Kültür & Sanat
Giriş Tarihi : 16-09-2021 17:07   Güncelleme : 16-09-2021 17:07

Malatya Arslantepe İle Tanıtılacak

“Melita'dan Malatya'ya Kültür Sanat Günleri Arslantepe buluşması” tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Özel bir otelde gerçekleştirilen toplantıda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Malatya’nın her yönüyle dünyaya tanıtımı için bu tür toplantıların önemini vurguladı. Gürkan,” Bu yıl özellikle Arslantepe ’nin UNESCO Kültür Varlıkları Kalıcı Listesinde yer alması ile birlikte yurt içinden ve yurt dışından misafirlerimiz Malatya’ya gelmeye başlayacaklardır. Malatya’mızın tanıtımına çok güzel bir imkân sağlanmış olacak” dedi

Malatya Arslantepe İle Tanıtılacak

17-18-19 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan Melita'dan Malatya'ya Kültür ve Sanat Günleri Arslantepe Buluşması tanıtımı amacıyla basın toplantısı düzenlendi. Düzenlenen basın toplantısına Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın yanı sıra Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, İl Kültür ve Turizm Müdürü Çetin Şişman, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu, STK Temsilcileri ile basın mensupları katıldı. Toplantıda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, "Melita'dan Malatya'ya Kültür Sanat Günleri Arslantepe Buluşması" tanıtım toplantısının, Malatya'nın fethinin 920. Yılı düzenlediğimiz kültür sanat buluşmaları kapsamında değerlendirilerek ilimizin, Özellikle de Arslantepe’nin tanıtılmasına önemli katkı sunacağını ifade ederek şöyle konuştu. “İlimiz 3 gün boyunca sergi,  defile, gastronomi sunumları, konser ve gezilere ev sahipliği yapacaktır. 17-18-19 Eylül’de gerçekleştireceğimiz ‘Melita'dan Malatya'ya Kültür Sanat Günleri Arslantepe Buluşması’nın in amacı ‘İnsanlık Medeniyetinin Başladığı Anadolu'yu Anayurt Yapan Destan Şehri Malatya’mızın" zengin kültürel ve sanat yönlerinin ortaya çıkarılmasına katkıda bulunulmasıdır.”

Malatya, eski çağlardan beri Anadolu ve Ortadoğu'nun geçit veren kavşak noktasında olduğunu ifade eden Başkan Gürkan; Malatya’nın tarihi hakkında ise; “Antik çağlarda yanında, Roma döneminde ticaretle sınırlanın korunması amacıyla yeni yol yapımına geçilmiştir. Bizans İmparatorluğu da Roma yollarını askeri ve ticari amaçla kullanmıştır. Araplar, Bizans topraklarına yaptıkları akınlardan sonra geri çekilirken Kömmagene ile Malatya arasındaki geçitten faydalanmışlardır. Türkler ise Fırat Nehri'ni Malatya yakınlarında aşarak, Orta Anadolu'ya ulaşmışlardır. Malatya’nın en eski tarihten günümüze önemli yollar üzerinde bulunması Malatya'nın zengin ve derin tarihi mirasa sahip olmasını sağlamıştır. Yapılan incelemelerde höyük kazılarıyla yollar Malatya'nın ön tarihte MO 7000 yılında iskana başladığı anlaşılmaktadır. Malatya’da Hititler Dönemi, Medler Dönemi, Persler Dönemi, Roma Dönemi, Bizans Dönemi, İslam Dönemi, Selçuklular Dönemi, Beylikler Dönemi ve Osmanlılar Dönemi’nden günümüze kalan tarihi eserler, kültürel varlıklar, arkeolojik kalıntılar, kitabeler, köprüler, hanlar, kervansaraylar, müzelerde koruma altına alınan yüzlerce eser vb. pek çok değerli miras halen sergilenmekte ve gelecek nesillere aktarılmak üzere özenle korunmaktadır” ifadelerini kullandı.

Başkan Gürkan Konuşmasının devamında ise şunları söyledi; "Eski Malatya" kuruluş ve isim itibariyle zamanımıza kadar büyük bir değişikliğe uğramadan günümüze kadar gelen Anadolu şehirlerinden biridir. Kültepe vesikalarında ismi "Melita" olarak geçmekte zamanla son hali olan "Malatya" ismini almaktadır. Malatya'da İslam ve Türk hâkimiyeti devriyle birlikte şehir çok sayıda cami, medrese, mescit, türbe, çeşme vb. yapılarla bezenirken bu topraklarda yetişmiş çok değerli şair, yazar, halk ozanı, halk kahramanı vardır. Böylesine derin bir tarihe sahip Malatya aynı zamanda köklü ve benzersiz bir sanat ve yemek kültürüne de sahiptir. Bu bilgiler ışığında projemizin hedefi, bölgenin kültürü, tarihi, arkeolojik zenginlikleri, mimari ve sanatsal varlıklarını ulusal ve uluslararası platforma taşımak, ilimizin turizm potansiyelini öne çıkarmak, gastronomi alanında varlığımızı ortaya koymak, sahip olduğumuz değerlerimizi gençlere tanıtmak, ülkemizden ve yurtdışından gelecek ziyaretçiler ile bir kültür mozaiği oluşturmaktır. Arslantepe Buluşması programları içerisinde paneller, söyleşiler, konferanslar, sergiler, konserler ve gastronomi alanında geniş sunumlar yer alacaktır. 3 gün boyunca Malatyalılar her yönüyle kültür ve sanata doyacaklardır. Yurt içinden ve dışından katılacak 200'ün üzerinde akademisyen, aktivist ve yabancı konuklarımız Malatya'mızı tüm yönleriyle gezme ve tanıma fırsatı bularak, yaptıkları çalışmalarla da ilimiz kültürüne katkıda bulunacaklardır. Yine 15 ülke Büyükelçiliği, 6 farklı ülkeden sanatçılar bu organizasyonda bizlerle birlikte olacaktır. Bu vesileyle tanıtım toplantımıza katılan tüm dostlarımıza teşekkür ediyor, 3 gün sürecek ve şehrimizin her köşesinde 13 ilçemizin bir ve beraber olarak katılım sağlayacağı etkinliklerimizde siz değerli basın mensuplarını da yanımızda görmek istiyoruz.”

A.Vahap Kaygusuz – Ebubekir Atilla