Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
04 TEMMUZ Pazartesi 00:04
Advert

Advert

Malatya Tarihi Sempozyumu Düzenlendi

Malatya Büyükşehir Belediyesi, İnönü Üniversitesi ve Malatya Kent Konseyi iştirakiyle 16-18 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen ‘İnsan Mekân ve Medeniyet’ konulu Malatya tarihi Sempozyumu MABESEM de başladı. Sempozyumda konuşan Vali Hulusi Şahin Kültürel mirasımıza sahip çıkmanın önemini vurguladı

Genel
Giriş Tarihi : 16-06-2022 16:16
Malatya Tarihi Sempozyumu Düzenlendi

Düzenlenen sempozyumun açılış konuşmasını Kent Konseyi Genel Sekreteri Av. Abdulkadir Artan yaptı. Artan konuşmasında; “Adını Bal’dan, Bal gibi meyvelere sahip bağ ve bahçelerden alan kadim şehrimizin yeryüzündeki serüvenini konu alan İnsan Mekân, medeniyet Malatya tarihi sempozyumu dolaysıyla bir araya gelmiş bulunmaktayız. Malatya Kent Konseyi, İnönü Üniversitesi, Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığının birlikle düzenledikleri sempozyumun tarihi çakışmalara ışık tutmasını temenni ediyorum. Malatya Kent konseyimiz yönetmeliğinde belertilen yerel düzeyde belirtilen demokratik katılının yaygınlaştırılmasını, hemşerilik hukuku ve ortak yaşam bilincine katkı sağlamak, çok ortaklı ve çok aktörlü yönetişim anlaşışının benimsenmesini sağlamak için çalışmalarını sürdürmektedir. Kent konseyimiz şehrin kimliğine ilişkin tarihi, kültürel ve benzer değerlere sahip çıkmayı ilke edinmiştir. Kent konseyleri, merkezi yönetimi, yerel yönetimi, kamu kurum ve kuruluşları niteliğindeki meslek kuruluşlarını STK ları ortaklık anlayışıyla buluşturmak üzere kurum ve kuruluşların temsilcilerinden oluşur. Valiliğimiz, Belediye Başkanlığımız ve V aliliğimizin belirlediği kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, Mahalle muhtarlarımızın seçilmişleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarımız ve Noterler, Barolar ile ilgili STK’ların temsilcileri oluşturmaktadır” dedi. 

ASLANTEPE EN ÖNEMLİ KÜLTÜR VARLIĞIMIZDIR

Ertan, konuşmasının devamında ise; “Malatya’mız Battalgazi ilçesi Orduzu sınırları içindeki Aslantepe ören yeri Unesco’nun dünya kültür mirasına dahil ettiği 19.varlığımızdır. Daha önce Adıyaman ve Malatya Mülki İdare sınırları içinde bulunan Nemrut Dağı Ören Yeri Unesco Dünya Kültür Varlıkları listesine dahil edilmişti. Bu anlamda da Nemrut’u da Malatya’mızı da Adıyaman’ımızla birlikte bir kültür değeri olarak görüyoruz. Malatya Büyükşehir Belediyemizin benimsediği bir slogan var. İnsanlık Medeniyetinin Başladığı, Anadolu’yu Anayurt yapan destan şehir Malatya. Bazı arkadaşlar bu sloganımız karşında eleştiride de bulunmuşlardı. Ancak Aslantepe’nin Dünya Kültür Mirası listesine girmesiyle savunduğumuz iddianın bir bölümünün dünya tarafından da benimsenmesine şahit oldu. Çeşitli uygarlıkların yaşandığı ve bilinen en eski şehir devleti olması bu konuda haklı olduğumuzun da bir kanıtıdır. Medeniyet ve Medine arasında bir ilişki vardır. Burası da tarihin bildiği en eski Medinelerden birisidir. Bilinen en eski saray da Aslentepe sınırları içindedir. Malatya’ya Peygamberimizin vefatından sonra Hz. Ömer tarafından ilk defa Müslümanlar Malatya’ya ayakbastı. Sonra defalarca el değiştirdi.” Şeklinde konuşarak Malatya’nın kronolojik tarihini özetledi. Battalgazi destanının da Malatya’nın kuruluş tarihinden bahsettiğini unutmamak gerektiğini hatırlatarak kronolojik olarak Malatya tarihini anlattı.

İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ BU KONUDA ÖNEMLİ ÇALIŞMALAR YAPIYOR

Prof.Dr. Abdulkadir Baharçiçek ise konuşmasının başında Malatya konumu itibarıyla, sahip olduğu potansiyel itibarıyla hem İslam tarihinin hem de Türk tarihinin çok önemli bir merkezi olduğunu hatırlattı. Baharçiçek, şu ifadleri kullanarak izleyicilere seslendi. “Malatya İnönü Üniversitesi bu konuda bilimsel olarak önemli çalışmalar yapıyor. Bu insan kaynağımızı da ilimizin kalkınması ve gelişmesi için kullanmak istiyoruz ve kullanıyoruz. Malatya Valiliğimiz ve Büyükşehir Belediyemizle birlikte çok önemli çalışmalar yapıyoruz. Bu sempozyumun da Malatya’mıza katkıda bulunacağına inanıyorum.”

KÜLTÜR MİRASLARIMIZA SAHİP ÇIKALIM

Malatya Valisi Hulusi Şahin, “Malatya için, Malatya adına bir şey söyleyeceksek konuyu toparlayıp, başlangıcıyla ele almak lazım. İnsan, Mekân ve Medeniyet.  Anadolu’yu bugün bizler doldurduk. Anadolu tarihi çok eski, çok gerilere gidiyor” dedi. Şahin konuşmasının devamında ise Malatya tarihine değinerek; “Burada bir Hitit mirası var. Aslantepe onun bir parçası. Komagene’den basedildi. Nemrut bunun bir parçası. Güçlü bir Roma ve güçlü bir Pers bu coğrafyada var. Bu kadim dünyanın bugünkü bekçileri olarak söz söyleme hakkına sahibiz.”dedi. Vali Şahin, konuşmasını; “Dolayısıyla önce bizim olanlara bir sahip çıkalım. Yeteri kadar da zengin bir miras ile karşılaşacaksınız. Biraz önce sayın genel sekreterimiz vurguladığı, Türk İslam mührümüzü gözardı etmeyelim lütfen. Tarih konuşurken de bizler olanları bir önce ön sayfalarda yazalım. Ondan sonra konuşalım. Bundan da vazgeçmeyelim. Bu  coğrafya ev sahipliği yapmış ne varsa söyleyebiliriz.  Büyük bir medeniyetin evlatları olduğumuz, dünya insanlık ailesine büyük katkılar sağladığımızı lütfen her zaman vurgulayalım. Bu hususta da Malatya önemli bir merkezdir. Önemli bir noktadır. Tarihe sadece antik geçmişiyle değil, Türk İslam mirasıyla Anadolu’ya mühür vurmuş çok değerli çok kıymetli şehirdir ve bu şehir adına söyleyecek söylenecek o kadar çok kendi kültürümüzle ilgili söz var ki. Bunları biraz ön plana çıkarmak bence çok çok doğru olur diye düşünüyorum. Burada çok değerli hocalarımız var. Ben yine mikrofonu alınca insan dayanamıyor. Sözün gerçek sahibi olan kıymetli hocalarımızı fırsat verip asıl onların dinlenmesi gerektiği düşüncesiyle sözlerini tamamlıyorum. Gönül isterdi ki vaktimiz olsun. Bu sempozyumu baştan sona tüm oturumları da izleyelim. Ama biliyorum ki tebliğler yayınlanacak ve yayınlanan tebliğiler kitap halinde bastırılacak. Onu da dört gözle bekliyorum. Eminim ki çok faydalı çok kıymetliler tebliğler ortaya çıkacaktır.  Tebliğlerin kıymeti şöyle de önemli. Daha detaylı bilgiler yer alacak. Tebliğleri okumak da önemli. Özellikle tebliğleri,  doktora tezleri de daha detaylı bakar. Kitaplar ister istemez daha yüzeysel bakar. O yüzden konulara daha detaylı bakmak istiyorsanız, Akademik makalelere mutlaka başvurunuz.  Buradan da kıymetli sonuçlar çıkacağını düşünüyorum” ifadeleriyle sonlandırdı.

Programın ilk gününe konuşmacı olarak, Dr.Öğr. Üyesi Halil Fazıl Ercan, Prof.Dr Ramazan Sever, Prof.Dr. Veli Ünsal, Prof.Dr Yüksel Aslantaş, katıldı.

3 gün sürecek sempozyumun ilk 2 gününde akademisyenler düzenlenen oturumlarda çeşitli sunumlar yapacaklar. Sempozyumun 3 gününde ise Sosyal ve Kültürel gezi düzenlenecek.  

A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz   

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR