Malatya
Giriş Tarihi : 23-12-2014 18:21   Güncelleme : 23-12-2014 18:21

Kursa 760 Yetistirici Basvurdu

Damizlik Koyun Keçi Yetistiricileri Birligi Il Baskani Ihsan Akin, Malatya’da çobanlik kursu için 760 yetistiricinin müracaat ettigini söyleyerek, “Bunlarin 380 tanesine kurs veriliyor” dedi

Kursa 760 Yetistirici Basvurdu

Damizlik Koyun Keçi Yetistiricileri Birligi Il Baskani Ihsan Akin, Arguvan Bozburun ve Arapgir Deregezen Mahallelerinde devam eden sürü yönetimi egitimi kurslarini ziyaret etti.

KURS ÇOK VERIMLI OLACAK

Kursiyerleri ve kurs ögretmenlerini dinleyen Damizlik Koyun Keçi Yetistiricileri Birligi Baskani Ihsan Akin, yaptigi konusmada, kursun önemine degindi. Akin, “Malatya’mizda bu çobanlik projesi ile alakali müracaat eden 380 tane yetistiricimiz egitim almis oluyor. Malatya il hudutlari içerisindeki yetistiricilerimizin katildigi kurslar, ilçe müdürlügümüz ve il müdürlügümüz koordinesinde devam edecek. Bu baglamda da tabii Arguvan'daki özellikle kursun burada olmasinin nedeni, yetistiricilerin yogun bir sekilde olmasidir. 40’a yakin yetistirici var burada. Bu nedenle hocamiz buraya gelip ders veriyor. Hayirli ugurlu olmasini diliyorum. Insallah tabii getirisi çok güzel olacaktir, ama önemli olan amacina hizmet etmesidir” ifadelerini kullandi.

SORUNLARI YERINDE DINLEDI

Çobanlik egitimine katilan kursiyerlerin sorular sordugu toplantida ayrica, küçükbas hayvancilik yemleme, daha fazla verim alinmasi ve hayvan yapisal bilgileri de verildi
Arguvan’daki programdan sonra Arapkir Deregezen Mahallesi’nde devam eden Arapkir Gida Tarim ve Hayvancilik Ilçe Müdürlügü Veteriner Hekimi Rauf Ay’in verdigi kursa katilan Akin, hem istisarede bulundu hem de sorunlari yerinde dinledi.
Akin yaptigi konusmada, “Malatya da suanda çobanlik kursu için 760 tane yetistirici müracaat etmistir. Bunlarin 380 tanesine kurs veriliyor. Kurstan sonraki is ve islemlerde de özellikle isletmesinde çoban çalistiran isletme sahiplerine devletimiz destek veriyor. Iste özellikle ne kadarda teknigini bilseniz de pratigini bilseniz de en azindan bir bilene danisalim diye burada teknik bir arkadasimiz anlatiyor size” ifadelerini kullandi.
Kursa katilanlarin bazilari ise, sadece çobanlik degil, elektrik yol su mera gibi sikintilarini da dile getirdi.