Sağlık
Giriş Tarihi : 12-01-2022 14:26   Güncelleme : 12-01-2022 14:26

Malatya Tabip Odasından Turkovac Çıkışı!

Malatya Tabip Odası’ndan yapılan açıklamada Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi'nin Turkovac aşısı ile ilgili yapılan dayanaksız açıklamalara son vermesi istendi.

Malatya Tabip Odasından Turkovac Çıkışı!

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat Bulut, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nun (TİTCK) acil kullanım onayı verdiği Turkovac aşısının Faz-1, Faz-2 ve Faz-3 çalışmalarının olmadığını belirterek, "Ortada bir aşı yok, aşı olduğu iddia edilen bir solüsyon var” demişti. Bununla birlikte başlayan aşı tartışmalarına tepkiler çığ gibi büyüdü.

Malatya Tabip Odası’ndan yapılan açıklamada, Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi'nin dayanaksız açıklamalara son vermesini istedi. Yapılan açıklamada, ”Bütün dünyanın ve başta hekimlerimiz, sağlık çalışanları olmak üzere milletimizin Pandemiyle mücadelede büyük özveri gösterdiği ve aşılamanın yaşamsal önem taşıdığı süreçte, yerli aşının geliştirilmesi çabalarını son derece olumlu buluyor ve destekliyoruz. Ancak Sağlık Bakanlığı'nın yerli aşımızla ilgili verileri öncelikle bilim ortamıyla paylaşmada gecikmesinin bu olumlu çalışmaya katkısı olmamaktadır. Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi'nin ise, Pandemi ve aşı karşıtlığının gündemde olduğu koşullarda yerli aşımız konusunda "Aşı değil solüsyondur" açıklaması da ülkemiz bilim ortamını küçümseyen, dayanaksız ve sorumsuz bir açıklama olmuştur. Sağlık Bakanlığı'nın yerli aşımızla ilgili verileri bir an önce bilim ortamımızla paylaşmasını, Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi'nin de dayanaksız açıklamalara son vermesini istiyoruz.” ifadelerine yer verildi. 

>> Ebubekir Atilla