Spor
Giriş Tarihi : 30-05-2013 18:08   Güncelleme : 30-05-2013 18:08

Maçin hakemi elestirildi

Spor Toto 2’nci Lig takimlarindan Yeni Malatyaspor’da Kulüp Baskani Ertan Mumcu, Fethiyespor ile oynadiklari Play-Off yari final müsabakasinda haklarinin gasp edildigini iddia ederek, maçin hakemi Mustafa Aydin’i agir bir dille elestirdi.

Maçin hakemi elestirildi

Yeni Malatyaspor Kulüp Baskani Ertan Mumcu ile yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Nurettin Soykan Tesisleri’nde basin toplantisi düzenledi. Mumcu, Fethiyespor maçini yöneten hakemlerini elestirerek, sert açiklamalarda bulundu.

  Mumcu, maçin hakemleri Mustafa Aydin, Ömer Faruk Yesil, Mehmet Kisal ve 4’ncü hakem Volkan Seker’i 4’lü çete olmakla suçlayarak, “Fethiyespor maçinda 4’lü çete hakkimizi gasp etti. Hakkimizi yiyenleri Allah’a havale ediyorum” dedi.

  Fethiyespor ile oynadiklari karsilasmanin Türk futbol tarihine kara bir leke olarak geçecegini savunan Mumcu, “28 Mayis 2013 günü Yeni Malatyaspor’un PTT 1. Lige yükselme iddiasiyla alakali olarak Fethiyespor ile Konya Atatürk Stadi’nda karsilastik. Tabi buna “siradan bir futbol maçi” demek hakikaten haksizlik olur. Sehir olarak, camia olarak çok üzgün bir vaziyetteyiz. Maalesef 28 Mayis Türkiye’de futbol tarihine özelde de Malatya’nin futbol tarihinde kara bir sayfa ve kara bir lekedir. Uzun yillar konusulacak ve hafizalarda yer alacak bir maç olarak aklimizda kalacak. Malatyalilarin ve Malatya’daki futbol sevdalilarinin gelecege dair hayalleri ve umutlarini çalinmistir. Malatyalinin futbola olan özlemini, futbola ilgisini bütün Türkiye bilir. Bu anlamda uyarilarimiza ragmen sezon basindan beri yasadigimiz hakem hatalarinin çok organize bir sekilde 4’lü bir çete tarafindan gasp edildiginin aci bir aksamini yasadik” görüsünü öne sürdü.

“TAKIMIMIZ YENILGIYE MAHKUM EDILDI”

  Mumcu, Malatya’nin 28 Mayis’i asla unutmayacaginin altini çizerek, sunlari söyledi: “Maçin hakemi Mustafa Aydin ve ekibi tarafindan “bitti” denilen maç, üst üste yapilan hatalarla tamamen aleyhimize çevrildi. Uzatmalarda, Yeni Malatyaspor’un eksik birakilmasiyla ancak Fethiyespor’un galip gelecegi inanciyla da takimimiz 10 kisi birakilarak, bu sonuca mahkum edildi. TFF’nin bundan sonra bir maç nasil tersine çevrilir? Bir maçta hakem hatalari nasil fahis sekilde bu kadar üst mertebeye çikar? Ve bir maç nasil bu kadar satilir? Diye defalarca izlemesi gereken ders niteliginde bir maç oldu. Insallah bu maçi hakem seminerlerinde gösterirler. Son 1,5 ayda Süper Ligde 2 defa orta hakemlik yapmis, 3 defada 4’ncü hakemlik yapmis bir hakem son 20 dakikada üst üste ve son 2 dakikada da nasil böyle büyük hatalar yapar? Bunu futbol kamuoyunun takdirine birakiyoruz. Bunu sadece bir hakem hatasi olarak yorumlamak olayi çok hafifletir. Kesinlikle isin içinde bir tertip olduguna yürekten inaniyoruz. Ve her kim bu tertibin içindeyse, bu sehrin hakkini her kim yediyse, onlarin hepsini Allah’a havale ediyorum. 1 yillik emegimiz çalindi. Hedefimiz ve özlemimiz çalindi. Mustafa Aydin ve çetesi kesinlikle bir maç yönetmemistir. Sadece bir tertibin, daha önceden alinmis bir kararin masasi olarak sahada görevlerini almislardir. Maçtan önce eger psikolojik bir rahatsizligi yoksa ve maçtan önce sudan baska bir sivi almissa onu bilemiyorum. Yine maçin karakteristigine baktigimizda orta hakemin göremedigi pozisyonlar olabilir ama bu çete öyle bir anlasmis ki, dördüncü ve yan hakemleriyle birlikte bizi bu sonuna mahkum ettiler. Buradan eger sesimizi duyarlarsa ki, bir senedir duymadilar. TFF ve MHK’ye orta hakem Mustafa Aydin olmak üzere 4 tane arkadasi Malatya’da istenmeyen adam olarak ilan ediyoruz. Ister görevli isterse de sahsi olarak bu arkadaslari Malatya’da görmek istemiyoruz. Bundan sonra Malatya’nin futbol serüveninde de yanlislikla da olsa herhangi bir görev almalarini reddediyoruz. Malatya sehri 28 Mayis’i asla unutmayacaktir. Ben ve yönetim kurulu arkadaslarimiz Malatya adina hakkimizi helal etmiyoruz.”

“TÜRK FUTBOLU ADINA NUMUNE BIR MAÇ OLDU”

  Yeni Malatyaspor camiasi olarak kahrolduklarini ifade eden Mumcu, “Bütün umutlarimizi son 30 saniye içerisinde Konya Atatürk Stadina gömen bu çetenin bizim tarafimizdan takdir edilmesi zaten beklenemezdi. Oyunun son 20 dakikasinin defalarca izlenmesini tavsiye ediyoruz.  TFF ve MHK’ye bu çagrida bulunuyoruz. Malatya sehrini futbola küstürmeye ve futbol üzerinden sahipsiz birakilmasina asla gönlümüz razi degildir. Nefsimize agir gelende de bir hayir aramak istiyoruz. Belki bu bir kirilma noktasi olur. Belki de Malatya futbolu için dönüsüm noktasi olur” diye konustu.

  Mumcu, karsilasmadan TFF’nin gerekli dersleri çikarmasini beklediklerini söyleyerek, “Konusulacak hiçbir sey yok. Ama Türkiye’de futbolun gelecegi adina hakikaten numune bir maç oldu. Konya Atatürk Stadyumu bana göre o gün ahlaksizligin, karaktersizligin bir laboratuari haline geldi. Insallah bu laboratuar üzerinden TFF birçok deneyler yapip, ders çikaracaktir. Insallah çikartilir. Malatya sehrine yazik oldu. Emegimize yazik oldu. Hemserilerimizin beklentilerine cevap verilememesi bizi hakikaten kahretti. Bu mantaliteyle TFF bana göre 6 degil, 24 tane hakem görevlendirmeli. Saha ve kale kenarlarina en az 24 tane hakem koymali. Eger bu karakterde hakemleri siz maçlara tayin ederseniz 6 hakem yetmez, en az 24 tane hakemle organize etmelisiniz” seklinde konustu.

“SÜRECIN ADINI BIRKAÇ HAFTA IÇINDE KOYARIZ”

  Mumcu, göreve devam edip etmeyecekleri yönünde yöneltilen soruya, “Çok erken sorular bunlar. Suan hakikaten kendimizde degiliz. Yaptigimiz görevde zaman zaman istisareler ettik. Elbette hata ve eksiklerimiz olmustur. Bunu her vesilede söyledik. Ama sizde biliyorsunuz ki, bize yüklenilen görev, çok agir bir görev. Bu kadar beklentinin içerisinde sadece Sayin Baskanimizin maddi ve manevi destegi ile bizlerin burada olusuyla Malatya futbolunda bir seyler yapmaya ve katki saglamaya çalistik. Tabi ki bundan sonraki sürecin adini birkaç hafta içinde koyariz. Isimler hiç önemli degil. Ama Malatya futboluna biz bir seviye getirmeye çalistik” cevabini verdi.