Malatya
Giriş Tarihi : 27-07-2012 10:36   Güncelleme : 27-07-2012 10:36

Kurbanlik konusunda bir sorun yasanmayacak

Gida, Tarim ve Hayvancilik Bakani Mehmet Mehdi Eker, Türkiye’deki büyükbas ve küçükbas hayvan varliginin giderek artis gösterdigini belirterek, önümüzdeki Kurban Bayrami'nda bir sorun yasanmayacagini söyledi.

Kurbanlik konusunda bir sorun yasanmayacak

Malatya programini bir tavuk kesim isletmesini ziyaret ederek tamamlayan Bakan Mehdi Eker, "Hayvan varligimizda artis var. Küçükbas hayvan varligi yaklasik 33 milyona çikti. Büyükbas hayvan varligi da 12,5 milyona çikti. Bunu TÜIK söylüyor. Ben TÜIK’in rakamlarini söylüyorum" dedi.
Artan hayvan varligi sayisina karsin Kurban Bayrami’nda sikinti yasanip yasanmayacagiyla ilgili soruya ise Bakan Eker, "Kurban Bayrami'nda aslinda biz hiçbir sene sikinti yasamadik. Küçükbas ve büyükbas hayvan ithalatinin sebebi hayvan varligindaki azalma degildir. Hayvan hastaliklariyla mücadele ediyoruz. Trakya Bölgesi’ne geçis olmasin. Kontrollü geçis yapiyoruz. Buradan oraya nakillerle hastalik bulasmasin diye, oradaki tüketici de magdur olmasin diye sadece piyasa düzenleme maksadiyla bir miktar hayvan ithalatina Kurban Bayrami'nda izin veriyorduk. Diger bölgelerde Kurban Bayrami'nda geçen yillarda da ihtiyaç olmadi, bu yil da beklemiyoruz. Yeteri kadar kurbanligimiz ve hayvan varligimiz var" yanitini verdi. 
Bakan Eker’e programinda Gida, Tarim ve Hayvancilik Bakan Yardimcisi Kutbettin Arzu, Vali Vekili Bilal Bozdemir, AK Parti Malatya milletvekilleri Mücahit Findikli, Mustafa Sahin, Cemal Akin ve Ömer Faruk Öz, AK Parti Il Baskani Bülent Tüfenkçi ile yöneticiler eslik etti.