Siyaset
Giriş Tarihi : 05-01-2013 14:36   Güncelleme : 05-01-2013 14:36

“Kürt sorununu kim çözerse, bu milletin duasini alir”

AK Parti Genel Baskan Yardimcisi Numan Kurtulmus, "Müslüman Kürt halki, aynen Müslüman Türk halki gibi bu ülkenin çogunlugunu olusturur; bu ülkenin, bu cumhuriyetin asli unsurlaridir. Kürt sorununu kim çözerse, bu milletin duasini alir" dedi.

“Kürt sorununu kim çözerse, bu milletin duasini alir”

Malatya Belediye Konferans Salonu'nda düzenlenen törende, HAS Parti'den AK Parti'ye katilanlara rozet takan ve il danisma meclisi toplantisinda konusan AK Parti Genel Baskan Yardimcisi Numan Kurtulmus, önce CHP'ye çatti.

Kurtulmus yaptigi konusmada, "Sol iki kez iktidar oldu. Ikisi de rahmetli Ecevit döneminde. Inançlara deger verdi o zaman yüzde 22 aldi. Ne zaman Merve hanima kapi disari dediyse, bu millet de o yüzde 22'yi yüzde 1'lere düsürdü. Çok açik söylüyorum bu CHP olarak devam ederse; hiçbir parti seçime girmese, CHP tek basina seçime girse yüzde 30’dan fazla oy alamaz. Insallah milletin degerleriyle çelisen tutumlarini ortadan kaldirirlar" ifadelerini kullandi.

 

“Terörü Kürt halkimizdan ayri tutariz”


Konusmasinda, Kürt sorununa temas eden Kurtulmus, "Terör tek basina bir örgütten ibaret degildir. PKK'da, El Kaide'de masa olarak kullanilir. Arkalarinda istihbarat, ekonomik, siyasi ve lojistik destekleri vardir. Terörü Kürt halkimizdan ayri tutariz. Sadece askeri önlemlerle önlenemez. Önlense 30 yildir önlenirdi. Bir tarafta 4 bin kisilik bir terör örgütü, diger tarafta 700-800 bin kisilik ordu, özel harekat birlikleri ve emniyet mensuplari... Burada bir soru isareti yok mu? 30 senedir bu sürecin bitmesini istemeyen güçler var. Terörü ayri, Müslüman Kürt halkini baska yere koyduk. Müslüman Kürt halki, aynen Müslüman Türk halki gibi bu ülkenin çogunlugunu olusturur, bu ülkenin bu cumhuriyetin asli unsurlaridir. Bu devletin bu vatanin esas sahipleridir. Yillardir asimilasyon ve Kürt kimlikleri baski altinda tutulmaya çalisilmis. Kürtler konusunda birçok adimlar atildi. Üç sefer bu süreç kesildi. Simdi geldigimiz noktada hükümet olarak elimizi ne kadar uzatmis olsak, bu el ne kadar bos çevrilse de bizim derdimiz milletimiz için adimlarin atilmis olmasidir. Nerede kalmistik diyerek bu sürecin tamamlanmasi için bütün gücümüzle mücadele edecegiz. Kürt sorununu kim çözerse, bu milletin duasini alir. Sayin Basbakanimiz Recep Tayyip Erdogan, bu çözümü yapacak en önemli siyasi liderdir. Insallah bu çözümü ortaya koyacaktir. Bu soruna siyasi risk ve rant olarak bakmayiz" seklinde konustu.


Cumhurbaskanligi seçimi konusunda, "Ilk turda görevimiz, AK Parti'nin adayinin seçilmesini saglamak olmalidir" diyen Kurtulmus, yeni anayasa konusunda da, yeni Türkiye için yeni anayasanin önemli oldugunu söyleyerek, "AK Parti olarak milletin anayasasini çikaracagiz. 330’u bulursak referandum yüzde 58 degil daha yüksek olur. 2015’de bakin anayasamiz budur. Bir kere daha destek verin" diye konustu.

 

“Fatma hanimla isimiz yok”


28 Subat süreci konusuna da parmak basan Kurtulmus, daha sonra sunlari dile getirdi: "Bazilari hesap sormayi, bir intikam olarak görüyor. Bizim Ahmet bey; Ayse, Fatma hanimla isimiz yok. Geçmiste yapilanlarin bir faturasi olmamali mi? Yapanin yanina kar mi kalmali? 28 Subat için bin 200 sayfalik rapor hazirladik. Suç duyurusunu bir yil önce Ankara Cumhuriyet Bassavciligi'na verdik. Asker gerekirse müdahale yapsin diye manseti kim atti? Is adamlari yok mu bunlarin içinde? Isverenler Sendikasi Baskani Refik Baydur bey diyor ki; '5'li cephe olarak hükümeti indirmek için bütün gayretleri yaptik' diyor. Bizim çocuklarimiz ikide bir, su tarihlerde ne olmustu diye bakmasinlar diye, 27 Mayis’ta 12 Eylül’de ne olmus diye bakmasinlar diye, bunlara hesap sorulmasi gerekir."