Malatya
Giriş Tarihi : 03-07-2013 12:37   Güncelleme : 03-07-2013 12:37

Malatya Il Genel Meclisi toplantisi yapildi

Malatya Il Genel Meclisi Toplantisi’nda alinan kararlarin uygulanip uygulanmadigi konusunda sözlü tartisma yasandi. Malatya’nin büyüksehir olmasi ile 5302 sayili kanundan kaynaklanan yetki sorununun da çözülmüs olacagi dile getirildi. Il Özel Idaresi Salonu’nda Naci Savata’nin baskanliginda Temmuz dönemi toplantiarini devam ettiren Il Genel Meclisi, gündemindeki maddeleri görüstü.

Malatya Il Genel Meclisi toplantisi yapildi
AR-GE ve Meclis Kararlarini Izleme Komisyonu’nda görüsülüp rapora baglanan 2012 yili Ocak ve Subat aylarinda kararlarinin incelemesi ile ilgili raporun okundu.
Raporda alinan kararlarin çogunlugunun uygulandigi, ancak sondaj açilmasi talebiyle ilgili kararlarin uygulanmadigi görüldü.
Bunun üzerine bazi meclis üyeleri, aldiklari kararin neden uygulanmadigini sordu. Raporda ise sondaj açilma talebinin is yogunlugundan yapilmadiginin belirtildigi bildirildi.
CHP Grup Baskan Vekili Mustafa Mengüç, alinan kararlarin uygulanmamasiyla ilgili elestiri yaparak, “Mesela geçen dönemki mecliste de bu dönemki mecliste de Il Genel Meclisi binasindaki Musuki Dernegi’nin tasinmasi karari hala uygulanmadi ”dedi.
Il Genel Meclisi Baskani Naci Savata, 5302 sayili yasadan kaynaklanan yetki nedeniyle kendilerinin karar aldigini, uygulayicilarin ise uyguladigini ifade ederek, “Malatya büyüksehir oluyor. Kocaeli büyüksehir uygulamasi uygulanacak. O zaman bu meclisin yetkisinin artip artmayacagini yapilacak uygulamada görecegiz” diye konustu.
Toplantida ayrica, kayisi hasat orani konusunda Il Genel Meclisi Üyelerinin bilgilendirilmesi için Gida Tarim ve Hayvancilik Il Müdürlügü yetkililerinin Cuma günü toplantiya gelmesi, köylerde yapilan bazi bölgelerdeki bozulan asfaltlarin durumunun ve bazi konularda sorulacak sorulara cevap verilmesi için Il Özel Idaresi Genel Sekreteri Irfan Kaya’nin meclis toplantisina çagrilmasi istendi.
Toplantida, Pütürge Ilçesi Pazarcik Saglik Ocagi için ayrilan 60 bin liranin harcanmayan 30 bin lirasinin da Pazarcik 112 acil istasyonuna aktarilmasi teklifi kabul edildi.
Asfaltla ilgili komisyonun hazirladigi rapor ise söyle:
“Görülen eksikliklerden Bindal Köyü’nden alt yapisi hazirlanan ve 2013 yili yatirim programina alinan 3 kilometre birinci kat asfalt, Bindal Köyü’nde bozulan yollarda 2 kilometre ikinci kat asfalt, Sahnahan Beldesinde 3.300 metre alt yapisi hazir birinci kat asfalt olmak üzere toplam 6 bin 300 metre birinci kat asfalt, 2 bin metre ise ikinci kat asfaltin yapilacagi kurum tarafindan komisyonumuza bilgi verilmistir.
Ayrica yoldaki bir kisim bozulmalarin nedenlerinin bölgeye yapilan sanayi yatirimlarindan dolayi tasinan agir tonajli malzemelerden kaynaklandigi ve yine yapilan yollarin sarampollerinin olmadigi, ayrica bahçe ve arazi sulamalarinda kaçak sularin asfalt yollarda akmasi sonucu tahribat oldugu komisyonumuzca gözlenmistir.
Sonuç itibariyle, bölgemizin genelinde görülen agir tonajli araçlarin yollari bozdugu bilinmektedir. Bunun için mutlak suretle kantar sisteminin kurulmasi ve ayrica yapilan yollarin uzun ömürlü olmasi için sarampollerin yapilmasi gerekmektedir.”