Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
28 MAYIS Cumartesi 04:41
Advert

Advert

Malatya ESOB ’da Genel Kurul Tamamlandı Keskin Güven Tazeledi

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin (MESOB)  2022 yılı Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi. Tek liste halinde gidilen seçimde mevcut başkan Şevket Keskin yeniden güven tazeleyerek başkanlığa seçildi.

Ekonomi
Giriş Tarihi : 05-05-2022 15:54   Güncelleme : 05-05-2022 17:53
Malatya ESOB ’da Genel Kurul Tamamlandı Keskin Güven Tazeledi

Halk Eğitim Merkezi Salonu’nda düzenlenen Malatya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği 2022 yılı olağan genel kurulunda konuşan Keskin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bir dosya sunarak, kentin siyasi durumunu, esnaf ve sanatkârın sıkıntısını anlattığını ifade etti.

Akaryakıtta ÖTV ve KDV indirimi talebini de Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ilettiklerini kaydeden Keskin, ”Şunu söyledim, eğer yakıt ve doğalgaz bu fiyatta olursa, elektrik bu fiyatta olup kirayı geçerse salatalık ve domatesi Antalya’da bedava verseniz bile insanlar 6-7 TL’den aşağıya yiyemez. Mutlaka akaryakıtta devlet girdilerinde bir indirim yapılması gerekiyor. Akaryakıttan KDV, onun üstünde de ÖTV alınıyor. ÖTV’si ile KDV’si birbirine yüklendiği zaman arada 3-4 TL fark ediyor. Sayın Cumhurbaşkanımıza “ÖTV ya da KDV’yi almayın” dedim. Cumhurbaşkanımıza bir dosya verdim, eğer bunu açıklarsam bazılarının çok zoruna gider.” dedi.

Malatya’da Sümerbank, Tekel ve Şeker Fabrikası’nın özelleştirilmemesi için çok büyük mücadele verdiklerini anlatan Keskin, Sümerbank alanının satılmaması için çok büyük bir mücadele verdik ama başarılı olamadık. O gün, Gelin burayı satmayın devletin 10 trilyona ihtiyacı yok dedim. Kendilerinin ağzıyla söylüyorum, 15 trilyona içerisindeki malzemeler satıldı. 149 dönüm alan satıldı. O gün milletvekilleri, vali, belediye başkanları, ordu komutanı ses çıkartmasa da Rabbim hesabını soracaktır. Arkasından Tekel Sigara Fabrikası’nın satılmasına karşı çıktık. Daha sonra Malatya Şeker Fabrikası’nın özelleştirilmemesi için rahmetli Bayram Polatbaş ile birlikte mücadele ettik. Sümerbank alanının ‘Cumhuriyet Müzesi’ olmasını istedik. Yeni nesillere ‘Cumhuriyet böyle kuruldu’ demek için müze istedik. Biz, Sümerbank’tan alınan elbiselerle büyüdük. Bugün Sümerbank’ın yerinde binalar yükseliyor. Sultansuyu Tarım İşletmesi her şeyin üretildiği devasa bir yer. Bugün tarım yapsalar Malatya’yı besleyecek bir alana sahip. Bir baktık talana gidiyor, karşı çıktık. Bakana, bakan yardımcısına gittik, Malatya’da sesimizi çıkarttık en azından bir parçasını kurtardık. Bizim arkadaşlarımızdan istediğimiz Malatya’nın cumhuriyet değerlerine sahip çıkmak. Pahalılık var, esnaf sıkıntıda ama cumhuriyet değerlerine de sahip çıkmalıyız” diye konuştu.

“Kamu araçlarını kendi menfaatinize kullanmayın” diyen Keskin, “Bu milletin malıdır. Kendi yapacağımız tesislerde kamu araçlarını kullanmayın. Yazıktır, günahtır. Müslümanım diyorsunuz ama yapmadığınız işte kalmıyor. Ben Malatya’da, esnafımızın vereceği destekle sonuna kadar mücadele edeceğim. Devlete karşı gelenlere karşı esnaf dimdik durmuştur. 15 Temmuz’da bismillah diyerek dükkânını açan esnaf, ülke ekonomisine katkıda bulundu.” sözlerini kullandı.

GÜRKAN,”DEMOKRASİNİN EN ÜST SEVİYESİNİN TEMAYÜZÜDÜR”

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan  ise, 38 odanın 238 delegeyle Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Şevket Keskin’in karşısında aday olmamasının demokrasinin en üst seviyesinin temayüzü olduğunu dile getirerek, Şevket Başkanımız gayet güzel çalışıyor. Cumhuriyetimiz temel esasları üzerinde memleketimizin birlik ve beraberliği noktasında her zaman birlikte olduk. Ne zaman esnafımızın bir sıkıntısı olmuşsa, biz hep onların yanında olduk.

Malatya tarihi değişim ve dönüşüm içerisinde ve Malatya tarihinin en büyük hizmetleriyle hemhal oluyor. Yani Malatya sadece Türkiye’de değil dünyada yıldızı parlayan bir il olmak durumundadır. Bugün Malatya’mızda Yeni Şire Pazarı’mız yapılıyor. Ama bazen bu toplumda hizmetleri itibarsızlaştırmak isteyen zavallılar var. İtibarsız hale getirilmek istendiği zaman, kişilerin kendi itibarlarının yok olacağının altını çizmek istiyorum. Diğer taraftan küçük ve orta ölçekli sanayicilerimiz için 3 bin dönüm yer ihtas ettik. Oraya askeri kışlalar, yatakhaneler ve misafirhaneler yaptık. İnşallah bütün odalarımızın gidip kendi sektörüyle alakalı yapacakları yerler yapıyoruz. 40-50 yıllık sorunlar çözüme kavuşturuluyor. Bu da birlik ve beraberliğin en güzel temayüzü olarak karşımıza çıkıyor.

Pandemi sürecinde esnafımız çok sıkıntılı günler geçirdi. Biz gerek esnaf oda başkanları gezerken bunları yakından görerek, müşahede ettik. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak,  pandemi sürecinde de esnafın yanında olduk. Şehrin birlik ve beraberliği için çalışırken hasbi bir şekilde çalışacağız hesabi şekilde değil. Dolayısıyla bizler yaptığımız işleri bu memleketin geleceği için yapıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Şevket Keskin bakanlığındaki Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Yönetim Kuruluna

Orhan Özbek, Hacı Karanfil, Kaya Günay, Ali Özgül, İlker Özan ve Bülent Karakoç seçilirken, Yönetim kurulu Yedek Üyeliğine Rıfat Topal, Ümit Emre, Salih Soylu, Murat Dilek, Ramazan Toptaş, İbrahim Kılıç ve Hüseyin Onur getirildi.

MESOB Denetim Kuruluna  İsrafil Karahan, Taner Kılınç ve İsmet Keklik seçilirken, Denetim Kurulu Yedek Üyeliklere Fatih Şahin, Bülent Artun ve Nejdet Özyalın seçildi.

MESOB Disiplin Kurulu İzzet Demirci, İbrahim Halil içen, Sedat Taşdemir getirilirken, Disiplin Kurulu Yedek Üyeliklere  Mesut ince, Yasin yıldız, Kahraman Çıkla seçildiler.

 

>>> Ebubekir Atilla 

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR