Malatya
Giriş Tarihi : 26-02-2021 20:30   Güncelleme : 26-02-2021 20:30

Malatya Normalleşecek mi?

Covid-19 Pandemisi nedeniyle Türkiye genelinde olduğu gibi ilimizde de alınan önlemlere rağmen kent merkezinde gün içinde artan kalabalık, sağduyulu vatandaşları korkutmaya başladı. Yeni kararların alınması Pazartesi günü yapılacak Bakanlar Kurulu toplantısından sonra netleşecek

Malatya Normalleşecek mi?

Konuyla ilgili değerlendirme yapan İl Sağlık Müdürü Prof.Dr. Recep Bentli ise yaptığı açıklamada, konunun Pazartesi günü yapılacak olan Bakanlar Kurulu toplantısında ele alınmasının beklendiğini hatırlatarak şöyle konuştu. Önceki gün yapılan bilim kurulu toplantısından sonra Sayın Bakanımızın yaptığı toplantıda da çok açık bir şekilde ifade edildi. Gerçekten yerinde karar dönemi dediğimiz dönemde bütün veriler toplanacak. O veriler doğrultusunda bir kriter oluşturulacak ve bu kriterler doğrultusunda da hangi kısıtlamanın ne zaman kalkması gerektiğine karar verilecek. Bilim kurulunun ve Sağlık Bakanlığı'nın tavsiyeleri oluşturuldu. İnşallah Pazartesi günü yapılacak kabine toplantısı sonrasında bu konu tam olarak netleşecek. Çünkü bu işin sadece sağlık boyutu yok. Aynı zamanda ekonomik boyutu var. Sosyal boyutu var. Hep birlikte bu tüm boyutlar değerlendirerek kabine toplantısı sonrasında biz de nasıl bir uygulama ile karşılaşacağımızı, kısıtlamaları nasıl kaldıracağımızı inşallah orada biz de net bir şekilde görüp oradaki kurallara, alınan kararlara göre, hıfzıssıhha kurularında da karar alınacak. Özellikle bakacak olan kriterler neler? Dün Sayın Bakanımız çok net ifade etti. En başta tabii ki vaka sayısı, ikincisi pozitiflik oranı, yani yapılan test içerisinde kaç tane pozitif hasta var. Ona bakılacak. Üçüncüsü yoğun bakım doluluk oranları ve dördüncüsü de Entübe hasta değişim durumu,  yani Entübe hasta sayısı arttıkça O da bir Kriter olacak. Azalırsa iyi bir kriter iyi bir gösterge olacak. Ona göre de farklı kısıtlamalar, farklı durumlara göre değerlendirip eğer işler olumlu yönde giderse kısıtlamalar yavaş yavaş inşallah kaldıracak.

KALABALIK KORKUTUYOR

Gerek toplu ulaşım araçlarında olsun, gerek sosyal alanlarda olsun günden güne artan insan kalabalığı, sağduyulu vatandaşlarda endişe uyandırmaya başladı. Özellikle 65 yaş üstü vatandaşların uygulanan yasak saatleri dışında kent merkezine doluşması dikkat çeken kalabalıklar arasında yer alması ise endişelerin artmasına neden oldu. Diğer yandan ulaşım araçlarındaki ve kent trafiğindeki yoğunlukla birlikte, cadde ve sokaklardaki kalabalığın artması, Covid-19 pandemisinin yükselmesi endişesini de beraberinde getiriyor. Yapılan uyarılara rağmen kalabalığın artması ise endişeleri artırıyor.

>>> A.Vahap Kaygusuz – Ebubekir Atila  (Özel Haber)