Genel
Giriş Tarihi : 05-01-2022 18:37   Güncelleme : 05-01-2022 18:37

Kuyumculardan Başkan Gürkan’a Teşekkür

Kuyumcular Çarşısında cephe ve sokak sağlıklaştırma çalışmaları devam ediyor. Kuyumcular Çarşısının bir yaşam alanı haline geleceğini ve prestij kazanacağını belirten Malatya Kuyumcular Odası Başkanı Murat Özhüsrev,” Yıllardır dillendirdiğimiz konu Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan tarafından hayata geçirildi. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Artık Kuyumcular Çarşısı eski kabuğundan çıkarak yeni yüzüyle Malatya’nın prestijli bir caddesi haline gelecek.” dedi.

Kuyumculardan Başkan Gürkan’a Teşekkür

Malatya’da kent estetiğini korumak ve hafızalarda yer eden alanları gün yüzüne çıkarmak için çalışmalarını sürdüren Malatya Büyükşehir Belediyesi, Söğütlü Cami ve Kışla Caddesinde bulunan imar adası içerisinde yer alan Kuyumcular Çarşısı’nda cephe ve sokak sağlıklaştırma çalışmalarına devam ediyor. Yüzde 35’lik fiziki gerçekleşmenin sağlandığı çarşıda bina boyama, tabela değişimleri devam ediliyor. Önümüzde ay içerisinde çarşının kaldırım yenileme peyzaj çalışmaları tamamlanmış olacak.

Kuyumcular Çarşısı’nda başlayan Sokak sağlıklaştırma çalışmalarından memnun kaldıklarını belirten Malatya Kuyumcular Odası Başkanı Murat Özhüsrev, ”Çarşı ile ilgili Sayın Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan’a bizim teklifimiz olmuştu. Kuyumcular Çarşı’sının güzel ve kent estetiğine uygun bir çarşı olması için talebimizi ilettik. Başkanımız sağ olsunlar bu işe öncelik verdiler. Kuyumcular Çarşısını yenileme Projesini bizlere kazandırdılar. Kuyumcular Esnafı olarak çok beğendik. Çalışmalar şuan devam ediyor. Daha önceden Belediye Başkanlarımıza bu telifi sunmuştuk. Kuyumcular Odasının prestij kazanması gerektiğini, kent merkezinde var olan bu merkezin geliştirilerek Malatya’ya kazandırılmasını önermiştik. Daha önceden küçük çaplı çevre düzenlemeleri yapılsa da bu sorun çözüm bulmamıştı. Şimdi ise baktığımızda Kuyumcular Çarşısı yapılan çalımalar ile kurumsal bir kimlik kazanmış oldu. Baştan aşağıya kabuğunu yeniledi.” diye konuştu.

Sokak sağlıklaştırma çalışmalarının sona ermesiyle birlikte Kuyumcular Çarşısının prestij kazanacağını vurgulayan Özhüsrev, ”Kuyumcular Çarşısı projesi tamamlandığında burası cazibe merkezi olacak. Yurtdışında birçok şehirde bu tarz projelerin uygulandığı merkezleri görmüştüm. Bu tarz caddeler favori caddedir. Vatandaşların yürüme alanlarıdır. İnsanlar hem burada alışverişlerini yapacak hem de dinlenme alanlarında vakit geçirecekler. Kent merkezine prestij kazandıracak bir yer olacak diye düşünüyorum. Bu manada Büyükşehir Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan’a teşekkür ediyoruz. Kuyumcu esnafının sorunlarını dinledikleri ve yanıtsız bırakmadıkları için.” ifadelerine yer verdi.

>> Ebubekir Atilla