Malatya
Giriş Tarihi : 31-01-2021 19:07   Güncelleme : 31-01-2021 19:07

Kutsal Kıblemize Hadsiz Saldırı

Boğaziçi Üniversitesi'nde LGBT renkleri kullanılarak hazırlanan Kabe fotoğrafı yere serildi. Yapılan hadsiz saldırıya tepki gösteren Diyanet-Sen Malatya Şube Başkanı Mehmet Engin, “Müslümanların kutsal değerlerine yapılan bu saldırı dini inançlar üzerinden yapılan açık bir provokatif eylemdir. Sorumlular derhal bulunarak yargı önünde hesap vermelidir” dedi.

Kutsal Kıblemize Hadsiz Saldırı

Boğaziçi Üniversitesi'nde LGBT renkleri kullanılarak hazırlanan Kabe fotoğrafının yere serildiğini gösteren görüntüler ortaya çıkmıştı. Diyanet-Sen Malatya Şube Başkanı Mehmet Engin, ise yapılan saygısızlıkla alakalı olarak, “ Boğaziçi Üniversitesi önünde Kabe fotoğrafının yere serilmesini kabul etmiyoruz. “Boğaziçi Üniversitesi önünde Müslümanların kutsal mekanı, kıblemiz Kabe’ye yapılan hadsiz, fütursuz saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Müslümanların kutsal değerlerine yapılan bu saldırı dini inançlar üzerinden yapılan açık bir provokatif eylemdir. Sorumlular derhal bulunarak yargı önünde hesap vermelidir” ifadelerini kullandı.

Toplumun her kesiminden birçok kişi mukaddes mekân Kabe'ye yapılan saygısızlığı kınadı. Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşanan olay ile ilgili yazılı bir açıklama yayınlayan Başkan Engin, açıklamasında şu sözleri kullandı,” Kimsenin toplumsal barışı bozmaya, inanç özgürlüğünü hedef almaya ve kutsallarımıza saldırmaya hakkı yoktur, haddi de değildir. “Bu bir düşünce özgürlüğü değil açıkça provokasyondur. Hem de çok çirkin bir provokasyon.  Bu provokasyonlar ile milletin sinir uçlarına dokunarak `kaos` peşinde koşanlar, ülkeye en büyük ihaneti yapmaktadırlar. Bu ihanetler karşısında susmayan diyanet camiası bundan sonra da sessiz kalmayacaktır. Dini değerlerimizle fütursuzca dalga geçilmesine bu toplumun izin vermeyeceğini ifade ediyoruz. “Dünya ve ülke olarak korona virüs nedeniyle zor günler yaşıyoruz. Birlik ve beraberliğe birbirimize destek olmaya daha çok ihtiyacımız olduğu bu günlerde bu ayrıştırıcı, provokatif tavır, ülkesini, halkını seven insanların takınacağı bir tavır değildir. Bu düpedüz hadsizliktir ve haddini bilmeyenlere bu halk gayet güzel haddini bildirecektir. Konuyla ilgili İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nın ve Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’nün soruşturma başlatması memnuniyet vericidir. “Diyanet-Sen olarak bizler de konunun sonuna kadar takipçisi olacağız. Tüm sorumluların bir an önce adelet önünde hesap vermesini ve Müslümanlardan özür dilemesini bekliyoruz.” >> HABER MERKEZİ