Malatya
Giriş Tarihi : 27-05-2021 13:08   Güncelleme : 27-05-2021 18:02

Lojistik Merkez Kısmen Faaliyette… Açılışı Cumhurbaşkanı Erdoğan Yapacak

Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, "Türk Kızılay Malatya Üretim Üssü"nde incelemelerde bulundu. Kısmi olarak faaliyete geçen tesisin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılacağını aktaran Kınık, şu an Filistin için yaklaşık 100 milyon liralık acil yardım eylem planının yürürlükte olduğunu belirterek, seri yardım çalışmaları kapsamında Malatya’da 3 Belediye Başkanı ve Meclis üyelerinin maaş ve huzur haklarını Filistin için bağışladığını söyledi

Lojistik Merkez Kısmen Faaliyette… Açılışı Cumhurbaşkanı Erdoğan Yapacak

Kınık ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Malatya'da 1989'da tamamlanan ancak hiç kullanılmayan atıl vaziyetteki Vagon Onarım Fabrikası ile arazisinde Türk Kızılay tarafından inşa edilen, bir bölümü faaliyete başlayan ve içerisinde sistem yapı, çadır-tekstil ve lojistik bölümlerinin bulunduğunu Türk Kızılay Malatya Üretim Üssü’nde incelemelerde bulundu.

Kınık, incelemenin ardından yaptığı açıklamada, Türk Kızılay’ın Malatya'daki üretim üssünün bölgeye ve dünyaya nitelikli ürünler sağlayacağını söyledi. Fabrikada özellikle afetlerde barınma ihtiyaçlarını karşılayacak ürünlerin üretileceğini aktaran Kınık, burada sadece afette değil kentsel ve kırsal dönüşüm noktasında insanların hızlı şekilde barınacakları fiziksel imkanların oluşturulacağı ürünlerin de üretileceğini ifade etti.

FABRİKAMIZ BÖLGEMİZİN LOJİSTİK İHTİYACINI KARŞILAYACAK

Üretim merkezinin ayrıca seyyar hastaneler, konteynerler, özellikle yurt dışında çok ihtiyaç duyulan ve hızlı kurulabilen modüler hastaneler gibi pek çok endüstriyel tesis, sosyal donatı ve insani yaşam alanlarının üretilmesi noktasında yenilikçi bir tesis olacağını belirten Kınık, ”Bu fabrikamız gerek bölgemize gerekse dünyada dünyaya nitelikli ürünler sağlayacak olan özellikle afetlerdeki barınma ihtiyaçlarını karşılayacak olan, sadece afetlerdeki değil, özellikle kentsel dönüşüm, kırsal dönüşüm noktasında uygun şartlarda insanlarımızı hızlı bir şekilde barınabilecekleri fiziksel imkânları oluşturabilecekleri bir fabrika olacak. Fabrikamız aynı zamanda Pandemi hastaneleri, seyyar hastaneler, konteynerler ve özellikle yurtdışında çok ihtiyaç duyulan hızlı kurulabilen modüler hastaneler gibi pek çok endüstriyel tesis, sosyal donatı ve insani yaşam alanlarının üretilmesi noktasında yenilikçi bir tesis olacak.” dedi.

AÇILIŞI CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN YAPACAK

Genel Başkan Kınık, üretime başlayan Kızılay Sistem Yapı Fabrikası’nın açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapacağını belirterek,” Şu an üretime başlamış olan Kızılay Sistem Yapı şirketimizin pilot üretime başlamış olan fabrikasının nihai açılışını inşallah Sayın Cumhurbaşkanımız gerçekleştirecekler, ajandasına aldılar. Dolayısıyla şu anda eksikliklerimizi tamamlıyoruz. Bu anlamda da eksiklerimizi tamamlanması noktasında bizlere desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen başta Valiliğimiz, Büyükşehir Belediyemiz ve kıymetli başkanı olmak üzere tüm Battalgazi, Yeşilyurt belediyemiz, Organize Sanayi Bölgemiz, gaz ve elektrik şirketleri hep beraber imece ile bu eseri ülkemize ve dünyaya kazandırmış olduk.” diye konuştu.

ÜNİVERSİTELERLE İŞBİRLİĞİ İÇİNDE ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜYORUZ

Üniversiteler ile paten noktasında ve ARGE konusunda işbirliği çalışmalarının yürütüldüğünü ifade eden Kınık,” Burası Boğaziçi Üniversitesi ve İnönü Üniversitesi ile şu anda patent noktasında pek çok ürünü ortaya koymuş bir ARGE işbirliği gerçekleştiriyor. Kızılay’ımızın, Sistem Yapı şirketi dünyada özellikle hızlı üretilen, lojistikte çok ciddi maliyet düşürecek avantajları yakalayan, kalite noktasında çok nitelikli avantajlar yakalayan, birtakım faydalı modeller ve patentler ile üretime başlamış olduk. Aynı zamanda bu anlamda oyun değiştirici bir üretim kapasitesi olacak. Bu kompleks aynı zamanda Kızılay’ımızın geleneksel afet çadır üretim anlamındaki kapasitesini de barındıracak. Yakın zamanda çadırlarımızın da konteyner hafif çelik modüler yapılar ile birlikte üretildiği ve bu 2 hibrit modelin yenilikçi bir birtakım çözümler oluşturduğu yeni bir fabrika olacak. Vatana millete dünyaya ve insanlığa hayırlı olmasını temenni ediyorum.” sözlerini kullandı.

100 MİLYON LİRALIK BİR ACİL YARDIM EYLEM PLANI DEVREDE

Kerem Kınık, mayıs ayının ilk haftasında Filistin'de başlayan çatışma ve saldırılar nedeniyle insanlığın ayağa kalktığını belirtti. Kızılay olarak gerek Kudüs gerekse de Gazze daimi delegasyonları aracılığıyla acil sağlık hizmetleri, acil insani destek hizmetleri ve acil altyapı destekleri noktasında çalışmalara başladıklarını bildiren Kınız, şunları söyledi, ”Kızılay olarak da gerek Kudüs, Gazze de bulunan dahili delegasyonlarımız aracılığıyla, acil sağlık hizmetleri acil insani destek hizmetleri ve acil altyapı destekleri noktasında çalışmalara başladık. Bu amaçla hastanelere ilaç sevkiyatı ambulans tedarik ederek Filistin Kızılay’ının desteklenmesi, evleri yıkılmış olan insanlarımızın barınmalarına destek sağlanması, onlara insani yardım malzemesi ulaştırılması gibi insani,  enerji hatları vurulduğu için özellikle Gazze de bulunan 8 hastanenin yakıt ihtiyacını karşılanması gibi çok boyutlu destekleri bu anlamda sağladık. İhtiyaç halinde bu desteklerimiz devam etmektedir. Filistin için yaklaşık 100 milyon liralık bir acil yardım eylem planımız şu anda yürürlükte. Bu çerçevede yıkılan evlerin yapılması, yok olan eşyaların vatandaşlara tekrar kavuşturulması, özellikle Annesini babasını yittirmiş yetim çocukların korumaya alınması ve yetimhanelerin kapasitelerinin artırılması, vurulmuş içme suyu altyapı tesislerinin tekrar ve inşa edilmesi kanalizasyon sistemlerinin desteklenmesi tarımsal alanların seraların harap olmuş geçimlik noktalarının ayağa kaldırılması ilgili bir seri çalışma yürütülecek.”

GAZZE’YE AMBULANS ALIMI İÇİN BELEDİYE YÖNETİCİLERİNE TEŞEKKÜR

Gazze'de çok sayıda ambulansın vurulduğunu, iki bin civarındaki yaralının nakilleri noktasında ambulans ihtiyacı yaşandığını anlatan Kınık, bölgedeki ambulans ihtiyacının giderilmesi gerektiğini belirtti.Kınık, Malatya Büyükşehir, Battalgazi ve Yeşilyurt belediye meclis üyeleri ile belediye başkanlarının maaşlarını ve huzur haklarını ambulans alınması için Türk Kızılay’a bağışladığını aktararak, şöyle konuştu: " Burada çok acil ihtiyaç olan sağlık ihtiyacıdır. Gazze özellikle ambargo altında büyük bir açık hava hapishanesi niteliğini şu anda taşıyor. Maalesef dışarıdan gelecek desteklere muhtaç. Çok sayıda ambulans vuruldu. Acil 2000 civarında yaralı var. Bunların nakilleri noktasından ambulans ihtiyaçları oldu. Yollar vurulduğu için ambulansların pek çoğu harap oldu. Ambulansların tekrar kazandırılması gerekiyor. Bu çerçevede Malatya’mızda çok büyük duyarlılık göstererek Büyükşehir Belediyemiz, Büyükşehir Belediye meclisimiz, Battalgazi ve Yeşilyurt belediyelerimiz ve Belediye Meclis üyelerimiz, 3 Belediye Başkanımız maaşlarını ambulans alınmak üzere bağışlıyalar. Bu 3 belediyemizin bütün meclis üyeleri huzur haklarını Filistin’deki kardeşlerimizin ihtiyacı olan sağlık ve ihtiyaçları olan ambulansların alınması için bu anlamda bağışladılar. Ben huzurlarınızda bu erdemli davranış ve güzel duyarlılık ve fedakârlıktan dolayı kıymetli başkanlarımıza ve meclis üyelerimize ve Malatyalı vatandaşlarımıza, hemşerilerimize şükranlarımı arz ediyorum. Yardım kampanyamız devam ediyor. Filistin yalnız değildir ve elimize uzatmamız gereken kardeş bir coğrafyamızdır. Kızılay’ımızın kurulduğu günden bu yana faaliyet gösterdiğimiz bir coğrafyadır. O kardeşlerimizin yaralarının sarılması için elimizi tekrar uzatacağız. Vatandaşlarımızı bu kampanyaya destek vermeye davet ediyoruz.”

ELİMİZİ HİNDİSTAN'A UZATMIŞ OLDUK

Covid-19 salgını yüzünden zor günler geçiren Hindistan’a Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla 1 milyon 100 bin Dolarlık 2 A 400 kargo uçağı tıbbi yardımın gönderildiğini belirten Genel Başkan Kınık, “ Özellikle Covid-19 Pandemisi nedeniyle dünyada çok ciddi dramlar yaşanıyor. Bu dramları çok büyük ülkeler ve ekonomilerde yaşıyor. Özellikle nüfusu büyük olan Hindistan, vakaların aniden artması nedeniyle ciddi bir acı yaşadı. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla bundan önce 100’ü aşkın ülkeye yapmış olduğumuz yardımların yeni durağı olarak Hindistan’a yardım organizasyonuna başladık. Sanayi ve Ticaret Bakanlığımız, Sağlık Bakanlığımız, Milli Savunma Bakanlığımız ve Dışişleri bakanlığımızın işbirliğiyle Kızılay'ımızın organizatörlüğüyle, Hindistan Kızılhaç’ının ve Türk Kızılay’ının işbirliğiyle 2 A 400 kargo uçağı, yaklaşık 1 milyon 100 bin dolarlık bir tıbbi ekipmanı Yeni Delhi’ye ulaştırdı” şeklinde konuştu.

A.Vahap Kaygusuz- Ebubekir Atilla