Eğitim
Giriş Tarihi : 12-07-2021 17:21   Güncelleme : 12-07-2021 17:45

LGS Başarısı Öğrencilerle Birlikte Kutlandı

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavında başarı gösteren öğrenciler Kongre Kültür Merkezinde düzenlenen törenle ödüllendirildi. Müzik gösterisi sonrasında yapılan konuşmaların ardından öğrenciler başarı ödüllerini Vali Baruş’un ellerinden aldı.

LGS Başarısı Öğrencilerle Birlikte Kutlandı

Malatya Kongre Kültür Merkezinde düzenlenen Törende ilk konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Battal Kanbay şunları söyledi. “Sınavlar eğitim, öğretim hayatımızın bir parçası. Gerek kademeler arası geçişte, gerekse yükseköğretim kurumlarına yerleşmede belirleyici bir rolleri var. Malatya İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak ülkemizin il başarı sıralamasındaki yerimizi korumak ve daha üst dereceler elde etmek için bütün çabalarımızı sürdürüyoruz. Bu yıl LGS'de gösterdiğimiz başarı bizleri ziyadesiyle sevindirmiştir. Öncelikle öğrencilerimizi tebrik ediyorum, gözlerinden öpüyorum. Bu başarıda büyük payı olan öğretmenlerimize, okul yöneticilerimize teşekkür ediyorum. Elbette velilerimiz öğrencilerimizle birlikte bu maratonu koştular. Anlıyoruz ki başarı, aslında bir takım ruhudur, takım çalışmasının sunucudur. Bütün öğrencilerimiz bizim için değerlidir. Çeşitli okul türlerine yerleşecek  olan öğrencilerimize en iyi imkân ve ortamları oluşturarak onları yetiştirmek ve hayata hazırlamak bizim görevimiz ve sorumluluğumuz dâhilindedir. Kaybedeceğimiz tek bir öğrencimiz yoktur. Bunun bilinmesi bizim açımızdan önemlidir.

PANDEMİNİN YARATTIĞI HASARI GİDERMEKTE KARARLIYIZ

Hayat, birçok dinamiği içinde barındırıyor. Hayâl kurma, plânlama, disiplin,  kendini yenileme, kültür, sanat, spor faaliyetleri ile uğraşma bunlardan bir kaç tanesi... Uzun soluklu, sabırlı bir yol bu. Hepsinize hayallerimizi gerçekleştireceğiniz bir gelecek diliyorum. Tercihlerinizi öğretmenlerimizden katkı alarak yapabilirsiniz. Pandeminin yarattığı hasarı gidermekte kararlıyız. Okullarımız bu yaz döneminde öğrencilere yönelik  çeşitli programlar uyguluyor. Bizler sürekli sahadayız, öğretmenlerimizin, öğrencilerimizin, velilerimizin yanındayız. Okulları özledik, ders zillerini, öğrenci seslerini özledik.”

İNSAN KAYNAĞIMIZ VE EN ÖNEMLİ YOLU DA İYİ BİR EĞİTİM VERMEKTEN GEÇİYOR

Vali Baruş ise Öğrenci ve ailelerini tebrik ederek başladığı konuşmasında şu ifadeleri kullandı. “Dünyada ülkeler arasında rekabet var. Dünya üzerinde ülke olarak İnsan kaynağından ve o insan kaynağının mevcut kaynakları diğer kaynakları en iyi şekilde değerlendirmesinden geçiyor. Dolayısıyla bir ülkenin insan kaynağı ne kadar nitelikli ise geleceği ne kadar imanlı ise o ülkelerin diğer ülkeleri yanında öne çıkması ve o ülkelerin sınırları içerisinde yaşayan insanların onurlu birer fert olarak yaşayabilmesi mümkün olabiliyor. İnsan kaynağımız ve en önemli yolu da iyi bir eğitim vermekten geçiyor. Gençlerimize çocuklarımıza ve yetişkinlerimize ve ülkemizde de gençlerimizin çocuklarımızın geleceğe yönelik hayallerini gerçekleştirebilmeleri liselere giriş sınavı da bunlardan birisidir.  Gençlerimizin bu engelleri aşmada bazı hususları göz önünde bulundurmaları gerekiyor. Sevgili Öğrencilerimiz insanın hayatta başarılı olması için ilk önce bir hedefe sahip olması lazım. Hedefimiz nedir? Hayattaki amacımız nedir? Bunu iyi belirlememiz lazım ki o hedefe doğru yürüyebilme azmine sabrına sahip olalım. Onurlu bir yaşam için, şerefli bir milletin onurlu bir ferdi olabilmek için ülkemizi Milletler yarışında daha iyi bir seviyeye taşıyabilmek için de iyi eğitimli gençlere ihtiyacımız var. Bu daha gençlerimiz hem eğitimli olacak, hem de Türkiye’nin geleceğine yürekten inanacaklar ve geleceğin Türkiye’sinde kendilerinin çok önemli bir role sahip olabilecekleri şuurunda kendilerini hissedecekler. Hedefimiz büyük Türkiye hedefimiz milletler yarışında en önde olan dünya mazlumlarına kol kanat gerebilme gücüne sahip, hak ve adaleti dünyada yaşamaktır.”

En Önemli Dayanağımız Gençlerimizdir

Vali Baruş konuşmasının sonunda gençlere de seslenerek; “Sevgili çocuklar, sevgili gençlerimiz, esas olan mevcut kaynaklarını en iyi şekilde değerlendirebilecek olan beyin gücü, genç beyin. Dolayısıyla geleceğin teknolojilerini ortaya çıkaracak olan ülkemizi her alanda ileriye taşıyabilecek olan beyin gücümüz gençlerimiz de bu anlamda bu hedefleri gerçekleştirebilmemiz yolunda en önemli dayanağımız teminatımızda sevgili gençlerimizdir.  Hedeflerimizi gerçekleştirebilmek için azimle ve sabırla çalışmamız gerekiyor. Çünkü ülkemize karşı, milletimize karşı, ailemize karşı kendimize karşı sorumluluklarımız var. Bu sorumluluklarımız İşte bu azim ve sabırla çalışma gücünü verecektir. Eğer biz belirlemiş olduğumuz hedeflere her kendi açımızdan, hem de ailemiz için ülkemize yararlı olmak için belirlemiş olduğumuz hedeflerimize azimle sabırla çalışarak varma yolunda emek sergilerse bunun semeresini mutlaka alacağız. İşte burada bulunan gençlerimiz liselere giriş sınavında bu azimle sabırla çalışmanın meyvesini almış olan gençler olarak bizlerle birlikteler bu Türkiye’deki LGS sınavlarında başarı göstererek hem ilimizin yüzünü ağartan hem de Türkiye’mizin geleceğine umut veren bir ışık olan gençlerimizi gönülden tebrik ediyorum. Sizlerin, çok önemli bilim insanları çok değerli yöneticiler ve ülkemizi dünya milletleri arasında çok daha ileriye taşıyacak birer insan olacağınıza yürekten inanıyoruz. Bu vesileyle bir kez daha tebriklerimi iletir sevgi ve hürmetlerimle selamlıyorum ve çalışmalarınızda gideceğimiz okullarda sizlere başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz