Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
30 HAZİRAN Perşembe 20:29
Advert

Advert

Malatya Basını, STK'lar ve Siyasi Parti Temsilcileri Çirkin Saldırıyı Kınadı

Kernek Meydanı’nın açılış törenini takip ederken kimliği belirsiz kişilerce saldırıya uğrayan ilin tanınmış gazetecilerinden Burhan Karaduman’a STK’ lardan, siyasi parti temsilcilerinden ve basın mensuplarından destek geldi.  Saldırının yapıldığı alanda toplanan kalabalık, “Burhan Karaduman’a yapılan bu saldırıyı şiddetle, nefretle kınıyoruz. Derhal sorumluları, failleri bulunmalı ve ilgili kanunlar çerçevesinde en ağır biçimde cezalandırılmalıdır.” dedi   

Malatya
Giriş Tarihi : 30-10-2021 18:07   Güncelleme : 30-10-2021 19:31
Malatya Basını, STK'lar ve Siyasi Parti Temsilcileri Çirkin Saldırıyı Kınadı

Şiddet her yönüyle kendini bir kez daha gösterdi. Bu kapsamda ilimizde Kernek Meydanı’nın açılış töreninde ilin tanınmış gazetecilerinden Burhan Karaduman kimliği belirsiz kişilerce saldırıya uğradı. Yaşanan olay sebebiyle ilde çalışan STK’ lardan, siyasi parti temsilcilerinden ve basın mensuplarından destek de gecikmedi. Saldırının yapıldığı alanda toplanan kalabalık adına Malatya ‘da yayın hayatını sürdüren bir TV’de çalışan basın mensubu Hülya Kaya ortak bildiriyi okudu. Söz konusu bildiride “Biz gazeteciler olarak gerçekleri yazmaya ve rahatsız etmeye devam edeceğiz. Gazetecileri susturamayacaksınız. Türkiye Cumhuriyeti'nin en mutlu günlerinden biri olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının yapıldığı Kernek Meydanında görevini icra eden Malatya'nın emektar, dürüst ve cesur gazetecisi, değerli arkadaşımız Burhan Karaduman törenlerin devam ettiği bir sırada alçakça bir saldırıya uğramıştır.  Malatya Valisi Sayın Aydın Baruş başta olmak üzere kentin tüm üst düzey yöneticilerinin hemen yanı başında gazeteci Burhan Karaduman’a yapılan bu saldırıyı şiddetle, nefretle kınıyoruz. Görevleri gerçekleri, sadece gerçekleri yazan gazetecilerden rahatsız olanları rahatsız etmeye devam edeceğimizi ilan ediyoruz.  Kernek meydanında yapılan bu saldırı sadece gazeteci Burhan Karaduman’a yapılan bir saldırı değil,  tüm basına ve halkın haber alma özgürlüğüne yapılmış bir saldırı değildir. Bu saldırı aynı zaman da basın özgürlüğünü güvence altına alan anayasamıza karşı ilaveten de yeri ve zamanı itibariyle Malatya Valisi Aydın Baruş başta olmak üzere, Malatya protokol ile ve Malatya'nın huzuruna, ayrıca kamu görevlileri nedeni ile görev yapanlara karşı girişilmiş kirli bir saldırıdır. Bu saldırıyı devlet protokolünün yanı başında gerçekleştirme cüretini göstermesi yönüyle de aynı zamanda devletimize yönelik bir meydan okumadır. Bu nedenle Devletimiz bu saldırıyı tüm yönleriyle aydınlatmakla mükelleftir. Derhal sorumluları, failleri bulunmalı ve ilgili kanunlar çerçevesinde en ağır biçimde cezalandırılmalıdır. Saldırının tetikçilerini bulmak yetmez, bu tetikçilerin varsa azmettirenleri de ortaya çıkarılmalıdır. Anayasamızın 28 maddesinde devlet basın ve haber alma hürriyetlerini sağlayacak tedbirleri alır hükmü yer almaktadır. Malatya'daki devlet görevlileri Anayasamızın bu amir hükmünün gereğini yapmak zorundadır. Gerçekleri yazmaya ve rahatsız etmeye devam edeceğiz. Gazetecileri susturamayacaksınız. Burhan Karaduman yalnız değildir tüm gücümüzle yanındayız.” ifadelerine yer verildi.

"Böyle Bir Olay Yaşayacağım Hiç Aklıma Gelmezdi"

Açıklamanın ardından saldırı ile ilgili soruları cevaplayan gazeteci Burhan Karaduman ise şunları söyledi: “Bu saldırı bütün yönleriyle de araştırılması gereken bir olay. Böyle bir saldırıya uğrayacağım hiç aklıma gelmezdi. Bu yaşıma kadar kimseyle şahsi bir meselem olmadı. Bireysel olarak bana böyle alçak bir saldırı nedenini düşünmedim. Herhangi bir düşmanım da olmadı. Saldırının tamamen mesleki çalışmalarımdan dolayı yaşadığımı düşünüyorum. Ancak şunu ifade edeyim Malatya'daki gazeteci arkadaşlarıma, dostlarıma, ağabeylerine, ablalarıma çok teşekkür ediyorum. Gördüm ki yalnız değilim. Benim 4 kişilik bir ailem var. Ama burada gördüm ki Malatya'da yüzlerce ailem varmış bunu hissettim. Bugün birileri kalemimi kırmak istiyor diye düşündüm. Ama yüzlerce kalem harekete geçti. Ben tüm medyaya özellikle teşekkür ediyorum. Valilik zaten olayı takip ediyor. 7/24 saat kameralar izleniyor. İnanıyorum ki failler çıkacaktır. Hiçbir şey gizli kalmaz mutlaka ortaya çıkar.  Gerçeklerin er ya da geç ortaya çıkma gibi güzel bir huyu var.  İnanıyorum, çünkü gerçekler gerçekten ortaya çıkacaktır. Platformda görüntü çekiyordum. Platformdan inip arka tarafında drone görüntüsü almaya gittim. Bu görüntüyü alıp büroya geçecektim, ekip arkadaşımı gördüm gazeteci arkadaşımı sizin resminizi çekeyim derken önümü protokole döndüm o anda fotoğraf çekmeye çalışırken bir tekme hissetim yere düştüm yerdeyken hem kafama hem vücudumun değişik yerlerine tekme ile vurmaya devam ettiler. Yalnız orada şöyle bir ifadeyi duydum ben ‘selamını getirdik’ öncesini duyamadım. Yalnız o selamı getirdiler bana.  Arbedeydi aynı anda 3-4 kişi saldırdı, arkadan vurdular. Yani delikanlı olsalardı, yiğit olsalardı, cesaretli olsalardı önden gelirlerdi. Korkmayacağım, korkmadım. Yarında korkmuyorum. Tabi soruşturma da devam ediyor bazı gözaltılar var ama ben inanın yüz, eşkâl göremedim. Sadece üst elbisesini gördüm ona göre bir iki kişi aldılar yabancı uyrukluymuş ama onlar mı değil mi soruşturma devam ediyor. Şu anda yüzlerce kamera kayıtlarına bakılıyor. Bugün bende oradaydım. Ben emniyetin mutlaka bunu ortaya çıkaracağına inanıyorum.” 

Malatya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Vahap Güner ise; “Emniyet birimleri de özel bir birim kurmak üzere bu olayı soruşturuyor. Malatya Valimiz ve Emniyet Müdürümüz de olayı bizzat takip ediyor. Olayın en kısa zamanda açıklığa kavuşturulacağına inanıyor, arkadaşımıza geçmiş olsun diyorum. ” şeklinde konuştu.

A.Vahap Kaygusuz- Hanife Yiğit 

 

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR
Sevim BALAL 8 ay önce
Halkın Sesi olan Basının ,hangi Kolunda Çalışırsa çalışsın.Boyle çirkin Saldırıyı kınıyorum.????