Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
28 MAYIS Cumartesi 03:30
Advert

Advert

LGS Öncesi Tavsiyeler

Liseye Geçiş Sınavı (LGS), 6 Haziran pazar günü gerçekleştirilecek. Sınav öncesi Eğitim Uzmanı Osman Doğan öğrencilere dikkat edilmesi gereken tavsiyelerde bulundu. Sınav öncesi öğrencilere son günlere yapılması gerekenler hakkında bilgi veren Doğan, ”Bu son günlerde yeni konular öğrenmek yerine, deneme sınavı çözümlerini arttırarak öğrenilenleri pekiştirmek daha yararlı olacaktır.” dedi.

Röportaj
Giriş Tarihi : 11-05-2022 17:51   Güncelleme : 11-05-2022 23:02
LGS Öncesi Tavsiyeler

LGS ’ye son bir ay kala çalışmalar yoğunlaşıyor. Veli ve Öğrencilerin bu dönemde akıllarına takılanları bu haftaki röportajımızda Eğitim Uzmanı Osman Doğan’a sorduk.

Öncelikle öğrencilere sınav öncesi vereceğiniz ilk tavsiye nedir?

Öğrencilerin psikolojik olarak kendilerini hazır hissetmeleri sınavda kazanılacak başarının en büyük etkenidir. Sınav için gelinen son haftada yaşanacak olumsuz durumlar öğrencilerin başarısını düşürebilir. Bu nedenle çocuklarımızın bu süreçte sakin bir aile ve çevre ortamında kalması daha iyi olacaktır. Sürekli olarak sınavda kaç puan alacaklarına ve istedikleri okulu kazanıp kazanamayacaklarına odaklanmaları kaygılarını artıracaktır. Bu sebeple öğrencilerin bu zamana kadar gösterdikleri çabanın sınav sonucundan daha önemli olduğu hissettirilmelidir. Kıyaslamalardan, sınav öncesi abartılı davranışlardan kaçınılmalıdır.

Sınava sayılı günler kala öğrenciler hangi çalışma yöntemini uygulamalıdır?

Öncelikle sınava son günler kala yeni konu öğrenmeye çalışmak yerine deneme sınavı çözümlerini arttırıp mevcut konuları pekiştirmek daha yerinde olacaktır. Deneme sınavlarını gerçekleştirirken, bu sınavların bir LGS provası olduğu düşünülüp uygulamasını buna göre gerçekleştirmeleri öğrencileri psikolojik olarak LGS’ ye hazırlayacaktır. Deneme sınavlarını bitirdikten sonra çıkan yanlışlarını analiz ederek nerede hata yaptıklarını kontrol etmeleri büyük önem taşıyor. Çünkü öğrencilerin hala bilmedikleri ya da hala aşina olmadıkları soru kalıpları olabilir. Bilmedikleri konuları kısa notlarla ya da genel özetlerle tekrar etmeleri faydalı olacaktır. Öğrencilerin konu anlatım çalışmalarıyla, soru çözümleriyle ve genel tekrarlarıyla yoğun bir şekilde hazırlandığı LGS’ye sayılı günler kala artık son çalışmalar tamamlanmalıdır. Öğrenciler kendilerinden tam emin olamadıkları konularla ilgili son tekrarlarını yapmalı ve eksiksiz bir şekilde LGS’ye katılmalıdırlar.

Ailelere vereceğiniz tavsiyeler nelerdir?

Öğrenciler için sınav motivasyonu sınav başarılarında önemli bir etkendir. Bu sebeple öğrencilerin motivasyonunu olumsuz etkileyecek her türlü duruma karşı hazırlıklı olunmalıdır. Aileler çocuklarının kaygılarını ve tereddütlerini anlayarak ve onlara hak vererek yanlarında olduklarını hissettirmelidir. Çocuklarınızın üzerine fazla gitmemeye çalışın. Onlara yarış atıymış muamelesi yapmayın. Çocuklarınızı sıkıştırmadan onları sıkboğaz etmeden sınav saatini beklemesini sağlayın. Ebeveynlerden ve aile üyelerinden gelecek olan başarı dileklerinde öğrencinin kaygısını artıracak ifadelerden, kıyaslamalardan kaçınılmalıdır. Öğrencilere önemli olanın sınavın sonucu değil tüm bu süre boyunca gösterdikleri emek ve çaba olduğunun ayrıca ellerinden geleni yaptıkları için kendilerine güvenmeleri ve inanmaları gerektiğinin vurgulanması etkili olacaktır. Ayrıca öğrencilerin sınav gününe farklı bir anlam yükleyip kaygısının artırılmaması için ev içindeki davranışların abartılmaması gerekiyor. Sınav gününe kadar daha önceden nasıl davranılıyorsa aynı şekilde davranılmalıdır.

Öğrencilere ebeveynlerinden ayrıldıktan sonra karşılaşacakları süreçler hakkında bilgi verilmesi öğrenciyi rahatlatacak ve karşılaştığı durumlar motivasyonunu etkilemeyecektir. Öğrencilerin kendi okullarında kendi arkadaşlarıyla bir arada sınava girecek olmaları motivasyonları olumlu etkileyecektir fakat arkadaşlarını gördüklerinde sarılmak veya kucaklaşmak isteyebilirler. Bu sebeple öğrencilere doğru maske kullanımı ve sosyal mesafelerini nasıl korumaları gerektiği ile ilgili bilgi verilmelidir.

 

>> Ebubekir Atilla’nın Röportajı 

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR