Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
29 MAYIS Pazar 11:38
Advert

Advert

“Lojistik Üs Biran Evvel Hayata Geçirilmeli”

Malatya’nın ekonomisine önemli katkı sunacak “devasa” niteliği taşıyan ancak belli bir aşamadan sonra sekteye uğrayan projeleri ve daha fazlasını Türk İş Malatya İl Temsilcisi, Demiryol İş Sendikası Malatya Şube Başkanı Hikmet Kazgan ile konuştuk. Kazgan istihdamın önünü de açacak olan TCDD Lojistik Merkezi, hızlı tren ve elektrikli lokoların tamiri için kurulması planlan atölye projelerinin bir an evvel hayata geçirilmesi noktasında yetkililere, ilgililere birlik ve beraberlik vurgusu yaptı

Röportaj
Giriş Tarihi : 30-12-2021 13:30   Güncelleme : 30-12-2021 14:02
“Lojistik Üs Biran Evvel Hayata Geçirilmeli”

Öncelikle TCDD Lojistik Merkezi Vagon Onarım Fabrikası’na kurulmak isteniyordu ancak sekteye uğradı bu süreç hakkında neler kaydedersiniz?

“Lojistik Merkez başka bölgelerde kuruldu. Buraya da TCDD Lojistik Merkezi’ni kurduğumuz zaman en az 1500 istihdam sağlanacak.  Eğer TCDD’ de bu işin içine girerse gümrükle beraber yaklaşık 5000 kişi istihdam edilecekti. Lojistik Merkezi konusu aslında Malatya’nın önemli konularından bir tanesidir.  Bu konu şu anda bir sekteye uğradı ama bunun çalışması halen devam ediyor. Bu projenin bir an evvel hayata geçirilmesi ise elzemdir.”  

Elektrikli lokomotiflerin tamiri için bir atölye kurulması talebiniz için gelinen son nokta için neler dersiniz?

“İstasyon sahası içinde Loko Bakım Atölye Müdürlüğümüz var. Burada elektrikli trenlerin bakım, onarımı yapılıyor. Elektrikli trenlerin bakım onarımını biz yapıyoruz ama bunlar İskenderun depoya ait makinalar. Bizim makinelerimiz değil. Sadece buraya yük getirdiklerinde burada bakımını yapıyoruz. Buraya elektrikli lokoların tamiri için bir atölye kurulması talebimiz vardı. Geldiler yerini tespit ettiler. Ölçümler yapıldı,  gidecek masraf hepsi çıkarıldı. Yani o elektrikli depoda buraya kurulmuş olsaydı bu 100'e yakın bir personel alımı olacaktı. Belki bu sayı 150-200’ü bulacaktı ve bu memleketin çocukları burada istihdam edilmiş olacaktı. Bu da belli bir aşamaya geldikten sonra sekteye uğradı. Lojistik merkezinde sekteye uğramasının sebeplerinden biri bakanların değişmesi, genel müdürlerinin değişmesinden kaynaklandı. Bu konuda Ankara'da böyle bir çalışma halen devam ediyor. İnşallah bundan sonuç alırız ve bir an önce hayata geçer.” 

Hızlı tren Malatya’nın değişmeyen gündemleri arasında yer alıyor konuya ilişkin neler söylersiniz?

“Hızlı tren memleketimiz için olmazsa olmaz bir konudur. Hızlı trenin Malatya’ya gelişi de zaafa uğradı. 2023 tarihi verilmişti. Şu anda proje ihalemizi yaptık. Yani yol güzergâhının nereden geçeceği nerde köprü-tünel yapılacağı belirlendi.  Ama yapım ihalesi daha yapılmadı. Önemli olan da yapım ihalesidir.  Yapım ihalesi yapılmadan Malatya’ya hızlı tren şu tarihte gelir diyemiyoruz.  Bu konuyu takip etmemiz lazım. Konu belli bir aşamaya gelmişti, bu aşamadan sonra bırakmamak lazım. Biraz daha uğraş olursa biz bu konunun da hayata geçeceği inancındayız. Memleketimiz açısından da çok ideal bir şey olacak. Hem sistem açısından, hem gelişmesi açısından yani memleketimizin ilerlemesi açısından bu konu elzemdir.”

Son olarak neler eklemek istersiniz?

“Malatya’daki sayın valimiz olsun, sayın vekillerimiz olsun, iktidar-muhalefet fark etmez yani bu memlekete hizmet olduktan sonra hepimizin beraber hareket etmesi lazım. Çünkü buraya gelen hizmetlerden hepimiz faydalanacağız.  Burada asıl olan bu konuların hayata geçirilmesidir.”

A.Vahap Kaygusuz –Hanife Yiğit’in Röportajı 

 

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR