Genel
Giriş Tarihi : 18-12-2020 08:29   Güncelleme : 18-12-2020 08:29

Madenlerde Siyanür mü Kullanılacak?

Yeraltı kaynakları ile zengin Hekimhan İlçesinde Altın, Demir ve Gümüş madenlerini çıkarmak için ruhsat alan şirket ile ilgili şok bir iddia ortaya atıldı. Han Yolu Doğa Ve Kültür Varlıklarını Koruma Platformu tarafından yayınlanan duyuruda Hekimhan İlçesi Deveci, Basak, Güvenç, Karaköcek, Aşağısaz ve Basak Mahallesi arazilerinde Altın, Gümüş ve Demir Madeni aramaya yönelik ruhsat verildiğini ifade ederek, bu mahallelerde kısa zaman içerisinde siyanürle arama yapılacağını iddia edildi.

Madenlerde Siyanür mü Kullanılacak?

Han Yolu Doğa Ve Kültür Varlıklarını Koruma Platformu tarafından yayınlanan duyuruda Hekimhan İlçesi Deveci, Basak, Güvenç, Karaköcek, Aşağısaz ve Basak Mahallesi arazilerinde Altın, Gümüş ve Demir Madeni aramaya yönelik ruhsat verildiğini ifade ederek, bu mahallelerde kısa zaman içerisinde siyanürle arama yapılacağını iddia edildi.

Hekimhan ilçesine bağlı birçok mahallelerde yer altında bulunan cevher madenlerini aramak ve çıkartmak amacıyla bir firmaya ruhsat verildi. Ruhsat verilme içlemini duyan mahalle sakinleri ve Han Yolu Doğa Ve Kültür Varlıklarını Koruma Platformu üyeleri, bu mahallelerde siyanürle cevher arama işlemleri yapılacağını iddia ederek, verilen ruhsatın iptal edilmesini istedi.

Basak Mahallesi Muhtarlığı, Malatya Hekimhan Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Basak Mahallesi Kültür ve Dayanışma Derneği, Basak Köylüleri Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği ve Basak Köyü Sosyo – Kültürel Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’nin ortak yayınladığı duyuruda ise şu ifadelere yer verildi, “ Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ise ilgili kurum ve kuruluşlara yazı göndererek ÇED için görüş bildirmelerini istemiş ve ÇED sürecini başlatmıştır. İlgili şirket Proje tanıtım dosyasında ruhsat alanındaki üretim maliyetini dikkate alarak cevher çıkarım faaliyetini patlamalı açık ocak işletme yöntemi ile gerçekleştirme kararı almıştır. Günümüzde altını diğer minarelerden ayırmak için siyanürleme yönteminin kullanıldığı bilinmektedir. Hiç bir zenginlik bir canlının hayatından daha değerli değildir. Bizler sağlıklı yaşamak, sağlıklı yaşlanmak ve sağlıklı ölmek istiyoruz. Doğamızla, Kültürümüzle huzur içinde yaşadığımız bu topraklarımızı gelecek nesillerimize atalarımızdan aldığımız gibi bırakmak istiyoruz. Doğal çevremize yapılacak hiçbir müdahaleyi kabul etmiyoruz. Hanyolu Platformu Olarak Talebimiz;  ÇED süreci durdurulmalıdır. Ruhsat verilen sahaların ruhsatı iptal edilmelidir."

Ebubekir Atilla