Malatya
Giriş Tarihi : 22-10-2012 09:55   Güncelleme : 22-10-2012 09:55

“Kurbanlik fiyatlari düsük”

Malatya Koyun Keçi Yetistiricileri Birligi Baskani Ihsan Akin, “Küçükbas hayvanlarda geçen yila oranla en az yüzde 30 fiyatlarda düsüs var. Bu anlamda fazla parasi olmayip geçen yil kurban kesemeyenlerde fiyat düsüklügü nedeniyle bu yil kurban kesebilirler” dedi.

“Kurbanlik fiyatlari düsük”

Hayvan Pazarini ziyaret eden Koyun Keçi Yetistiricileri Birligi Baskani Ihsan Akin, “Birlik olarak yaptigimiz ziyaret ve inceleme sonucunda il disinda bir çok yerde küçükbas hayvan gelmis olup yetistiricilerimiz ve il disinda gelenlerle yaptigimiz görüsmelerde satislarin düsük olmasindan sikayet ettiler. Ama her bayram oldugu gibi genelde bayrama iki gün kala satislar baslamaktadir. Simdilik normal gidiyor zaten küçükbasta geçen yila oranla en az yüzde 30 fiyatlarda düsüs var. Bu anlamda fazla parasi olmayip geçen yil kurban kesemeyenlerde fiyat düsüklügü nedeni ile bu yil kurban kesebilirler. Önemli bir konuda hayvan sevkiyatlarinin kontrollü olmasi gerekiyor” dedi.
Akin, “Küçükbas hayvan fiyatlarina gelince, bu sene canli agirlik kg fiyati 8.5 TL ile 9.5 TL arasinda olup normal kurbanlik 300 TL ile iyisi 750 TL arasinda degismektedir. Kurbanlik alan ve satanlarin dikkat etmesi gereken bazi konular da ise hirsizlik, sahte para, karsiliksiz çek ve senet gibi evraklara dikkat etmesi gerekiyor” seklinde bilgi verdi.