK Parti'nin 4 milletvekili ve Milliyetçi Hareket Partisi milletvekili ile birlikte 5 milletvekilimizle birlikte grup başkan vekillerini ve İçişleri Bakanımızı ziyaret ettik.  Yetkililerimiz konuyla ilgili görüşlerimizi tek tek dinlediler. Önerilerimizi sunduk. Taleplerimizi dile getirdik. Milletvekillerimizin de desteğiyle hâlihazırda ekilen tütünün, değerlendirilmesi talebinde bulunduk” ifadelerini kullandı.

ERTELEME BEKLİYORUZ

Zelyurt, tütün ile ilgili yeniden yasal düzenleme yapılması, aksi taktirde planlanan kooperatifin Tekel oluşturacağını dile getirerek; “Yasal düzenleme tamamlana kadar, bizler bu konunun 2024 yılının sonuna kadar ertelenmesini talep ettik. Konuyla ilgili Sayın Öznur Çalık vekilimiz çok ayrıntılı şekilde dosya hazırlamıştı. O dosyada yer alan raporlarda taleplerin ne şekilde olacağız belirlenmişti. Diğer Vekillerimizden Sayın Ahmet Çakır, Bülen Tüfenkçi, Hakan Kahtalı ve Hamit Fendoğlu’nun konuya hakim olduklarını da müşahede ettik. Burada grup başkanvekillerimizden ve Başkan İsmet Yılmaz'dan Bu tütün yasağının 1 Şubat'tan sonra 2024 yılı sonuna kadar ertelenmesi konusunda söz ve aldık. Ayrıca İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’dan da meclisten erteleme talebimiz gerçekleşene kadar elimizdeki tütünlerin satışı noktasında destek beklentimizi dile getirdik. Aksi takdirde çiftçimizin emeğini zayi olacağını dile getirdik. Bu süreçte bir kolaylık yapılması talebinde bulunduk.  Ürünlerin satışında nakliyesinde müsaade verilmesi konusunda çalışma yapılmasını rica ettik. Bize verilen Sayın bakanımızın da bu konuda bir çalışma içerisinde olduklarını ve konuyu değerlendireceklerini bilgisini aldık. Sayın bakanımız bu kadar muhtarın, bu kadar insanın gelmesinin önemine değinerek konuyu değerlendireceklerini söyledi. Vekillerimiz aracılığıyla kooperatifleşmenin Tekel mantığıyla oluşturacağını tek kooperatife dayalı olması tütün satışında tekel oluşturacağını, sözleşmenin önünü açmak için yasal mevzuatın yeniden düzenlenerek çiftçiyi rahatlatacak bir şekilde düzenleme yapılmasında ve başka alternatifler aranmasını talep ettik” dedi.

TALEPLERİMİZİ İLETTİK

Zelyurt, açıklamasının devamında ise; “Bu kapsamda butik tarzı işletmeler açılabileceğini, vergisinin alınması gerektiğini dile getirdik. Yetiştirilen bölgedeki tütünün, yüksek kaliteli olduğunu, kıymalık, sarmalık şark tipi tütünün kendine has özelliği olduğu, yetiştirme maliyetinin yüksek olduğu, fabrikasyon makoron tütünden ayırt edilmesi gerektiği, fabrikasyon tütünde olduğu gibi kooperatif yasasında verginin de yüksek olduğunu belirttik. Vergi yükünün hafifletilmesi talebinde bulunduk. Bunun Çiftçi yansıyacağını söyledik.  Bunun için yeniden düzenleme gerektiğini ve tütünün ekim alanlarının kontrol altına alınabilmesi için ÇKS kayıt sistemi ile kontrol altına alınmasını da tekrardan dile getirdik. Son olarak da bölgemizdeki tütün ekim alanlarının sabitlenmesini istedik.  Bunun hükümetin politikasını uygun bir şekilde yapılmasının daha uygun olacağını söyledik.  Doğanşehir çiftçilerinin çalışkan ve gayretli olduğunu dile getirerek, ilçemizin göç vermediğini, bunun nedeninin tütün olduğunu, çünkü küçük alanlara sahip tarım arazilerinde çiftçilerimiz tütün ile evlerini geçindirdiklerini, ilçede hiçbir tarım ürününün tütün kadar gelir getirmediği tütün ekiminin rahatladığı takdirde ilçemizi için ve bölge halkı için Adıyaman ve diğer tütün ekicileri için olumlu olacağını dile getirdik. tütün üreticisinin fakir, satıcısının fakir, içeninde fakir insanlar olduğunu belirttik. Dolayısıyla 2024 yılı sonuna kadar ertelenmesini ve yeniden bir çalışma yapılarak kayıt altına alınarak ekim izni verilmesini, çiftçimizin devletin yanında olduğunu hiçbir zaman kanunsuz iş yapmadığını dile getirdik”dedi.

KONUYLA İLGİLİ ADIYAMAN’DAN DA DESTEK BEKLİYORUZ

Zelyurt açıklamasını; “Yetkililer de taleplerimizi haklı gördüler ve değerlendireceklerini söylediler. İnşallah iyi bir çalışma olur. Son olarak da Adıyaman’da bizlere destek verirse daha güçlü olacağımıza inanıyoruz. Yerel siyasetçiler le birlikte, ziraat odalarıyla beraber birlik beraberlik içerisinde bu sorunun üstesinden geliriz diye düşünüyoruz. Ziyaretimiz esansında Sayın Vekillerimiz Doğanşehir'e Çok Yakın ilgi ve alaka gösterdiler. Milletvekillerimizi her konuda olduğu gibi tütün konusunda da ilçemize karşı oldukça samimi olduklarını gördük. Aldığımız bilgiye göre Cumhurbaşkanımız tarafından tam emin olmamakla birlikte Sayın Mehmet Eker başkanlığında bir çalışma yapılması için bir heyet oluşturulacağı bilgisine ulaştık. İnşallah güzel şeyler olacağına inanıyoruz” ifadeleriyle sonlandırdı. 

A.Vahap Kaygusuz –Ali Nihat Yavuz 

 

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR