Malatya
Giriş Tarihi : 25-07-2017 15:19   Güncelleme : 25-07-2017 15:19

Kurbanlik Sikintisi Yasanmayacak!

Kurban bayrami dolayisiyla kurbanlik hayvanlar için açiklanan düve kesiminin yasaklanmasinin ardindan küçükbas hayvanciliga olan yönelimi, kurbanlik koyun alirken dikkat edilmesi gerekenleri siralayan Malatya Ili Damizlik Koyun Keçi Yetistiricileri Birligi Baskani Ihsan Akin bu yil kurbanliklarda herhangi bir sikinti yasanacagina ihtimal vermedigini belirtti

Kurbanlik Sikintisi Yasanmayacak!

>>Hanife Sari (Özel Haber)

Özellikle kurbanda çok ortaklik istemeyenlerin ve maddi açidan biraz sikintida olanlarin tercihidir kurbanlik küçükbas hayvanlar. Gida Tarim ve Hayvancilik Bakanligi tarafindan açiklanan düve kesiminin yasaklanmasinin ardindan kurbanlik küçükbas hayvanciliga olan talebin artip artmadigini Malatya Ili Damizlik Koyun Keçi Yetistiricileri Birligi Baskani Ihsan Akin’ a sorduk. Baskan Akin düve kesimini degerlendirip su ifadeleri kullandi: “Küçükbas hayvancilikla alakali yaklasik 2,5 yildir bir çalisma yapiyoruz. Bu çalisma kapsaminda küçükbas hayvan sayisinda birinci yilimizda yüzde 25, ikinci yilimizda yüzde 40 yüzde 50 civarinda artis oldu. Bu Malatya’daki küçükbas hayvanciliga yönelik. Bunun yaninda sadece Malatya’da degil Türkiye’de de artis oldu. Geçen yildan bu yana küçükbas hayvanciliga yönelim artiyor. Suan da hayvan sikintimizda herhangi bir problemimiz yok.  Hayvan varligimizda yeterli, sadece yapmamiz gereken özellikle damizlik hayvanlarin yani verimden düsmüs hayvanlar degil verimi yüksek olan damizlik hayvanlarin kesilmemesi bunlarin sabitlenmesine yardimci olmak. Kurbanlik hayvan kesiminde dikkat edilmesi gerekenler var. Öncelikle kesilecek hayvan yasini doldurmali. En az 9-10 aylik olmasi gerekiyor Islam’in sartlarinda da zaten söylüyor. Kurbanlik hayvanlarin erkek olmasi tercih edilir disi olanlar da eger veteriner raporunda veya sagliginda herhangi bir sikintisi yoksa kesilebilir. Burada yapilmasi gereken hastaliga dikkat etmek. Özellikle hayvanin küpeli olmasi lazim. Hayvan pazarina eskisi gibi raporsuz hayvan, sikintili ve problemli hayvan getirilmiyor. Son yillarda küçükbas hayvanciliga bir yönelim söz konusu oldu. Ama düve sikintisi ile ilgili sunlar söylenebilir; düve kesimi zaten geçmiste de yasakti ama uygulanmiyordu. Bundan 1,5 yil önce çikartilan bir kanundu geçmisteki kurbanda da vardi.  Bindigimiz dali kesmemek adina yapmamiz gereken verimi yüksek olan disi hayvanlarin kesmemek. Bizde bu noktada dikkatli davraniyorduk ama bu yil bu yasak daha siki tutulacak.”

STOKÇULARA KARSI ÖNLEM ALINACAK

Hayvancilikta karsilasilan sikintilarin çözümü içinde konusan Baskan Akin: “Serbest piyasa oldugu için suan da gerek üreticiyi gerek tüketiciyi düsünmek adina yeni bakanimizla bir toplanti yaptik. O toplantida da dile getirdik hayvancilik isiyle ugrasanlarin sikintilarini. Bakanimiz da sag olsun çok ilgili bir insan. Bu noktada önlemlerini alacagini söyledi. Stokçular, büyük isletmeler, tekellesmis yerler ile ilgili önlemler alacagini söyledi. Yetistirici anlaminda herhangi bir kaydi olmayan insanlarla da ilgili gerekenlerin yapilmasi noktasinda bir takim önlemler alacagini söyledi. Biz bölgenin ili oldugumuz için batinin dogusu dogunun da batisiyiz.  Simdi bu anlamda göç alan bir iliz, tabi burada göçün disinda bizim buraya hayvan satislari ile alakali da çevre illerden gerek Dogu Anadolu Bölgesi’nden gerek Güneydogu Anadolu Bölgesi’nden hayvan geliyor. Kurbanda herhangi bir sikinti yasanacagina ihtimal vermiyorum Allah’ in izniyle. Yeter ki hepimiz üzerimize düsenin en iyisini yapalim” diye konustu. 

SAHTE PARA VAKALARI IÇIN UYANIK OLUN!

 

Hem aliciyi hem de yetistiriciyi uyaran Baskan Akin son olarak sunlari dile getirdi: “Gerek kurbanlik hayvan satan insanlar gerek kurbanlik hayvan alan insanlar suna dikkat etsinler; öncelikle bilmedikleri tanimadiklari insanlardan hayvan almasinlar. Hayvaninin degerinin üzerinden bir deger verip de borca aliyorsa bunda mutlaka bir sikinti var demektir. Digeri çektir, senettir, bunlarin karsiligi var midir yok mudur iyice bir arastirmak lazim. Bir arastirsinlar ondan sonra versinler sahte paraya çok çok dikkat etmeleri gerek.  Çünkü her kurbanda sahte parayla ilgili bir vaka oluyor.   Tüketicilerin her önüne gelen yerden kurban almamalarini gerek.  Özellikle bu noktada belediyelerin tahsis ettigi yerlerde kurbanlarini alip kesmeleri lazim... Bunun haricinde belki bir yil belki 6 ay boyunca et yemeyen insanlar var. Buradan kurban kesecek olanlara tavsiyede bulunmak istiyorum. Kestikleri kurbani sadece 2 veya 3 kisiye degil gerçek anlamda ihtiyaç sahibi olan insanlara vermek lazim.  Bazi vakifalardir, derneklerdir devlete kaydi olmayan her kim olursa olsun onlara kesinlikle itimat edilmemeli ve kesinlikle onlara yardim edilmemeli ve bagista bulunulmamali.  Bagista bulunmasi gereken yerler devlet kontrolünde olan gerçek anlamda da devlete dönebilecek yerlerdir, çünkü devlet demek millet demek.  Biliyorsunuz disimiz ates çemberi. Ilk kiblemiz ates gibi yaniyor oralarda Müslüman halk eziyet görüyor, sehitler var. Bizler bir vatandas olarak üstümüze düsen görevleri yerine getirelim.  Ekonomi anlaminda bir sey yapamiyorsak manevi anlamda üstümüze düseni yapmamiz lazim. Buradan siddetle nefretle haçli zihniyetini kiniyorum insallah Kudüs’ümüz eski günlerine, huzurlu günlerine döner.”