Malatya
Giriş Tarihi : 31-10-2016 19:00   Güncelleme : 31-10-2016 19:00

Lisansli Depoculuk Için Geri Sayim

Kuru kayisida lisansli depo kurulumu projesi kapsaminda Malatya Ticaret Borsasinda Meclis Toplantisi yapildi. Toplantida lisansli depoculugun tarimsal piyasalar üzerindeki etkisinden, dünyada lisansli depoculugun öneminden ve lisansli depoculukta amaç ve sisteme uygun ürünler ele alindi. Firat Kalkinma Ajansi Genel Sekreteri Mesut Öztop, “ABD’de bundan 100 yil önce lisansli depoculuk faaliyeti yürütüyor. Polonya, Bulgaristan, Romanya, Macaristan gibi ülkeler bile sistemi kullaniyor” dedi

Lisansli Depoculuk Için Geri Sayim

Kuru kayisida lisansli depo kurulumu projesi kapsaminda Malatya Ticaret borsasinda Meclis Toplantisi yapildi. Toplantida lisansli depoculugun tarimsal piyasalar üzerindeki etkisinden, dünyada lisansli depoculugun öneminden ve lisansli depoculukta amaç ve sisteme uygun ürünler ele alindi. Toplantiya Vali Mustafa Toprak, Büyüksehir Belediye Baskani Ahmet Çakir, Malatya Ticaret Borsasi Yönetim Kurulu Baskani Gürsel Özbey, Firat Kalkinma Ajansi Genel Sekreteri Mesut Öztop ve konuyla ilgili Uzmanlar katildi. Vali Toprak, “Ticaret borsasin gelmemizin sebebi, lisanli depoculuk hakkinda neler düsünülüyor, yapilan çalismalar neyi içeriyor, bunun yaninda Büyüksehir Belediye Baskanliginin, Gümrük ve Ticaret Bakanligimizin bu konudaki yaklasimlari nedir? Önemli bir ürün olan ve sehrimize ait kayisinin lisanli depoculugun ne gelir elde edebilecegi, ne gibi alt yapi hazirlamak gerektigi konusunu masaya yatirmis olacagiz” ifadelerini kullanirken Firat Kalkinma Ajansi Mesut Öztop, “ABD’de bundan 100 yil önce lisansli depoculuk faaliyeti yürütüyor. Polonya, Bulgaristan, Romanya, Macaristan gibi ülkeler bile sistemi kullaniyor” dedi.

DÜNYADA LISANSLI DEPOCULUK

Kuru kayisida lisansli depo kurulumu projesinin sunumunu yapan Firat Kalkinma Ajansi Genel Sekreteri Öztop lisansli depoculugun tarimsal piyasalar üzerindeki etkisinden ve lisansli depoculugun dünyadaki önemine deginerek sunlari söyledi, “Lisanli depoculuk özellikle tarim piyasalarinda yapilan bir uygulamadir. Tarim Piyasalarinin Özelliklerine baktigimizda; Piyasaya arz dönemi kisa olan ürünler tarimda geçerlidir. Belli bir hasat döneminde ürünler piyasaya arz olunuyor. Ancak talep yil boyunca devam ediyor ve burum fiyatlarda bir dengesizlik çikariyor. Arz dönemin fiyatlar düsük, yilsonunda ise fiyatlar yükseliyor. Üreticimiz küçük ölçekli oldugu için finansal anlaminda yetersizler. Kayisi içi konustugumuzda depolarda bekletmek yok denecek kadar az. Hasat dönemin satma yogunlugu içerisindeyiz. Yine ticaret ve sanayi anlaminda da ayni sikinti yasaniyor, finansal ve depo yetersizligi gibi. Dünya’ya baktigimizda ABD’de 1916 yilinda lisansli depo kuruluyor. Yani bizden 100 yil önce bu ise girmisler. ABD’de federal düzeyde 863, eyalet düzeyinde 6.937 lisansli depo faaliyet göstermektedir. Polonya, Bulgaristan, Romanya, Macaristan gibi eski dogu bloku ülkelerinde bile lisansli depoculuk sistemi bulunmaktadir” seklinde konustu.

LISANSLI DEPOCULUKTA AMAÇ…

Lisansli depoculugun amaçlarindan ve yapilmasi gerekenlerden bahseden Öztop sunlari ifade etti, “Lisansli depoculukta amaç, “Tarim ürünlerinin; ticaretini kolaylastirmak. Depolanmasi için yaygin bir sistem olusturmak. Kalitesinin yetkili siniflandiricilar tarafindan saptanarak ve kalitesine göre siniflandirilarak depolanmasini saglamak. Emniyetini saglamak ve kalitesini korumak, Mülkiyetini temsil eden ve elektronik ortamda alim ve satisini saglayan ürün senedi çikartmak. Ürün senedi sahiplerine kredi yoluyla finansman saglamaktir. Lisansli depoculuk sisteminde konu ürünler; Hububat, Baklagiller, Yag tohumlari, Pamuk, Findik, Zeytin, Zeytinyagi, Kuru Kayisi gibi ürünlerin mevzuat altyapisi tamamlanmistir. Lisanli depoculuk yapabilmek için Gümrük ve Ticaret bakanligindan lisans verilmesi, bakanlikça lisans için bir Anonim sirketinin bulunmasi gerekir. Sirketlerin kurulacak depoya göre sermayesinin olmasi gerekir. En az 5 bin top lisansli bir depo yapilabilir. Kuruldugunda sirketin 1 milyon sermayesinin olmasi gerekir. Lisansli depoculuk faaliyeti için bakanliktan ilk önce lisans alinmasi, sonrasinda için ürün depo kapasitesinin ürün rayiç bedelinin yüzde 15 oraninda teminat göstermesi gerekiyor. Tesisler ve depo alanlari için sigorta gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

M. ALI GÜNAYDIN