Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
28 MAYIS Cumartesi 23:21
Advert

Advert

Malatya İlçeleri Alt Bölge Desteklerinden Yararlanabilecek

Yatırımlarda Devlet Desteğine Dair Kararda yapılan değişiklikle, illerde Alt Bölge Desteğinden Yararlanabilecek İlçeler listesi Resmi Gazete ’de yayımlandı. Buna göre, Malatya’da Hekimhan, Akçadağ, Doğanşehir, Yazıhan, Arguvan, Doğanyol, Kuluncak, Kale ve Pütürge ilçeleri yeniden alt bölge desteklerinden yararlanabilecek.

Ekonomi
Giriş Tarihi : 13-05-2022 11:05   Güncelleme : 13-05-2022 18:02
Malatya İlçeleri Alt Bölge Desteklerinden Yararlanabilecek

Teşvik sisteminde ilçe bazında sınıflama ve teşviklerin tasarlanması için önemli bir adım atıldı. Cumhurbaşkanı kararı ile ilçe bazında bulunduğu il nedeniyle olduğundan daha gelişmiş listesinde yer alan bir ilçenin teşvikten daha çok yararlanmasının önü açıldı.

Kamuoyunda teşvik kararnamesi olarak adlandırılan Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararda, halen yürürlükte olan illerin 6 gruba ayrılarak, bu gruplara göre teşvik unsurlarının verilmesi sınıflamasının yanında, her bir ilin içinde diğer ilçelere göre daha az gelişmiş ilçeler belirlendi.

Her bir ilçe için ya da bir bölgedeki ilçeler için henüz “özel” bir düzenleme yapılmadı. Ancak bu sınıflamaya göre gelecekte ilçe bazında özel teşvik düzenlemeleri de mümkün olacak. Bu aşamada verilen teşvik, ilgili ilçenin ili hangi teşvik grubundaysa, bir alt grup teşvikinden yararlanacak şekilde düzenlendi.

Teşvik sisteminde, uzun süredir talep edilen ilçe bazında sınıflama ve teşviklerin ilçe bazında tasarlanması taleplerine yönelik ilk adım 2020 yılında atılmıştı.

Karar şimdilik sadece alt bölge teşvikinden yararlanacaklar kriterini içeriyor ancak gelecek dönemde bu sınıflamaya dayalı olarak yeni teşvik unsurları tasarlamanın da yolu açıldı.

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR