Genel
Giriş Tarihi : 04-08-2021 18:55   Güncelleme : 04-08-2021 18:55

Lavanta Hasadı Sona Erdi

​​​​​​​ Arguvan İlçesinde 2018 yılında yaklaşık 40 bin metrekarelik alanda ekimi sağlanan lavanta bitkilerinin hasadı Temmuz’un son haftası sona erdi. Hasadı yapılan çiçeklerden elde edilecek esanslar ilçede faaliyet gösteren işletmelerde kullanılacak.

Lavanta Hasadı Sona Erdi

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü kontrolünde Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi amacı ile 2018 yılında Arguvan ilçesi İçmece mahallesinde 40 dönümlük alanda Isparta’dan getirilen yaklaşık 6 bin adet Lavandula Angustifolia çeşidi ile ekimi gerçekleştirilmişti.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Faaliyetleri kapsamında Marjinal olarak 4. ve 5. Sınıf olarak değerlendirilen tarım arazilerinin değerlendirilmesi amacı ile 2018 yılında dikimi gerçekleştirilen Lavanta bitkisinin 2021 yılı Temmuz ayının ilk haftasında tam çiçeklenmesi ile hasad başladı. Temmuz ayını son haftasına kadar Lavanta bitkilerinin hasadı tamamlanmış oldu.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce ait örnek çiftçi modelinde üreticilerin özellikle tıbbi ve aromatik bitki üretim alanını genişletme, tarımsal mekanizasyon ve pazarlama ile ilgili sorunlarını dinleyerek, Malatya’daki ihtiyacı olan tüm vatandaşlara ürün temini konusunda yardımcı olunacağı, birçok meyve türü ve endüstriyel bitkilerin yetiştiriciliğinin yoğun olarak yapılmakta olduğu bununla birlikte tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliğinin de gelişmekte olduğunu belirtildi.

Lavanta yetiştiriciliği Devlet tarafından teşvik sunulan bir iş kolu konumunda.  Tarım ve Orman Bakanlığı’nın sağlamış olduğu teşvikler sayesinde üreticiler, daha kolay ekonomik koşullarda lavanta yetiştirebiliyor. Devletin tıbbi ve aromatik bitki yetiştirenler için belirlediği bir teşvik paketi bulunuyor. Buna göre dönüm başına 50-100 TL teşvik primi ve 15.35 TL de gübre desteği verilir.

Ebubekir Atilla