Malatya
Giriş Tarihi : 18-08-2021 07:05   Güncelleme : 18-08-2021 11:36

Malatya Kastamonu Olmasın!

Beydağı Mahallesi TOKİ Bölgesinde bulunan Karagöz Caddesi güzergahında yer alan Fezeyan Kanalı yarım kaldı. Yağışların olası bir şekilde artması ile Beydağı Havzası güzergahında yer alan yerleşim yerleri büyük tehlike altında. Fezeyan Kanalının yetersizliği ve yerleşim bölgelerinin havzanın içerisine doğru ilerlemesi yaşanabilecek felaketlere adeta davetiye çıkarıyor

Malatya Kastamonu Olmasın!

İklim değişikliğine bağlı yağışların artması ile birlikte ülke genelinde sel felaketleri yaşanmaya başladı. “Sel baskınlarına karşın nasıl bir tedbir alınması gerekiyor?” sorusunun akıllara takıldığı şu günlerde Malatya’daki olası bir felakete karşın vatandaşlardan uyarı geldi. Beydağı Mahallesi TOKİ Bölgesinde bulunan Karagöz Caddesi güzergahında yer alan Fezeyan Kanalının yarım kalmasından şikayetçi olan vatandaşlar, kanalın tamamlanmaması durumunda şehri büyük bir felaketin beklediğini belirtti.

Beydağı Havzası güzerhagında yer alan yerleşim yerlerinin tedbirsizlik nedeniyle tehlikeye atıldığını iddia eden vatandaşlar, olası kuvvetli bir yağışta vatandaşların canından olacağını söyledi.

Kontrolsüz havzanın Beydağı bölgesindeki eski Kireç Fabrikasından başlayarak, Hacı Ahmet Kaya Kız Kuran Kursu ve devamında yerleşim yerlerini tehlikeye attığını, daha önce başlanan ancak yarım kalan Fezeyan Kanalının bitirilmesi ile bu soruna bir nebze olsun çözüm bulunacağını vurgulayan vatandaşlar şu ifadelere yer verdi, ”TOKİ’nin taşındığı havzadan gelen ve biriken yağmur sularının akacağı yağmur drenaj hattı yetersiz. Burası kontrolsüz bir havza. Taş yapıdan oluşan buradaki fezeyan kanalı ve yahutta yağmur drenaj hattı, toplayıcı bir kesit olarak görülüyor ancak bazı yerlerde iki kanal koymuşlar, bazı yerlerde bir tane bazı yerlerde belirginken bazı yerlerde zeminle eş değer bir kanal olmuş. Burada yoğun gelen yağmur sularını taşır mı diye insan sormadan edemiyor. Suyun geçiş kısımları sorunlu ama genel olarak iyi durumda el atılması lazım. Ayrıca burası kontrolsüz bir havza dedik eski kireç fabrikasında başlayan hattın mansap kısmında Hacı Ahmet Kaya Bayan Kur’an Kursu ile birlikte birçok ev yer almakta. Suyu dağıtmaya yarayan yani yağmur sularının kontrollü akımını sağlayan kanal maalesef işlevsel değil gibi görünüyor. Bu da demektir ki Karadeniz’deki bu yağışlar gibi yağışlara hazır değiliz. Mevsimler normalin dışında seyrediyor ve bu konuda karnemiz biraz zayıf görünüyor. Çok büyük yağmurlara gerek yok sel olması için bakıyoruz ara ara bu konuda mağdur oluyoruz. Malatya sular altında kalıyor, her yer çamur oluyor, trafik felç oluyor, araçlar, insanlar mahsur kalıyor. Yağmur yağmamıştı ama bakın en basitinden temmuz ayında Malatya’da Çat Barajı’ndan gelen sulama kanalının patlaması sonucu bir mahalle sular altında kaldı. Kentin içme suyunun kaynağı da tedbir amaçlı kısa süreliğine kapatıldı. Sel sularının zararını en aza indirgeyecek kanallara ihtiyacımız var. Ama biz tutup kapatmaya çalışıyoruz. Bu kanallar bir yere kadar sigorta görevi görüyor gelin bu kanalları geliştirelim, arttıralım. Yoksa Karadeniz bölgesinde olduğu gibi o acı tablo ile karşı karşıya kalacağız.”

Hanife Yiğit – ÖZEL HABER