MECZUP KİM? KATİL KİM?

Meczuplar Allah (cc.) dostlarıdır. FETÖ ise katil ve haindir. Allah (c.c.) düşmanıdır.

Yazılarım gazete, twitter, facebook vs. ile Türkiye'de birçok kurum, kuruluş ve şahıslarca okunmaktadır.

Kadim dostum, meslektaşım, Yalova Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Hüseyin YILDIRIM kardeşim telefon açtı. Hoş beş sohbetten sonra "Nasuh Bey, FETÖ'cülerin Pensilvanya'daki sapık liderine yazının bir bölümünde "meczup" demişsin. Meczup; aklı az, saf, kalp gözü açık, sadece Allah'ı (c.c.) düşünür, onu zikreder. Allah (c.c.) dostudur. Sapık ve sapkın değildir" dedi.

Hocamdan ve okuyucularımdan bu ifadeden dolayı özür diliyorum. Öfke ile yazılmış bir yazımdır. Hata yapmışım. Evet, FETÖ meczup değil, bir katildir, canidir.

Efendim, meczup halk dilinde, Türk Dil Kurumunda, tasavvufta farklı farklı manalardadır.

Halk nezdinde meczup; akli dengesi bozulmuş manasındadır. Türk Dil Kurumuna göre meczup; deli, sapık, sapkın, ak- lını yitirmiş, itibara alınmaya değmez demektir.

Arapça kökenli olan meczup tasavvufi anlamda ise kendini Allah'a (c.c.) vermiş, Allah (c.c.) sevgisi ile aklını yitirmiş, Allah (c.c.) aşığı, Allah (c.c.) dostu, dünya ile alakası kalmamış manasındadır.

Istilahi anlamda meczup; cazibeli demektir. Sufilerde ise cezbeye kapılmış demektir. "Allah (c.c.) dostları meczuplardan" yazısının bir bölümünü, önemine binaen aşağıdaki hususları değiştirmeden aynen size aktarıyorum;

Allah (c.c.) Müslümanı değil, sıfat ve esmasını açığa çı- karani sever.

Allah'ı (c.c.) bilmekle, Allah'ı (c.c.) bulmak bir değildir. Cereyanı bilirsiniz, elektrik mühendisi olup santraller de kurabilirsiniz. Bu elektriği bulmanız, hakikatine varmanız demek değildir. Ne zaman bulup, hakikatine varırsınız? Ce- reyan sizi çarpınca!

Çarpınca, cereyanın hakikatini anlarsınız. Hak aşkına çarpılanlardır Allah'ı (c.c.) bulanlar...

Pahası ağırdır Allah'a (c.c.) talip olmanın... Çile, sıkın- tı, dertle verir Allah (c.c.) kendini. Allah'ı (c.c.) bulmak için kendimi bulmam lâzım. Kendimi tanımam için de kendime gelmem lazım. Allah (c.c.) sende yoksa, sen de yoksun!

Meczup veliler de çoktur.

En önemlileri de Üveys el-Karani ile Behlüldane Haz- retleridir.

Resullullah'ın (s.a.v.) hırka-i şerifini verecek kadar önemsediği "Yemen'den bana Allah aşkının kokusu geliyor" diyecek ölçüde yücelttiği sahabesine, "O geldiğinde duasını almaya bakınız. O, kıyamette Beni Rebia ve Mudar kabile- lerinin koyunlarının kılları adedince kişiye şefaat edecektir" dediği Üveys el-Karani de meczup ise, ben onların hiçbirine "deli i ya da sıradan insan" diyemem.

Halleri kendilerine özel, durumları Allah (c.c.) indinde sırdır. Aslolan elbette cezbeye kapılıp kendini yitirmek değil, cezbeyi yaşayıp, dengede tutarak cazibe merkezi bir mümin, nur saçan bir fener, ilim ve hal yansıtan bir gönül eri olmaktır. Üveys el Karani başta olmak üzere meczubân, arifân, mürşidân, âşıkân ve gönül ehline selam olsun.

Bizim yazımızda bahsettiğimiz bunlar değildi. Bizim bahsettiğimiz; Allah'a (c.c.), dine, İslam'a, halkına hainlik eden haşhaşi FETÖ idi. Yanlış anlamadan dolayı okurlarım- dan tekrardan özür dilerim.

TASAVVUFTAN NE ANLIYORUZ?

Bazı kimselere göre tasavvuf, vakti en değerli olan şeye harcamaktır. Kur'an'ın ve sünnetin istediği ahlak ile ahlaklanmaktır.

Antalya Su Otel'de "Uluslararası Melamilik Sempozyumu" Diyanet İşleri Başkanlığı, TİKA ve Antalya Büyükşehir Belediyesinin koordinesiyle yapılmıştı.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nasuh BOZTEPE - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sonsöz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sonsöz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sonsöz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sonsöz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket AK Parti Yazıhan Aday Adaylarından Kimi Aday Olarak Görmek İstersiniz?
Tüm anketler