Malatya
Giriş Tarihi : 21-10-2021 19:56   Güncelleme : 21-10-2021 20:00

Malatya Günleri Görkemli Bir Törenle Başladı

İstanbul Yenikapı ‘da gelenekselleşen ve bu yıl 4’üncüsü gerçekleştirilen “Arslantepe’den Yenikapı’ya Malatya Günleri” görkemli bir törenle açıldı. 21 Ekim 24 Ekim tarihleri arasında Malatya, İstanbul’da tanıtılacak.

Malatya Günleri Görkemli Bir Törenle Başladı

>> Ebubekir Atilla__________________

MAKON ve MASTÖB öncülüğünde, Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin himayesinde gerçekleştirilen 4. Arslantepe ‘den Yenikapı’ya Malatya Günleri başladı. Yenikapı’da yoğun bir coşkunun olduğu açılış törenine Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Malatya İlçelerinin Belediye Başkanları, Siyasi Partilerin İl Başkanları, İstanbul Büyükşehir Meclisi Başkan Vekili ve Ak Parti Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, İstanbul İlçe Belediye Başkanları, Bürokratlar, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Malatya Konfederasyon Başkanı ve Yeni Malatyaspor Kulüp Başkanı Adil Gevrek,” Bu seneki Malatya günlerimiz çok farklı oldu. Arslantepe ’den Yenikapı’ya dedik. Malatya’mızı, kültürünü, her ilçesini tanıtmak için konfederasyon olarak Malatya günlerini hep beraber düzenlemiş bulunmaktayız. Başta bu işe emek veren komisyonumuza, MASTÖP yönetimimize, dernek başkanlarımıza ve değerli Malatyalı hemşerilerimize canı gönülden teşekkür ediyorum. Bir aydır gecelerini gündüzlerine kattılar ve organizasyonu düzenlediler. Bugün de Malatya tanıtım günlerimizi organize ettiğimizde siyaset üstü bir anlayış ile hareket ettik. MAKON ve MASTÖB olarak Malatya’nın yüzde yüzünü kapsıyor ve çatı görevi görüyoruz. Bütün siyasi partilerimizi ayrım gözetmeksizin davet ettik ve kendileri de iştirak ettiler. Kendilerine de teşekkür ediyoruz.” dedi.

Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldağ yaptığı konuşmada, ”Bugün burada güzel Malatya’ya yakışan bir topluluk var. Bütün siyasi partilerden ayrım gözetmeksizin Milletvekillerimiz ile İl Başkanlarımız ile bütün temsilcilerimiz ile buradayız. Bu birlik ve beraberlik havasının oluşması bizleri sevindiriyor ve gururlandırıyor. Buradaki toplantı ile birlikte Malatya’nın kültürünü ve değerlerini vatandaşlar ile buluşturacağız. Arguvan türkülerini de İstanbullular ile buluşturacağız.” diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Meclisi Başkan Vekili ve Ak Parti Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu ise yaptığı konuşmada Malatya’nın ötekisi olmayan bir şehir olduğunu, ”Her birimizin hayatında doğduğumuz eve doğduğumuz yer çok anlamlıdır. Doğduğumuz yer kültürümüzü, gelecek tasavvurumuzu, doyduğumuz yer ise ufkumuzu inşa eder. Özellikle bizim çocuklarımıza doğduğumuz yerin kültürünü aktarmamız ve bunun nesilden nesile aktarılması için bu köprünün inşası gerekiyordu. İstanbul gibi dünyanın en büyük mega kentlerinden bir tanesinden bu organizasyonların devam ediyor olması bu kültürün inşasında en önemli katkıyı sunmuştur. Hazreti Mevlana’nın ifadesiyle; Nerden geldiğinizi bilirseniz nereye gideceğinizi bilirsiniz. Malatya demek bu toprakların birliğini, ruhunu, zamanın ruhunu yansıtan ve gerçekten şöyle bir baktığınızda ötekisi olamayan bir kenti tarif eden demektir. Bu açıdan bu kardeşlik ve birlik ikliminin burada tekrar kendisini tanıtması ve var etmesi en kıymetli şeydir. Bu organizasyonda emeği geçen herkese ve büyük emeği olan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a çok teşekkür ediyorum.” sözleriyle ifade etti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Malatya’nın değerlerinden bahsederek şunları söyledi,”Kenti kent yapan sadece apartmanların çokluğu veya binaların sayısı değildir. O kentin yetiştirmiş olduğu değerdir. Malatya’da ülkesine 2 tane büyük devlet adamı kazandırmış bir şehirdir. Hep beraber sağcısı, solcusu övünürüz. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün silah arkadaşı ve Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’yü ve Türkiye’nin gelişmesinde büyük katkıları olan Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ı kazandıran bir şehirdir. Devlet adamlarının yanında, kültür insanları da kazandıran bir şehirdir. Bunları zaman zaman Büyükşehir Belediye Başkanımıza söylüyorum. İnşallah bize de Malatya’da Büyükşehir Belediye Başkalığı görevini yapmak nasip olur. Ona da söylüyorum zaman zaman diyorum ki Başkanım bunları yaşatmak hepimizin ortak görevi ve vazifedir diye. Malatya’mız kıymetli insanların yetiştiği, sanatçıların yetiştiği, fikir adamlarını yetiştiği memleket. Ama bir özelliğimizi daha söylemek istiyorum ki, başta Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere emeği geçen bütün Milletvekillerimize huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Arslantepe bugün dünya markası oldu. UNESCO Kalıcı Dünya Mirası listesine girdi. Arslantepe bizim önemli değerimiz. Çünkü ilk devletin kurulduğu yer Malatya topraklarıdır. Bu nedenle Malatya her türlü saygıyı hak ediyor. Hep birlikte burada olan herkesin sağcısı, solcusu veya CHP, HMP veya Ak Partilisi fark etmeksizin hep birlikte dünyanın her yerinde bizleri heyecanlandıran Malatyaspor’a sahip çıkmak ve destek olmaktır.”

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, 4 gün sürecek tanıtım günlerinde İstanbuldaki hemşerilerimizin Malatya’nın kültürel ve doğal güzellikleri yaşayacaklarını söyleyerek, ”Dördüncüsünü düzenlediğimiz Arslantepe ‘den Yenikapı’ya Malatya Günleri bu yıl farklı bir konseptte dizayn edildi. Amaç Malatya’nın tanıtılması, Malatya’nın duyurulması. Malatya’dan gelen misafirlerimiz ile buraya gelen hemşerilerimiz burada hemhal olması bu birlikteliği, dayanışmayı bu kaynaşmayı sağlaması. Özellikle bu yıl UNESCO Kalıcı Dünya Mirası listesine giren Arslantepe’miz ile birlikte artık Malatya’mız daha misafir ağırlayacak. Turizm’den de saha fazla nasibi almış olacak diye inanıyorum. Malatya çok bilinirse, tanınırsa o kadar çok gelişir. Bizler de merkezde Yeşilyurt Belediyesi olarak Malatya’nın tanıtımına katkı sağladık. Bugün burada başlayan ve 4 gün boyunca tanıtılacak olan bu etkinliklerde de Malatya’mızın kültürü, tarihi, coğrafyası, gastronomisi ve insanların yaşayış şekilleri ile ilgili bilgiler de burada hemşerilerimiz ve vatandaşlarımız ile paylaşılacak. Bu organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, tanıtım günleri ile İstanbul’da yaşayan Malatyalıları geçmişleri ile barıştıracaklarını ifade ederek, ”Malatya demek tarih, kültür, medeniyet demek. Yemeğiyle doğal güzelliğiyle Türkiye’mize Anadolu’muza zenginlik katan bir il demek. Biz de bu enginliklerimizi İstanbul’umuza taşıdık. İnşallah bundan sonraki süreçte de taşımaya devam edeceğiz. Bu etkinliklerin en önemli yönü ilinden kopan insanların başka illere yerleşmesi ve çocukların burada doğması. Çocukların geçmişle bağlarının kopuyor olması. İnşallah bu tür etkinlikler ile geleceği geçmiş ile barıştıracağız. Geleceği geçmiş ile tanıştıracağız. İnşallah Malatya’mıza Göbeklitepe, Arslantepe ve Nemrut üçgenini oluşturacağız. Adıyaman’a giden yolumuzda sıkıntımız var. İnşallah Büyükşehir Belediye Başkanımız bu sorunu çözer ve destek verir. Emeği geçen herkese teşekkür ediyor, tanıtım günlerimizin hayırlara vesile olmasını temenni ediyoruz.” dedi.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, göreve geldikleri ilk günden beri Malatya’nın medeniyetin başladığı şehir olduğunu söylediklerini ve UNESCO’nun Arslantepe kararı ile bunun tescillendiğini söyledi. Malatya’nın Türkiye’nin parlayan yıldızı olduğunu ve Dünya’nın parlayan yıldızı olacağını kaydeden Başkan Gürkan,”Biz Malatya’yı tarif ederken insanlık medeniyetinin başladığı Anadolu’yu anayurt yapan destan şehri olarak tarif ediyoruz. İnsanlık medeniyetinin başladığı o destan şehrinden değişik medeniyetlere payitahtlık yapmış İstanbul’a sevgi, saygı ve muhabbetlerimizi sunuyoruz. Necip Fazıl İstanbul’u yad ederken şöyle diyor; ana gibi yar olmaz, İstanbul gibi diyar… Güleni şöyle dursun, ağlayanı bahtiyar… Gecesi sümbül kokar, İstanbul, İstanbul diyor. Bu güzel şehirdeyiz. Bu güzel şehirde Malatya nüfusunun 2 katı nüfus yaşamaktadır. Burada 1,5 Milyon Malatya nüfusu var. Dolayısı ile Malatya il İstanbul arasında güzel bir köprü var. Buradaki Malatya günlerinin temel amacı da Malatyalı hemşerilerimizi birinci etapta Malatya ile Sıla-İ rahimlerini gerçekleştirilmesi kucaklaştırılmasıdır. Malatya’nın kültürel, sosyal, ekonomik değerlerini ve gastronomi noktasında mutfak değerlerinin de bütün ülkemize tanıtılmasını amaçlamaktadır. Bizler göreve başlarken şunu dedik. Malatya insanlık medeniyetinin başladığı yer dedik. Ve bugün Malatya insanlık medeniyetinin başladığı yer olduğunu bütün dünya camiası yani UNESCO Kalıcı Dünya Mirası listesine ekleyerek tescil etmiş oldu. Dolayısı ile Malatya Türkiye’nin parlayan yıldızıdır ve Dünya’nın parlayan yıldızı olacaktır. Ben herkese katkılarından ve katılımlarından dolayı teşekkür ediyorum.” sözlerini kullandı.