Yazar
Giriş Tarihi : 27-03-2018 00:00   Güncelleme : 27-03-2018 00:00

MALATYA HAKEMLIGI NEREYE GIDIYOR

Süper Lige milli takimin hazirlik maçlari nedeniyle verilen arada biraz da malatya amatöründeki hakem hatalarina deginmek farz oldu

MALATYA HAKEMLIGI NEREYE GIDIYOR

Süper Lige milli takimin hazirlik maçlari nedeniyle verilen arada biraz da malatya amatöründeki hakem hatalarina deginmek farz oldu.

Son dönemlerde yapilan yanlis larin hata dan çok bilgi eksikliginden kaynaklandigini görüyoruz. Hatta hatir gönül iliskileri olmasa kural hatalarindan dolayi maç tekrarlari na varana kadar büyük sorunlar ortaya çiktigini biliyoruz.Hemen hemen her hafta komik hatalarin yasandigi amatör maçlarda kafasina göre maç tatil eden kurallari bilmeden ahkam kesen ve ben yaptim oldu mantigi ile düdük çalan hakem kardeslerimiz yüzünden takim yöneticileri illallah eder duruma gelmis bulunuyorlar.Bu hatalari yazmaya kalksam satirlar yetmeyecegi için ayrintilarina girmeden yüzeysel geçmeyi düsünüyorum .Burada asil suç bu genç hakemlerde mi? yoksa bu kardeslerimizin egitimini veremeyen yöneticilerinde mi? asil tartisilacak konu burada.

Sahaya çik faulü taçi korneri çal gerisini bosver gitsin mantigiyla yetistirilen hakemler maç ne zaman tatil edilir sahte oyuncuyla ilgili prosedür nasil isletilir güvenlik tedbirleri nasil alinir rapor nasil yazilir gibi daha bir çok konunun egitimleri dogru dürüst verilmeyince sinifta kaliyorlar .

Simdi yöneticiler çikip biz gerekli egitimleri veriyoruz ancak sahada uygulamada sorun yasiyoruz diyebilirler böyle olunca bizde sormak isteriz bu egitimleri siz yeterince verdiniz ve hakemler bunu dogru uygulamadiysa bu kadar yanlis neden yapiliyorsizin direktiflerinizi uygulamayan kisilere ne gibi ceza verdiniz?

Teknik direktörlerin itirazi abartildiginda oyun alani disina çikarma yetkisi olan hakem tam tersini yapip teknik direktöre hakaret ettiginde gözlemciler bunu rapor edebilme cesareti gösterebiliyormu.

Maçin yetmisinci dakikasinda verilen penaltiya itiraz eden sahadaki üç kulübedeki iki oyuncuya kirmizi kart gösterip hatali bir sekilde maçi tatil eden ancak raporunda maçi zamaninda bitirdim diye rapor yazan hakeme sordunuzmu zamaninda bitirdiysen neden verdigin penaltiyi kullandirmadin diye.

Maçin ikinci yarisi oynanir iken kendine yapilan itirazlar çogalinca panige kapilip türübünde kaymakam ilçe emniyet müdürü gibi yetkili kisiler olmasina ragmen güvenlik yetersiz diye maçi tatil eden hakeme ne yaptirim uyguladiniz .

Yanlisi yapan hakemi cezalandirabildiniz mi? Yoksa bir hafta sonra tekrar maça verip ödüllendidinizmi ?Gibi bir çok soru aklimiza geliyor.Amatör maçlara gitmeye korkar oldum yapilan hatalardan ötürü yönetici teknik ekipler ve oyuncular bizi görünce biktik artik diye dertlerini anlatiyorlar.

Sevgili yöneticilerimiz ya bir an evvel bu ise radikal kararlarla çare bulmak zorunda yada istifa edip biz bu isi beceremedik malatya hakemligine zarar veriyoruz diye erdem gösterip istifa etmeliler.