Kültür & Sanat
Giriş Tarihi : 21-10-2021 17:08   Güncelleme : 21-10-2021 17:08

MAKADER’den Kültürel Destek

Kültürel ve sanatsal alanda Malatya’ ya katkı sunmak istediklerini belirten MAKADER Genel Başkanı Berktaş bu noktada yazarlara seslenerek, “Yazarlığın formülasyonu, püf noktaları, editörlük, redaktörlük ve yayınevleriyle buluşturma noktasında yardımcı olacak projemizi hayata geçiriyoruz.” dedi. Türk Sinemasında komedi denince akla gelen Kemal Sunal içinde proje geliştirdiklerini ifade eden Berktaş, Kemal Sunal adına Malatya Uluslararası Kemal Sunal Film Festivali düzenlemek için de hazırlık yaptıklarını söyledi

MAKADER’den Kültürel Destek

Malatya’yı marka yapmak için yola çıkan Malatya Kalkınma Derneği’nin (MAKADER) Genel Başkanı Hakan Berktaş, projelerini birer birer hayata geçirirken, Malatyalı yazar adaylarına yönelik bir çalışmaya start verdi. Berktaş, açıklamasında “Dünya tarihine iz bırakanlar yazarlar, sanatçılar, bilim insanları ve kaşiflerdir. MAKADER olarak yazarlığın formülasyonu, püf noktaları, editörlük, redaktörlük ve yayınevleriyle buluşturma noktasında yardımcı olacak projemizi hayata geçiriyoruz. Malatyalı yazar adaylarımız, kitap yazmak ve iz bırakmak isterlerse bizimle iletişime geçmelerini bekliyoruz. Malatya’mızın güzide sanatçılarını, yazarlarını, güzide sanatçılarını, bilim insanlarını destekleyerek, önünü açacak projeleri geliştirmek, motivasyonlarını artıracakları sosyal, kültürel alanlara yatırımlar yapılması için adımlar atan derneğimiz, yazar olmak isteyen kardeşlerimize dersler verecek, kitaplarına editörlük yapacak, yayın evleriyle buluşturacaktır. Malatyalı sanatçılarımızın da kliplerini makader.org adresine koymuş bulunmaktayız. Malatyalı ses sanatçılarımıza albüm, ve klip yapımında plak şirketleriyle, stüdyo çalışmalarında menajerlerle bağlantılarını sağlamak için adımlar atıyoruz” ifadelerine yer verdi.

KEMAL SUNAL ULUSLARARASI KOMEDİ FİLM FESTİVALİ PROJESİ

Malatya’nın medarı iftiharı, Türk sinemasına komedide damga vuran Kemal Sunal adına Malatya Uluslararası Kemal Sunal Film Festivali düzenlemek için de hazırlık yaptıklarını belirten Berktaş, son olarak “Her filmini her kuşağın defalarca seyredip zevk ve keyif aldığı Kemal Sunal adına düzenleyeceğimiz festivalle Sunal’a vefa borcumuzu ödeme niyetindeyiz. Şehirleri marka yapan değerleri, kültürü ve sanattaki başarısı, ekonomisinin güçlü olması, iç ve dış turizme tarihini, gastronomik değerlerini, tarihi değerlerini bir pencere olarak açabilmesi olduğuna inanıyoruz. Bu bağlamda şehrimizi marka yapacak, ülkemizi kültür sanat alanında dünya sinemasında önemli bir noktaya taşıyacak festival projemizi Kültür ve Turizm Bakanlığı’mızın değerlendirmeye alıp, bu güzel çabamızda bizlere yol haritası sunacağına inanıyoruz. Kemal Sunal’a ülkemizin vefa borcunu bu şekilde ödeyebileceğini düşünüyoruz. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Bir millet sanattan ve sanatkârdan mahrumsa tam bir hayata malik olamaz. Böyle bir millet bir ayağı topal, bir kolu çolak, sakat ve alil bir kimse gibidir. Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş olur. Amerikan Bağımsız Komedi filmlerinin, Avrupa sinemasının çok nitelikli filmlerini şehrimize davet edip, gösterimlerinin sağlanıp, filmlerin başrol oyuncuları ve yönetmenlerine varıncaya dek şehrimize gelip festival boyunca nitelikli bir sinerjiyi sağlamak amacında olduğumuz festivalimiz,  ülkemizin de dünya kültür sanat sahnesinde tanıtımına önemli bir katkı sağlayacağı inancındayız” açıklamasını yaptı.

Hanife Yiğit