Malatya
Giriş Tarihi : 21-11-2012 10:30   Güncelleme : 21-11-2012 10:30

"Malatya, hükümetle degil, nüfusuyla büyüksehir oldu"

CHP Malatya Il Baskani Enver Kiraz, Malatya'nin hükümetle degil, nüfusuyla büyüksehir oldugunu söyledi.


Enver Kiraz, parti il binasinda Il Kadin Kollari Baskani Güllü Tuncer ve parti yöneticileriyle birlikte yaptigi basin açiklamasinda, "Malatya büyüksehir olurken, AKP Malatyalilarla alay etmeye, dalga geçmeye devam ediyor. Büyüksehir Yasasi Meclis’ten geçtikten sonra, AKP Il Baskani ve Belediye Baskani Basbakana giderek, Malatyalilar adina tesekkür ettiklerini ifade ettiler. Simdi biz merak ediyoruz. Malatya'nin büyüksehir olmasinda Basbakanin ve AKP'nin nasil bir katkisi var da Malatyalilar adina tesekkür ediliyor" diye konustu. 
Kiraz, nüfusu 750 bini geçen her ilin yasa geregi büyüksehir oldugunu söyleyerek, "Malatya'nin nüfusu 740 bin iken sehrimize gelen Basbakan, neden Malatya’ya büyüksehir müjdesi degil de, nüfus artirma tavsiyesi verdi? Peki bu durumda nüfus olarak büyüksehire hazirlanan Malatya'yi fiziki olarak sosyal ve kültürel anlamda yeni yerlesim yerleri olusturma anlaminda büyüksehire hazirlayamadiginiz için Malatyalilardan özür dilemeniz gerekmiyor mu? Il Genel Meclis Baskani yaptigi degerlendirmede; ‘Malatyalilara büyüksehir olma yolunda gösterdiginiz gayrete tesekkür ediyorum’ diyerek daha samimi davranmistir" seklinde konustu.
AK Partili vekillerin ve AK Parti Il Baskani'nin ‘muhalefete ragmen büyüksehir olduk’ ifadelerine deginen Kiraz, "Konulari bu kadar çarpitarak nereye varmayi düsünüyorsunuz? Bütün halk çok iyi biliyor ki, büyüksehir olmayi en çok biz savunduk. Fakat yeni Büyüksehir Yasasi kapsaminda, beldelerin ve köylerin kapatilip, mahalleye dönüstürülmesine halkimizla birlikte biz karsi çikiyoruz" diye konustu. 
"Bu noktada hizmetin aksayacagi düsüncelerimizi ifade ederken, her konusulani ters anlayan AKP milletvekillerinden biri; ‘CHP büyüksehir yönetemez’ demistir. Cumhuriyet Halk Partisi bu ülkede devrim yapmis, devlet kurmus bir partidir” diyen Kiraz, sunlari söyledi:
“Cumhuriyet Halk Partisi'nin yönetim anlayisini elestirmeye sizin vizyonunuz dar gelir. CHP, sosyal belediyeciligin ne anlama geldigini yillardir mega sehirlerde göstermektedir. Hekimhan’da, Pütürge’de, Dogansehir’de, Arguvan’da ve beldelerimizde sosyal demokrat belediyeciligin farkini yakindan görebilirsiniz." 
Yerel yönetimin CHP'nin isi oldugunu savunan Kiraz, "Çünkü CHP belediyelerinde yolsuzluk göremezsiniz, adam kayirmaca göremezsiniz. Halka hizmeti, yöreye yatirimi, gelisimi ve büyümeyi görürsünüz. Halk yillardir partiniz tarafindan yönetilen belediyecilik anlayisindan yaka silkiyor. Çikin sokaga, bizim söylediklerimizin 10 katini duyacaksiniz, göreceksiniz. Çok sey anlatmamiza gerek yok, zaten Malatya'yi yönettiginiz bu anlayisin büyüksehiri yönetmesine halkimiz müsaade etmeyecektir. CHP, Malatya’da da yerel iktidarini kuracaktir" dedi.