Ekonomi
Giriş Tarihi : 27-12-2013 12:39   Güncelleme : 27-12-2013 12:39

MAKIAD kalifiyeli eleman yetistirdi

Malatya Aktif Isadamlari Derneginin (MAKIAD) alt komisyonlarindan olan Makina ve Metal Yönetimi ve üyeleri sanayideki kalifiye elaman sorununu çözmek için okullarla sanayiciyi bulusturarak kalifiye eleman sikintisini çözmek için projeler gelistirdi.

MAKIAD kalifiyeli eleman yetistirdi

Makine ve Metal Komitesi, Malatya Sehit Kemal Özalper Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Makine Bölümü Sefi Abdulkadir Çaliskan, Gültekin Otlu, Hüseyin Yagmur ve Ramazan Özdemir’le bir araya geldi, yaklasik 40 ögrenciyi MAKIAD üye firmalara götürerek firmalar hakkinda bilgiler aldi.

Makine ve Metal Komitesi Yönetim Kurulu Baskani Feti Mehter, “Komite yönetimimizin katkilariyla bu gezimiz düzenlenirken sirasiyla yeni sanayi, ÖZSAN sanayi ve organize sanayi olmak üzere ögrencilerimizi sanayiyi tanitmak adina güzel bir program düzenledik. Yaklasik 9 firmanin tanitildigi ve makine bölümü ögrencilerinin soru cevaplariyla sicak bir ortam yasanirken, komite yönetimindeki arkadaslarimizla Malatya’mizin ve sanayimizin elaman sikintisinin çözümünün okullardan geçtigini ve bunun için Okul müdürümüz ve bölüm hocalarimizla istisare ederek bu programi düzenlemeye karar verdik. Program bizim ve ögrencilerimiz için kaynasmak, sorunlari çözmek adina bir baslangiç bir milat olarak insallah bu yaptiklarimizda ögrencilerimize ve isadamlarina faydali olur. Biz MAKIAD Makine ve Metal komitesi olarak birçok konuda yönetimimizle ve isadami arkadaslarimizla 2 haftada 1 toplanti yaparak sorunlarimizin çözümü için elimizi tasin altina koymaktayiz. Programlarimizin içinde üyelerimizle yurtiçi ve yurtdisi ticari heyetler de tertip edecegiz. Insallah arkadaslarimizla el birligiyle Malatya’mizin kalkinmasinda destek olmak istiyoruz ve programda emegi olan tüm ögretmen ve arkadaslarimiza çok tesekkür ediyorum” dedi.

Sehit Kemal Özalper Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Makine Bölümü Sefi Abdulkadir Çaliskan ise “Bu tür programlar ögrencilerimizin gelisimi için çok etkili, kafasindaki gelecegi ile ilgili planlar yapmasina olanak sagliyor. Bize bu anlamda daha önce hiçbir STK’dan sanayiciden böyle bir agirlikli olarak talep gelmemisti. Bunun için MAKIAD Makine ve Metal Komitesi ekibine çok tesekkür ediyorum. Bizler içinde çok verimli bir program oldu daha önce 2-3 firma geziyorduk günü birlik simdi koordineli olarak çalisildiktan sonra ögrencilerimizin metalin islenmemis halinden ve islenerek son halini sanayide görerek makinenin isleme yerlerini sahada ögrenme imkânlari ve çalisma imkânlarini görmesi harika oldu. Böyle MAKIAD gibi sivil toplum kuruluslarinin Malatya’miz için çok faydali oldu” diye konustu.

Program daha sonra MAKIAD konferans salonunda ögrencilerin isadamlarina yönelttigi sorularla son buldu.