Genel
Giriş Tarihi : 26-04-2021 00:13   Güncelleme : 26-04-2021 00:13

Malatya Kayısı Çağlası Tezgahta

‘Dünya kayısı başkenti’ olarak bilinen Malatya’da dahi Mut Kayısı Çağlası, Malatya Kayısı Çağlası diye satılıyor. Şehrin rakımı düşük bölgelerinde çıkan Kayısı Çağlaları bu hafta itibarıyla tezgahlara ulaştı.

Malatya Kayısı Çağlası Tezgahta

 

Malatya Kayısısı adeta diğer üretim yapan bölgelerin piyasada tutunması için pazarlama markası oldu. Malatya’da kayısı çağlası dahi çıkmamışken, nisan ayının ilk haftası pazarlarda Mersin Mut Kayısı çağlası satılmaya başlamıştı. Malatya Kayısısının son bir haftada pazara girdiğini belirten Çiftçi Salih Kaya, kayısının çağla mevsiminin 20 Nisan gibi başladığını söyledi.

Hem ülke içinde, hem de yurt dışında Malatya Kayısısı olarak satışı yapılan kayısıların Malatya Kayısısına karşı önyargı oluşturduğuna dikkat çeken Kaya,” Malatya’da kayısı çağlası tam manası ile pazara ulaşmadan, her caddede ve her sokakta Malatya Kayısısı yazılarını görüyoruz. Getirilen ürünlerin hepsi Mersin Mut Kayısısıydı. 20 Nisan itibarıyla Malatya’da kayısı çağlaları çıkmaya başladı. Diğer bölgelerde çıkan Kayısılar dadı ve kalitesiyle biraz zayıf kalıyor. Kayısı ile ilk defa tanışan kişiler bu tadı beğenmeyince Malatya Kayısısını bu profile yerleştiriyor. Bir dahaki sefere o kişiye kayısı çağlası ulaştırılması mümkün olmuyor. Bu nedenle diğer bölgelerden çıkan kayısıların Malatya markası kullanılarak satılmasına vatandaşımız kanmasın. Malatya’da dahi bu şekilde satışı yapıldı” ifadelerine yer verdi.

Ebubekir Atilla