Röportaj
Giriş Tarihi : 29-04-2021 07:03   Güncelleme : 29-04-2021 07:03

LÖSEV Temsilcilerinden Yardım Çağrısı

LÖSEV Lösemili Çocuklar Kayseri İrtibat Ofisi Aktif İletişim Sorumlusu Mehmet Merkit, Malatya LÖSEV Aile Temsilcisi Sevim Balal ve  Malatya Sosyal Hizmet Sorumlusu Ezgi Barış ile lösemiye dair konuştuk. Yapılan yardımlara dikkat çeken ve bu hususta hayırseverlere seslenen ekip “Gelin zorlu süreci birlikte atlatalım.” çağrısı yaptı

LÖSEV Temsilcilerinden Yardım Çağrısı

LÖSEV Kayseri ve Malatya irtibat ofisi çalışanları ile LÖSEV olarak yapılan faaliyetler, yardım almak isterken ve yardım etmek isterken akıllara takılan hususlar ile daha fazlasını konuştuk.

Öncelikle Lösev olarak korona sürecinde yaptığınız hizmetlere dair neler aktarırsınız?

Merkit, “Vakfımıza kayıtlı bütün hastalarımıza Ramazan dahilinde ulaşmayı hedefliyoruz.  Çeşitli yardım gruplarımız var korona sürecinde de hijyen seti yardımı yapıyoruz. Kuru gıda iletiminde bulunuyoruz. Çünkü lösemili hastalarımızın gruplarına bakacak olursak yüzde 85’i gelir düzeyi düşük ailelerden oluşuyor. Bunun içinde taze besine ve beslenmeye ihtiyaç duyuyorlar. Bizlerde ulaşabildiklerimize elden ulaşamadıklarımıza da kargo yoluyla hizmetlerimizi aktarıyoruz.”

Barış “LÖSEV kuruluş amacıyla lösemi tanısı almış çocuklara hizmet sunarken Türkiye’ de artan vaka sayıları ve kanserin kişilere dağılımını göz önüne alarak hem çocuk hem yetişkin tüm yaş gruplarına kanser, lösemi ya da onkoloji hastası olması fark etmeksizin ayni nakdi destekleri iletiyor.  Bu konuda da öncesinde çocuk hastalar bize başvuru yaparken ya da aileleri başvuru yaparken yetişkin hastalara da hizmet sunduğumuz için onların da LÖSEV’e başvurmalarını bekliyoruz. Çünkü onlara el uzatmak istiyoruz. Süreçte yanlarında olup bu zorlu süreci birlikte atlatmak istiyoruz. Ayni nakdi desteklerimiz söz konusu kişinin kemoterapi süreci devam edebiliyorken belli bir süre nakdi destek sağlıyoruz hastane, mutfak masraflarını karşılamak amacıyla. Bunun yanı sıra ani desteklerimiz söz konusu kırmızı et, kuru gıda, kıyafet karakterine göre gibi birçok ani destekleri kendilerine ileterek tedavi süreçlerini hem daha kolay atlatmalarına vesile oluyoruz hem de o süreci tamamladıktan sonra yine daha rahat bir yaşam sürebilmeleri için yanlarında olmaya çalışıyoruz.  Türkiye geneline hizmet vermekteyiz. Hastalarımızı tanı sürecine göre değerlendiriyoruz.  Amacımız hastanın asıl tedavi sürecinde onlara destek sağlayabilmek. Bu nedenle belli tanı yılı aralıklarında örneğin 5 yıl önce tanı almış son beş yılda tedavi sürecinde olan yada tedavisini tamamlamış aileleri baz alarak onlara destek iletiyoruz. Tabi önceliğimiz yeni tanı alıp tedaviye yeni başlamış ve bizden henüz destek almamış yada diğerlerine nazaran daha az destek almış hastalarımız oluyor.  Ramazan kurban gibi çalışmalarımızın ana amacı bu şekilde önce yeni tanı alan hastalarımız.  Tabi ki geçmişe dönük hastalarımıza da desteklerimiz devam etmektedir.”

Hayırseverlere çağrınız Lösev olarak nedir?

Balal,  “Önceliğimiz lösemili çocuklarımız iyileşsin. Bu ramazanda da fitre ve zekâtlar LÖSEV’le kesinlikle yerine ulaşıyor. Çocuklarımız ailelerimiz tedavi sürecinde zaten yıpranıyor böyle desteklerinizden, bağışlarınızdan onlarda paylarına düşeni alsınlar.  Her hasta kayıt olduktan sonra adına açılan hesapta 5-6 ay durumu daha iyi olmayanlara 1 yıla kadar yardım yapılıyor. LÖSEV bağışı ne kadar çok yapılırsa o kadar yardım olur. Yakınımızdan görmediğimiz yardımın LÖSEV ile gerçekleştiğini biliyoruz artık.”

Son olarak neler eklemek istersiniz?

Merkit “Bağış yapmak isteyenler losev.org.tr üzerinden bağışlarını yapabilirler öte yandan fitre ve zekat bağışlarında bankalar aracılığıyla aktarabilirler. 03124470660 numaralı telefondan gerekli bilgileri öğrenebilirler hem de çevrelerinde kanser hastaları varsa bunun yönlendirmesini ayriyeten bağış yapmak isteyen olursa da hem internet sitemiz üzerinden hem de gerekli bilgiyi almak için bu telefon numarasından iletişime geçebilirler.” 

 

Hanife Yiğit’in Röportajı