Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
29 HAZİRAN Çarşamba 16:11
Advert

Advert

Malatya Dahil 3 Yeni İstinaf Mahkemesi Kuruldu

Malatya’nın uzun zamandır beklediği Bölge Adliye Mahkemesi’nin (BAM) kurulma kararı, Resmi Gazetede yayımlandı.

Malatya
Giriş Tarihi : 10-06-2022 10:03   Güncelleme : 10-06-2022 17:42
Malatya Dahil 3 Yeni İstinaf Mahkemesi Kuruldu

Adalet Bakanlığı'nın Denizli, Malatya ve Tekirdağ'da bölge adliye mahkemeleri kurulmasına ilişkin kararı Resmi Gazetede yayımlandı. Kararda, 5235 sayılı Adli Yargı İlk Derece Mahkemeleri ile Bölge Adliye Mahkemelerinin Kuruluş, Görev ve Yetkileri Hakkında Kanun'un 25'inci maddesi uyarınca Hakimler ve Savcılar Kurulunun (HSK) olumlu görüşü alınarak Denizli, Malatya ve Tekirdağ bölge adliye mahkemelerinin kurulduğu belirtildi.

Malatya, halen Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi sorumluluk alanında bulunuyordu. Malatya'da birinci derece mahkemelerinde çıkan kararların temyizi, Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi'nde yapılıyordu. Malatya’da kurulacak olan Bölge Adliye Mahkemeleri (istinaf) mahkemesi ile birlikte dava süreçleri hızlanacak.

Bölge Adliye Mahkemesi’yle birlikte yargılama süreçlerinin azalacağını ve adaletin zamanında tecelli edeceğini belirten Ak Parti Malatya Milletvekili Hakan Kahtalı, “Adalet Bakanımız sayın Bekir Bozdağ’ın imzasıyla Malatya’da Bölge Adliye Mahkemesi (BAM) kurulmasına ilişkin karar Resmi Gazetede yayımlandı. Yargı işlerinin uzun sürmesi, Bölge Adliye Mahkemelerinin yoğunluğundan ötürü, Malatya’da BAM ’ın açılması çok doğru bir karar oldu. Böylelikle yargılamalarının süresi azalacak, Bölge Adliye Mahkemelerinde dosyalara daha çabuk kararlar çıkacak. Bu mana da vatandaşlarımız adalete daha erken kavuşmuş olacaklar. Açıklamış oldukları kararı biran evvel yürürlüğe koydukları için Adalet Bakanımız Bekir Bozdağ beyefendiye tüm Malatyalı hemşerilerim adına teşekkür ediyorum.” dedi.

Malatya Bölge Adliye Mahkemesi için geçici bir süreliğine düşünülen yerlerden birisinin Eski SGK Binası olduğunu aktaran Milletvekili Kahtalı, ”Bilindiği üzere Malatya’da maliyeti yaklaşık 1 Milyar TL olan bir Yeni Adliye Sarayı kazandırıyoruz. Allah’ın izniyle yeni adliye binamız tamamlandığında Bölge Mahkememiz de bu lokasyonda hizmetine devam ettirecek. Geçici olarak Bakanlığımıza hali hazırda Malatya’da boş kurum binalarına yer teklifinde bulunuldu ama henüz kesinlik kazanmadı. Bunlardan biri de Eski SGK binası. Hem merkezi konumu, hem de kapasite bakımından buranın tercih edilebileceğini düşünüyoruz.” diye konuştu.

Malatya’da Bölge Adliye Mahkemesi’nin hizmete girmesiyle birlikte çevre şehirlerin davalarının da görüleceğini kaydeden Milletvekili Kahtalı ,”Adalet Bakanlığının Malatya’mıza kazandırdığı Bölge Adliye Mahkemesi hem Malatyalı vatandaşlarımızın, hem de çevre illerdeki vatandaşlarımızın hizmetine sunulacak. Böylelikle diğer şehirlerden gelen vatandaşlarımızın Malatya’daki Avukatlar, Esnaf ve diğer meslek kolları ile gerçekleştireceği ticari ve hizmet ilişkilerinde yine şehrimiz kazanmış olacak. Tekrar hayırlı olmasını temenni ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

>>> Ebubekir Atilla 

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR