Malatya
Giriş Tarihi : 05-09-2016 19:24   Güncelleme : 05-09-2016 19:24

Malatya Gazeteciler Cemiyeti Rektör Kizilay’i ziyaret etti

Inönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kizilay Turgut Özal Tip Merkezinde ter türlü organ naklini yapmak istediklerini belirterek “Onkoloji Hastanesinin temelini atacagiz, kalp naklide dahil ter türlü organ naklini yapan bir merkez olmak istiyoruz” dedi

Malatya Gazeteciler Cemiyeti Rektör Kizilay’i ziyaret etti

Malatya Gazeteciler Cemiyeti Baskani Haydar Karaduman ve Yönetim Kurulu üyeleri, yeni göreve baslayan Inönü Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Kizilay’a hayirli olsun ziyaretinde bulundu. Cemiyet Baskani Karaduman, Inönü Üniversitesi ve Turgut Özal Tiup Merkezinin Malatya’ya ve ülkeye büyük hizmetler yapmis Cumhurbaskanlarimizin ismini tasidigini belirterek “Ismet Pasa Türkiye’nin bagimsizlik mücadelesini vermistir. Turgut Özal ekonomik özgürlük için hizmet vermistir. Bu iki degerimizin ismini tasiyan Inönü Üniversitesiyle gurur duyuyoruz. Sizler gibi Turgut Özal Tip Merkezinin kurulusunda görev alan ve bu günlere gelmesinde emegi olan sizlerinde ghöreve getirilmesinden memnunluk duyuyoruz. Malatya basini olarak Üniversitemizden yana bizler tarafiz ve basarili olmasini istiyoruz” dedi.

“ORGAN NAKIL YAPAN MERKEZ OLMAK ISTIYORUZ”

Inönü Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Kizilay, Turgut Özal Tip Merkezinin kurulusundan bu yana görev yaptigini belirterek “Üniversitemizde Türkiye ve dünya çapinda çok degerli bir kadroya sahibiz. Üniversitemizde her türlü organ naklini yapmak istiyoruz. Karaciger naklinde Türkiye birincisiyiz. Ancak bu yil yapilan organ nakil sayisinda bir düsme var. Bunun sebebi Turgut Özal Tip Merkezi sadece hastalara karaciger nakil yapmiyor. Ayni zamanda nakil yapacak Uzman Hekimlerde yetistirmektedir. Bu gün Inönü Üniversitesi Turgut Özal Tip Merkezinde uzmanlasmis, ihtisasini yapmis arkadaslarimiz Türkiye de 12 ayri merkezde karaciger nakli yapmaya baslamislardir. Bu merkezlerin alt yapisini Üniversitemizdeki uzman doktorlarimiz yapmistir ve bundan da ayrica guru duymaktayiz” diye konustu.

“KALP NAKLINE HAZIRLANACAGIZ”

Turgut Özal Tip Merkezin de Kardiyoloji de önemli gelismeler yasadiklarini da ifade eden Prof.Dr. Kizilay, “Tip Merkezinde kalp naklinin alt yapisi mevcut. Çok kiymetli bir kadromuz var. Kisa sürede alt yapiyi tamamlayarak kalp nakline baslamak istiyoruz. Bazi arkadaslarimizi Kalp nakli yapilan merkezlere gönderip egitim almalarini saglayacagiz, ondan sonra da kalp nakline baslamak istiyoruz. Böbrek nakli ve ilik nakline de hazirlaniyoruz. El ve ayak da dahil her türlü nakillere hazirlanmak istiyoruz. Üniversitemizin organ nakillerinde bir merkez haline gelmesini arzuluyoruz. Kanser tedavisi için Onkoloji Hastanemizin 200 yatakli olmasi için çalisiyoruz ve bunu Dis Hekimligi Fakültemizin yanina yapacagiz. Kanser tedavisinde de bir merkez olmak istiyoruz” ifadelerini kullandi.

Inönü Üniversitesi olarak Malatya ve bölge illerine hizmet vereceklerini kaydeden Prof.Dr. Ahmet Kizilay, bölgede yükselen bir deger olmak istediklerini de ifade etti.