Malatya
Giriş Tarihi : 14-01-2018 18:12   Güncelleme : 14-01-2018 18:12

“Makyajim Yag”

Malatyali oto tamircisi 19 yasindaki Gülcan Coskun, yerli otomobil üretiminde görev almayi istedigini söyledi. Makyajinin motor yagi oldugunu belirten Gülcan usta, “Çocukluktan gelen bir hevesti, sadece bir hayaldi Rifat usta ile tanistim ve hayalim gerçeklesti” dedi

“Makyajim Yag”

Malatya’nin ilk kadin oto tamircisi Gülcan Coskun (19) ’nde 42 yillik motor ustasi Rifat Teke’nin yaninda çalisiyor. Küçük yastan itibaren araçlara ilgisi oldugu için tamirci olmayi seçen 19 yasindaki Gülcan Coskun’u karsisinda gören müsterilerin çogu ise saskinligini gizleyemiyor. IHA’ya konusan oto tamircisi Gülcan Coskun, Türkiye’nin yerli otomobil üretiminde görev almak istedigini söyledi.

“MAKYAJIM YAG”

Makyajinin motor yagi oldugunu belirten Gülcan usta, “Çocukluktan gelen bir hevesti, sadece bir hayaldi Rifat usta ile tanistim ve hayalim gerçeklesti” dedi. Oto tamirciliginin bir kadin için zorlu yanlarinin bulundugunu belirten Coskun, “Ama benim için suan tek zorlugu hava sartlari. Onun disinda isimi severek yapiyorum” ifadelerine yer verdi. Hemcinslerine de çagrida bulunan Coskun, herkesin istedigi isi yapmasi gerektigini vurgulayarak, “Buradaki arkadaslarimiz da bana yardimci oluyor. Suan ögrenme asamasindayim, her tamirati yapamiyorum. Ama yavas yavas ögreniyorum isi” dedi.

“YERLI OTO YAPIMINDA ÇALISMAK ISTERDIM”

Coskun, Türkiye’nin yerli otomobil üretiminde görev almayi istedigini belirterek, “Yerli oto yapiminda çalismak isterdim. Ülkeme katkimin olmasini, faydamin olmasini isterdim” seklinde konustu. Isini severek yaptigini belirten Coskun, “Hedefim iyi bir usta olabilmek, esnaf olmak. Ben buraya gelmeden önce hep sunu düsünüyordum, ‘Gidip dükkan açmak, eleman çalistirmak maas almak. Ama o is öyle degilmis bunu ögrendim” ifadelerini kullandi. “Hayallerim için bir sorumluluk alabilme yasini bekliyorum” diyen oto tamircisi Coskun, “Hedefim ileride kendi is yerimi açmak” dedi.

“BEN BU ISI MALATYA’DA YAPABILIYORSAM…”

Oto sanayinde çalisan bir bayan olarak müsterilerden de kendisine yönelik birçok olumlu tepki aldigini ifade eden Coskun, “Ben bunu bütün samimiyetimle söylüyorum. Ben bu isi Malatya’da yapabiliyorsam, bütün kadinlar her yerde bu isi yapabilir” diye konustu. Çalistigi sartlarin da kendisini asla rahatsiz etmedigini dile getiren Coskun, “Benim makyajim da yagdir. Motor yagi beni rahatsiz etmiyor. Aksine yikadigimda, elim temiz oldugunda rahatsiz oluyorum” dedi.

ALTIN BILEZIK BAYANLARA LAZIM”

Isletmenin sahibi Rifat Teke ise, sanayide meslek edinmek için ‘altin bilezik’ tanimlanmasinin yapildigini bu nedenle altin bilezigin ise bayanlara lazim olacagini ifade ederek, “Onlarda zanaat sahibi olmak zorunda. Bayanlarin olmadigi bir kurulus yok bu neden sanayide olmasin” diye konustu.  Gülcan’in oto tamircisinde çalisma isteginin oldugunu kaydeden Rifat usta, “Gülcan’a karsi torpil yapmiyoruz ama erkeklere karsi biraz fedakarlik yapmak lazim. El becerisi, ise yatkinligi iyi gayet güzel” dedi.

Yerli oto projesini de desteklediklerini belirten Teke, kendilerine görev verilmesi durumunda her zaman hazir olduklarini söyledi.