Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
29 MAYIS Pazar 10:36
Advert

Advert

Kuryelerin Sınavı Karlı ve Yağışlı Havalar

Korona ile hayatımızdaki yerini daha da belirginleştiren kuryeler sınav vermeye devam ediyor. Hemen hemen her ihtiyaca cevap veren sitelere verilen siparişleri bu kapsamda müşterilere teslim etmeye çalışan kuryelerin en zor sınavı da karlı ve yağışlı havalar oluyor...

Genel
Giriş Tarihi : 26-01-2022 16:34   Güncelleme : 26-01-2022 16:34
Kuryelerin Sınavı Karlı ve Yağışlı Havalar

Koronavirüs salgınının hayatımıza girmesi ile pandemi sürecini yaşayan ülkemiz başa olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde ön plana çıkan mesleklerden olan kuryecilik gözde olmasının yanında sorunlarıyla da gündeme sık sık gelmekte. Bir kuryecinin sipariş alma ve sipariş teslim etme noktasında yaşadıklarını konuştuğumuz Mehmet Şahin, “Korona ile birlikte önceden var olan kuryecilere talep arttı.  En önce getirenin takdir edildiği vakit sınırlamasını biraz geçen kişinin de hemen şikâyet edildiği hatta verilen siparişin özellikle yemek siparişlerinin iptal edildiği bir mesleği yapmaya çalışıyoruz. Zaman bizim için önemli. Ancak bizde can taşıyoruz ve zaten elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz bazen bu konuda sıkıntı yaşayabiliyoruz müşteriler hemen atarlanıyor. Azar işitiyoruz. Hatta oluyor ki istenen şeye biçilen ücretten bile biz sorumluymuşuz gibi azar da işitebiliyoruz.  Vakit kısıtlı ancak trafik, ulaşım, mesafe, kar, yağmur derken siparişler gecikebiliyor bu konuda müşterilerin iyi niyetine ihtiyacımız var, anlayışına ihtiyacımız var. En büyük sınavımız müşteriden ziyade içinde bulunduğumuz karlı ve yağışlı havalar oluyor. Kışın çetin yükünü üstleniyoruz bir nevi. Tüm bu sebeplerden dolayı biraz anlayış bekliyoruz müşterilerden, çalışma koşullarımızın daha da iyileştirilmesini istiyoruz. Hız yapma konusunda işverenlerin üzerimizdeki baskısının azaltılması lazım. Ücretlerimizde iyileştirmeler yapılmalı, çünkü öte yandan salgınla da mücadele edilirken birçok kişi ile muhatap olup birçok farklı ortamda bulunmak zorundayız. Bizim bir ihmalimiz diğer canları da riske edecektir. Unutmayalım bizlerde can taşıyoruz sadece sipariş değil.” ifadelerine yer verdi.

AĞBABA’DAN DA DESTEK GECİKMEDİ

Diğer yandan konuyla ilgili Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı, Malatya Milletvekili, CHP Emek Büroları Koordinatörü, CHP Esnaf ve Sanatkârlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba da yaptığı paylaşımda kuryelerin yanında yer alarak şu ifadelere yer verdi “Karlı kış günlerinin en büyük sancısı motokuryeler çekiyor. Çalışma şartları kötü, ücretler zaten düşük, şimdi siparişler ve mobbing daha da artmış durumda. Unutmayalım: Onlar sipariş değil, can taşıyor.”

Hanife Yiğit 

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR