Malatya
Giriş Tarihi : 15-04-2016 19:52   Güncelleme : 15-04-2016 19:52

Kutlu Dogumda BarisTemennisi

Battalgazi Ilçe Müftülügü tarafindan Silahtar Mustafa Pasa Kervansarayi’nda Kutlu dogum haftasi etkinligi düzenlendi. Programda konusan Battalgazi Belediye Baskani Selahattin Gürkan, Kutlu dogumun insanlik alemine baris getirmesi temennisinde bulundu

Kutlu Dogumda BarisTemennisi

Programa, Battalgazi Kaymakami Vedat Yilmaz, Battalgazi Belediye Baskani Selahattin Gürkan, Battalgazi Ilçe Müftüsü Mehmet Emin Enenç, Battalgazi Belediye Baskan Yardimcilari Muzaffer Karakus, Abdulvahap Serefhanli, bazi kamu ve sivil toplum kurulusu temsilcilerinin yani sira çok sayida vatandas katildi.

Program, Battalgazi Aziziye Kur’an Kursu Hafizi Veysi Keskin tarafindan okunan Kur’ani Kerim tilaveti ile basladi. Kur’ani Kerim tilaveti sonrasi konusan Battalgazi Belediye Baskani Selahattin Gürkan, " Kutlu Dogum haftasinin Battalgazi’mize, Malatya’miza, Ülkemize, Alem-i Islam’a ve insanliga baris ve huzur getirmesini niyaz ediyorum. Eger Anadolu topraklari bin yildan beri Islam Yurdu olmussa ve bu topraklardaki bu necip milletimiz Islam’in Bayraktarligini yapmissa, iste buradaki ruh, buradaki Alicenaplik, buradaki Kadirsinasligi, buradaki iman tezahürü iste milletimizi Islam Aleminin hakikaten Bayraktari yapmistir. Buna hep minnet duymamiz lazim ve bunu hep zinde tutmamiz lazim. Zaman zaman tefekkür ettigimde sunu düsünüyorum. Bugün Allah’a hamd olsun Imam Hatip liselerimiz her tarafta açik. Okullarimizda din dersleri, Kur’an derslerimiz var. Ayrica mahallelerimizdeki camilerde Kur’an Kurslarimiz var. Ama toplumdaki genel egilim endekslerine baktigimiz zaman bu endekslerin hep eskinin kötüsünü gösteriyor. Olumsuzlugunu hutbelerde, sohbetlerde namazi bozan seyleri ögrettik. Orucu bozan seyleri ögrettik. Abdesti bozan seyleri ögrettik. Ama bu insanlara imani bozan seyleri bir türlü ögretemedik. Lafiz österiyor. Bu gün bir park düsünün ki etrafinda uyusturucu satilmasin. Ne yazik ki nahos hadiseler ile her zaman karsilasiyoruz. Iste burada kendimizi sorgulamamiz gerekiyor. Bunu hocalarimizla, müftülerimizle yapmamiz lazim. Bu memlekette vaazlarda, olarak da söz olarak da ne yazik ki ögretemedik. Esasinda bu toplumda imani bozan seyleri toplumumuza ögretmemiz gerekiyor. Temizlik her seyin anasidir. Ruh temizligi, iç temizligi, çevre temizligi, ticari hayatta temizlik, iliskilerde temizlik. Allahin koydugu kural ve kaidelerde temizliktir. Hadisi Serif’de; “Siz Allah’a ve Ahiret gününe inaniyorsaniz, misafire ikram edin” diyor. “Komsularinizin rizasini gözetin” diyor. “Güzel söyleyin, çirkin sözlerden geri durun” diyor hadisi seriflerde. Söylerken güzel seyler ifade edecegiz. Güzel seyler söylerken de bunu kendi davranislarimiza nüks ettirecegiz.

 

IMANIMIZ SAGLIKLI DEGILSE…

Imani bozan seyler konusunda özellikle hocalarimizin çok daha fazla egilmesi lazim. Eger imaniniz saglikli degilse, ne kildiginiz namazin bir anlami var, ne tuttugunuz orucun var ve ibadetlerinizin hiçbir anlami olmaz. “O kildigin namaz degil, bir kez gönül yiktin ise, 72 millet dahi elin yüzün yumaz degil”. Yine Maun Suresinde “Onlar gösteris için namaz kilarlar, ve yetim hakki yerler. Iste onlar dini yalanlayanlardandir” Ayet-i Kerimesinin muhatabi olmamamiz gerekir. Haram imani bozar, kötü söz imani bozar, zihindeki kötü niyetler imani bozar. Harami helali gözetmemek imani bozar. Komsunun, ana babanin, çocugun, çevrenin hakkini vermemek imani bozar. Imaniniz bozuldugunda yaptiginiz ibaretlerinizin anlami olmaz.  Peygamberimiz hadisi seriflerinde, “Sizin yaptiginiz ibaretler, sizi kötülüklerden alikoymuyorsa, o ibadet efdal degildir, eger kötülüklerden alikoyuyorsa, o ibadet efdal bir ibadettir. "dedi.

 

KATILIMCILARA GÜL DAGITILDI

Baskan Gürkan’in konusmasinin ardindan “Hz. Peygamber Tevhid ve Vahdet-Gelin Birlik Olalim” ana temasi ile Kutlu Dogum Haftasi kapsaminda “Insanligi Yasatmak Için Gelin Birlik Olalim” konusunda Emekli Müftü Yardimcisi Cengiz Yagci tarafindan bir konferans verildi.  Baskan Gürkan, program sonrasi programa katilanlara gül hediye etti.