Siyaset
Giriş Tarihi : 19-09-2013 17:49   Güncelleme : 19-09-2013 17:49

Malatya Basbakani Bekliyor

AK Parti Il Baskani Bülent Tüfenkci, Basbakan Recep Tayyip Erdogan’in toplu açilis, miting ve ilçe ziyaretlerine dönük yogun programini açikladi. Buna göre Erdogan, cumartesi Malatya merkezde, pazar günü ise Dogansehir ve Darende ilçesinde hazirlanan programa katilacak. Böylesi genis kapsamli bir program hem AK Parti teskilati hem de Malatya için bir ilk olacak.

Malatya Basbakani Bekliyor

AK Parti Il Baskani Bülent Tüfenkci, Basbakan Recep Tayyip Erdogan’in toplu açilis, miting ve ilçe ziyaretlerine dönük yogun programini açikladi. Buna göre Erdogan, cumartesi Malatya merkezde, pazar günü ise Dogansehir ve Darende ilçesinde hazirlanan programa katilacak. Böylesi genis kapsamli bir program hem AK Parti teskilati hem de Malatya için bir ilk olacak.

TEK YUMRUK OLDULAR

Kayisi diyarinda Basbakan Erdogan’i yogun program bekleyecek. Malatya merkez ve iki ilçeyi dolasacak olan basbakan, kentin nabzini tutacak, kamuoyunu fotograflayacak, hassasiyet ölçecek, yerel seçim öncesi egilimleri gözlemleyecek. “Malatya’ya büyük projeler yakisir” ismiyle bir dosya hazirlayan AK Parti teskilati, Erdogan’in sorunlarin çözülmesi ve tikanikligin açilmasi için bakanlarina talimat vermesini saglanacak.    

AK Parti Il Baskanliginda düzenlenen basin toplantisinda milletvekilleri Mücahit Findikli, Ömer Faruk Öz, Öznur Çalik, Cemal Akin, Mustafa Sahin, Malatya Belediye Baskani Ahmet Çakir, Kadin Kollari Baskani Emine Akkurt, Gençlik Kollari Baskani Miraç Göçmez, Il Genel Meclis Baskani Naci Savata ve çok sayida partili hazir bulundu. 

TÜFENKCI PROGRAMI AÇIKLADI

AK Parti Il Baskani avukat Bülent Tüfenkci, AK Parti Genel Baskani ve Basbakan Recep Tayyip Erdogan 21 Eylül’de Malatya’ya tesrif edecegini belirterek, “17 Mayis 2011’den sonra basbakanimiz çesitli defa sehre gelmek istemesine ragmen, gerek Dünya gerekse ülke gündeminden ötürü Malatya gezi programini ertelemek zorunda kaldi. Son çikan büyüksehir yasasi dolayisiyla büyüksehir olan 13 il arasinda bulunan Malatya’ya da bir program düzenlendi. Basbakanimiz cumartesi günü 11.30’da uçakla Ankara’dan hareket edecek. 12.30’da Erhaç havalimaninda karsilama programi olacak. 13.15’de STK temsilcileriyle, kanaat önderleri ve teskilatimizla ögle yemeginde birlikte olacak.  Saat 15.00’de 2’nci ordu ziyareti var. 15.30 Malatya Valiligi ziyaretinden sonra Basbakan Erdogan, saat 16.00’da Malatyalilari büyük bir muhabbetle ve coskuyla kucaklayacagi yeni belediye binasi yanindaki alanda düzenlenecek mitinge katilacak. 18.00 hayirsever is adami Mahmut Çalik’in yaptirdigi okullarin açilisi gerçeklestirilecek. Basbakanimiz günün yogun programin ardindan istirahate çekilecek. Basbakanimiz Erdogan, pazar günü 11.00 otelden hareket edecek. 11.30’da Darende ilçesinde hem toplu açilisa katilacak hem de Darendelillere hitap edecektir. 14.30’da Dogansehir’de olacak olan basbakanimiz, burada yemek ikraminin ardindan toplu açilisa katilacak, Dogansehirlilere hitap edecektir” dedi.

4 PROJE ANLATILACAK

Basbakan Recep Tayyip Erdogan’in bu gelisinin çok farkli oldugunu belirten Tüfenkci, sunlari anlatti: “Basbakan Erdogan’in uzun soluklu gezisi hem teskilat hem de Malatyali adina bir ilktir. ‘Malatya’ya büyük projeler yakisir’ ismiyle bir dosya verilecegiz. Bu dosyada 4 önemli proje yer alacaktir. Kuzey Kusak Çevre Yolu Projesinde, yasanan kamulastirma sorununu aktaracagiz. Hizli trenle alakali taleplerimizi öne çikartacagiz, hizli tren projesinde yer alan sehrin, 2023’den önce hattin geçmesinin avantajini anlatacagiz. Malatya’nin gelecegine yön verecek ve sehrin gelisimine katki saglayacagini düsündügümüz 2’nci Soför Er Egitim Okulunun yerinin Malatya’ya kazandirilmasini isteyecegiz. Malatya’da ikinci devlet üniversitesinin kurulmasina dönük istegimiz olacaktir.  Bunlarin disinda vekillerimizin ve teskilatimizin önemli gördügü konular ve talepler de mutlaka olacaktir” dedi.

BASVURU TARIHI BELIRLENDI

Tüfenkci, “30 Mart 2014 Mahalli Seçimlerde AK Parti’de aday adaylik basvuru tarihinin 21 Ekim olarak belirlendi. Nüfus kriterlerine göre aday adaylik basvuru ücretleri tespit edildi.  Malatya’da Büyüksehir belediye baskanligina aday adayi olmak isteyenlerden 7 bin 500 lira basvuru ücreti alinacak. Nüfusu 100 binin üzerinde olan illerde belediye baskani aday adaylarindan 3 bin lira, nüfusu 100 bin ve daha az olan illerde belediye baskani aday adaylarindan bin 500 lira basvuru ücreti alinacak. Nüfusu 200 binden fazla olan ilçelerde belediye baskani aday adaylarindan 2 bin 250 lira, nüfusu 50 binden fazla ve 200 bine kadar olan ilçelerde belediye baskani aday adaylarindan bin 500 lira, nüfusu 50 bin ve daha az olan ilçelerde belediye baskani aday adaylariyla nüfusu 10 binden fazla olan belde belediye baskan aday adaylarindan 750 lira basvuru ücreti alinacak. Nüfusu 10 bin ve daha az olan belde belediye baskan aday adaylarindan 400 lira, Büyüksehirlerdeki belediye meclisi üyesi aday adaylarindan 750 lira, il genel meclisi üyesi ve Büyüksehir olmayan diger illerin belediye meclisi üyesi aday adaylarindan ise 250 lira basvuru ücreti alinacak. Ayrica mahalli seçimler için basvuracak hanim adaylar için yüzde 50, engelli vatandaslar için ise yüzde 75 daha az basvuru ücreti alinacak. "