Röportaj
Giriş Tarihi : 14-07-2021 17:45   Güncelleme : 14-07-2021 17:45

“Kurban Bayramında Tedbiri Elden Bırakmayın”

Kurban Bayramı’nda vatandaşlar Kurban ibadetini yerine getirmek ve aile ziyaretlerini yapmak için sabırsızlıkla beliyor. Bayram sevincini yaşarken Pandemi tehlikesini göz ardı edilmemesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, tedbirlerin bırakılmaması gerektiği uyarısında bulunuyor.

“Kurban Bayramında Tedbiri Elden Bırakmayın”

Bu haftaki röportajımızın konuğu olan Malatya Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Erol Karaaslan yaklaşan kurban bayramı nedeniyle kurban kesecek ve kurban eti tüketecek vatandaşları Pandemi kurallarına dikkat etmeleri konusunda uyardı.

Vatandaşlarımıza Önerileriniz Nelerdir?

Bu pandemi şartları altında bir bayrama giriyoruz. Bu bayramın kurban bayramı olması münasebetiyle özel bir önemi var. Bu nedenle de hemşerilerimize bazı konuları hatırlatmak istiyorum Lütfen hijyen kurallarına dikkat edelim maske mesafe konusu hala çok önemli. Virüsle mücadelemiz bizim önemli sorunumuzdur. Bu konuda önemli bir mesafe kaydettik. Lütfen bu mesafeyi koruyalım ve bu bariyeri lütfen yıkmayalım. Toplumsal olarak yakın teması seven insanlarız. Dolayısıyla el öpmeler, sarılmalar, kucaklaşmalar noktasında da eskiden olduğu gibi hareket etmeyelim. Bu konuya eskisinden daha çok dikkat etmemiz gerekiyor. Sarılmaları kucaklaşmaları şimdilik diğer bayramlara bırakalım. Bu açıdan bütün vatandaşlarımıza rica ediyorum. Lütfen bu bayram bizim için daha sonra gelecek gönderi için kabus olmasın. Bayramımız bayram gibi kutlayalım, alışkanlıklarımızdan bir miktar ödün verelim.

Virüs ile Mücadele Hangi Aşamadadır?

 Diğer yandan haşlama çalışmaları devam ediyor. Günümüzde bu çalışmalarda belli bir aşamaya gelindi. Aşılama noktasında ilgili Sağlık Bilimleri büyük bir gayret ve çaba sarf ediyor. Bundan dolayı da belli bir mesafe kaydettik. Dolayısıyla bu konuda emeği geçen tüm idarecilerimize, yöneticilerimize, sağlık çalışanlarımıza, teşekkürlerimi bir kez daha sunuyorum. Aşılamanın artması ile birlikte toplumsal bağışıklığın biraz daha da yaygınlaşacağını ümit etmekteyiz. Bizim Malatya olarak toplum olarak asıl hedefimiz Eylül ayına daha az vaka sayılarıyla, daha az ölüm oranlarıyla girmek olmalıdır. Aşılarımızı olmuş olarak vaka sayılarının düştüğünü gerildiğini görerek Eylül ayını daha hazırlıklı girmemiz gerekiyor diye düşünüyorum. Aşı bizim için çok önemli. Bu açıdan. Vatandaşlarımızı aşılanma konusunda tekrar uyarıyorum. Lütfen aşılanmayı ihmal etmeyelim. Aşılamada ki hızımız azalmasın. Aynı hızla,, aynı dikkatle aşılanmaya ve aşı olmaya devam edelim. Bu nedenle ilgili birimlerden randevumuz alalım. Devletimizin bizlere sunmuş olduğu bu büyük imkânı toplum olarak ve toplu olarak kullanmaktan kaçınmayalım.

Kurbanda Kesim ve Hijyen konusunda Neler Söylersiniz?

Kurbanlarımızı şimdiden Allah kabul etsin diyelim. Ama burada kovid-19 tedbirlerini de dikkate alarak önceki yıllarda olduğundan daha fazla özenli ve dikkatli davranmak zorundayız. Bu bayram hijyen daha çok önem kazanacak. Kurban kesimlerinde hijyene özellikle dikkat edelim. Kurban kesim sonrasında yapılacak paketlemeleri konusunda kesim yerlerindeki yakın temas konusunda daha dikkatli davranalım. Özellikte kesim yerlerinde bunların da dikkate alınması gerekiyor. Bu noktada vatandaşlarımızı azami gayret göstermeye davet ediyorum. Alınan önlemlere riayet konusunda kesinlikle taviz vermemeleri ne istiyorum.

Diğer yandan kesimhanelerin vatandaşlarımıza tanıdığı imkânlarını bir daha gözden geçirmelerini bu birkaç günlük süreyi iyi değerlendirmelerini öneriyorum. Herhangi bir aksaklık yaşanmaması için tüm sağlık ve hijyen önlemleri alınmalı. Bu konuda kesimhaneler tekrar gözden geçirilmeli. Geçen yıllarda olduğu gibi kesimhanelerin bu konuya dikkat göstereceğini buluyoruz. Ama bu yılın özelliği nedeniyle de bu yıl daha fazla ve azami bir şekilde dikkat göstermeleri gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Kesimhane işletmecilerinin ile Bu konuları daha titizlikle yerine getireceklerine inanıyorum.

Kurban etini tüketecek vatandaşlara ne gibi uyarılarınız olacak?

Diğer yandan evlerin paketlenmesi dağıtılması konusunda da mümkün olduğunca vatandaşlarımız hijyen kurallarına dikkat etmeli. Dağıtım ve paketleme konusu olsun bunları daha dikkatli bir şekilde gözden geçirmeleri gerekiyor. Bilinildiği yaz sıcaklarının çok yüksek olduğu bir dönemdeyiz. Kurban etinin muhafazası ve tüketilmesi konusu da ayrıca önem arz ediyor.  Vatandaşlarımızın öncelikle elde ettikleri kurban etlerini kısa sürede elden çıkarmaları gerekiyor. Bunun yanında saklama, paketleme konusunda da kullanılmamış poşet hatta et torbalarına koymaları da önemlidir. Bu konuya da dikkat çekmek isterken şimdiden bütün kardeşlerimizin de kurban bayramını kutluyorum

A. Vahap Kaygusuz – A. Nihat Yavuz