Eğitim
Giriş Tarihi : 30-05-2014 13:06   Güncelleme : 30-05-2014 13:06

Kürtçe Iletisim Fakültesi mi Açiliyor?

Birçok ailenin çocuklari ögrenmesin diye evlerinin içinde dahi konusmadigi, Türkçe bilmeyen annelerin cezaevlerindeki çocuklari ile konusturulmadigi, ürünleri satmak için pazara giden Kürdün Kürtçe konustugu için evine parasiz gittigi günlerden sonra devletin resmi kurumu olan Anadolu Ajansi Kürtçe Haberciligin Sorunlari ve Çözüm önerileri Çalistayi ile bu konuda sorunlarin giderilmesi için bir ilke imza atti. Çalistayda Kürtçe iletisim fakültesi için ilk söz alindi.

Kürtçe Iletisim Fakültesi mi Açiliyor?

Ökkes Koska'nn haberi,Kürt olmak Kürtçe konusmanin suç kabul edildigi Türkiye'yi hatirlamak için çok uzaklara gitmeye gerek yok. Ülkenin ilk Kürt Bakani merhum Serafettin Elçi bu ülkede Kürt var ve ben de onlardan biriyim dedigi için 27 ay hapis yatti.

Kürt basin tarihine göz attiginizda ise bu yasak ve asimilasyon sinirlari asmis durumda tek parti döneminde çikarilan kanunla yurt disinda çikarilan Kürtçe yayinlar ve Kürtçülük propagandasi yapan nesriyatlar bile kapatilmisti. Yasaklara ragmen ayakta durmayi basaran Kürt basini ve Kürt dili Osmanli döneminde farkli milletlerle gazeteler çikardi. Buna en iyi örnek Kürtlerin Bosnalilarla birlikte çikardigi Sark gazetesi.

Kürtçe'nin duayen isimlerinin konusmaci olarak katildigi çalistayda en büyük sorunlar; standartizasyon, bu ise kafa yoranlarin kendi kafalarina göre kelime üretmeleri, hamisizlik, patronajsizlik, moda mod çeviriler, olarak siralandi.

Bu sorunlarin çözümü noktasinda kamunun, üniversitelerin STK'larin, muhalif Kürt basinin birlikte çalismasi ve devletin çikan gazetelere destek vermesi (ilan) gibi öneriler konusuldu.

KÜRTÇE ILETISIM FAKÜLTESI YOLDA

Kürtçe Haberciligin Sorunlari ve Çözüm Önerileri Çalistayi'nin onur konugu olan Bülent Arinç konusmasinda iletisim fakültelerinin yetenekli gazeteci yetistirmediginden sitem edince Kürdoloji Baskani Kadri Yildirim Artuklu Üniversitesi'nde Kürtçe Iletisim Fakültesi kurmak için müsaade istedi. Arinç'in Insallah diye cevaplandirmasindan sonra Yildirim, gerekli hazirliklari yapip YÖK'e sunacaklarini ve Arinç ile görüseceklerini ifade etti.

Kürtçe'nin bunca yasak ve asimilasyona ragmen bugüne kadar ayakta kalmasini ve hala konusuluyor olmasini dengbejlik gelenegine ve medreselere dayandiran Kürdoloji Baskani Profesör Dr. Kadri Yildirim son oturumda Kürtçe haberciliginin ve Kürt dilinin bu güne kadar gelmesinde emegi geçen muhalif basina, bedel ödeyenlere ve mücadele verenlere tesekkür etti.

Yildirim konusmasini Said Nursi’nin su sözleri ile bitirdi: Biz Türkler ve Kürtler toplamimiz tam iyi bir adam eder.

[email protected]

twitter.com/OkkesKoska