Malatya
Giriş Tarihi : 28-08-2017 15:33   Güncelleme : 28-08-2017 15:33

“Kurban Bayramina Haziriz”

Yesilyurt Belediye Baskani Haci Ugur Polat, on günlük Kurban Bayrami tatilinin Yesilyurt Ilçesinde huzur ve güven içerisinde geçmesi için tüm tedbirlerin alindigini söyledi. Belediye ekiplerinin tatil boyunca ‘huzurlu ve güvenli’ bir tatil için çalisacagini vurgulayan Baskan Polat, “Kurban Bayraminin ilçe genelinde baris ve kardeslik havasinda geçmesi adina kendi içimizde toplantilar yaparak gerekli önlemleri aldik, tatil süresince sürekli sahada, vatandaslarimizin hizmetinde olacagiz.” dedi

“Kurban Bayramina Haziriz”

Ilçe sakinlerinin Kurban Bayrami’ni en güzel sekilde geçirebilmeleri konusunda titiz bir hazirlik döneminden geçtiklerini dile getiren Baskan Polat, “Yesilyurt Belediyesi olarak Kurban Bayramina her yönüyle haziriz. Bayram süresince Zabita, Park ve Bahçeler, Fen Isleri, Veterinerlik, Çevre Koruma ve Kontrol ile Temizlik Isleri Müdürlügü`ne bagli tüm ekiplerimiz görevlerini aksatmayacak sekilde çalismalarini devam ettirecekler. Önceligimiz; hemserilerimizin hiçbir sorun yasamadan kurbanliklarini kesmeleri, akraba, komsu ziyaretlerini yaparak bayrami bayram tadinda yasamalaridir. Yesilyurt’un bütün yerlesim alanlarinda bayram heyecanini üst seviyede yasanmasi için bizde görevimizi layikiyla yerine getirecegiz. Ilçemizdeki mezarliklar, caddeler ve kurban kesim yerleri ile mahallelerimizde temizlik çalismalarina özen gösteriyoruz” diye konustu.  

“YESILYURT’UN TÜM YERLESIM ALANLARINDA TEMIZLIK ÇALISMALARI ARTACAK”

Yesilyurt’un bütün cadde ve sokaklarinin tatil boyunca piril piril olacagini animsatan Polat, “Belediyemizin Temizlik Isleri Müdürlügü ekipleri Kurban Bayrami boyunca tam mesai ile çalisacak. Bayram öncesinde cadde ve sokaklarin temizligine yogunlasan ekiplerimiz, bayram boyunca da hem kurban kesim yerlerinde hem de çöplerin alinmasinda araliksiz mesai yapacak. Görevlendirilen personel, kesim noktalarinin temizligi, kurban atiklarin kaldirilmasi ve olusacak diger sorunlarla ilgili müdahalelerde bulunacak. Çöp toplama araçlari da kurban atiklarini toplamak için araliksiz olarak çalismalarini sürdürecek. Bayram boyunca gerekli görüldügü takdirde belediyemizin tüm birimleri hazir bulunacak. Bizlerde bu çalismalari yerinde denetleyerek her hangi bir olumsuzlugun yasanmasina mani olacagiz” dedi.

“IBADETHANELERIMIZDEN GÜL KOKUSU YAYILACAK”

Baskan Polat, ilçe genelinde vatandaslara dini hizmetler veren ibadethanelerin Kurban Bayramina hazir hale getirilecegini ifade ederken, “Temizlik Isler Müdürlügüne bagli ekiplerimiz yilda iki kez ibadethanelerimizi bastan asagiya temizleyerek gül kokusu sikiyorlar. Ramazan ve Kurban Bayramina özel olarak ta bu hizmetlerimizi tekrarliyoruz.  Vatandaslarimizin basta bayram namazi olmak üzere vakit namazlarini sakin ve güzel bir atmosferde eda edebilmeleri için camilerimizi temizleyerek, gül kokusu sikacagiz. Camilerimizden böylelikle gül kokusu yayilacak “ dedi.

“BAYRAM NAMAZI IÇIN NAMAZGÂH HAZIR”

Kurban Bayrami namazi için Gedik Tepesindeki Namazgâh alanin hazir hale getirildigini ifade eden Baskan Polat, “ Osmanli Imparatorlugu döneminde vakit namazlari disinda bayram namazlarinin eda edildigi “Namazgâh” kültürünü Yesilyurt’ta yasatmaya devam ediyoruz. Ramazan ile Kurban Bayramlarinda bayram namazlarina ev sahipligi yapan Gedik tepesindeki Namazgâh alanimizda çevre düzenleme ve temizlik çalismalarimizi tamamladik. Cuma sabahi kilinacak bayram namazinin heyecanini kiymetli hemserilerimizle birlikte yine burada yasayacagiz” dedi.

“MEZARLIKLARDA DÜZENLEME VE TEMIZLIK ÇALISMALARI YAPILDI”

Yesilyurt’taki mezarliklarin temizlik, bakim ve onarimlarina hassasiyet gösterdiklerini dile getiren Baskan Polat, “Bayramlarda halkimizin en çok ziyaret ettigi yer; mezarliklardir. Yesilyurt Belediyesi olarak yurt içi ve yurt disindan ilçemize gelen misafirlerimiz ve ilçe sakinlerimizin mezarlik ziyaretlerini rahat ve huzurlu bir ortamda yapmalari için bazi önlemler aldik. Ilçemizdeki mezarliklarin çevre düzenlemesini yaparken, yollarin bakim ve onarimlarini gerçeklestirdik. Mezarliklarda kuruyan otlari, dikenleri, atilan çöp ve kati atiklar temizlenirken, kaldirim ve agaçlarin boyama islemleri yapildi. Mezarliklarin yol çalismasindan, aydinlatmasina, çevre düzenlemesinden bank, kapi ve sadirvanlarinin yapimina kadar eksikler giderildi.” dedi.

“ZABITAMIZ SÜREKLI MESAIDE OLACAK”

Bayram süresince Zabita Müdürlügünün de aktif bir sekilde görev yapacagini sözlerine ekleyen Baskan Polat, “Ekiplerimiz özellikle Arefe günü açik yiyecek ve içecek üretimi ile satisini gerçeklestiren isyerlerinde denetimlerini daha da yogunlastiracak. Vatandaslarimizin bayram için alis verislerini yaptiklari pastane, lokanta ve market gibi isyerlerinde denetimlere önem verecekler. Sagliksiz, günü geçmis, halkimizin sagligini bozacak gida ve ürünlere asla izin vermeyiz. Zabita Müdürlügü personellerimiz ayrica kurban kesim yerlerinde de görev yaparak buradaki isleri de kontrol ederek vatandaslarimizin rahat bir sekilde kurbanliklarini kesmelerine yardimci olacaklar. Bunun yani sira cadde, sokak, park, meydan ve yol kenarlari gibi açik alanlarda yapilacak kurban kesimlerini önlemek için bayram boyunca denetimlerde bulunacaklar” diye konustu.  

“LOKANTA VE PASTAHANELERDEKI DENETIMLERE AGIRLIK VERIYORUZ”

Polat, “ Veteriner Isleri Müdürlügü ve Zabita Müdürlügü ekiplerimiz bayrami öncesinde pasta, tatli, baklava ve unlu mamul imalathanelerini ortak bir çalismayla denetliyorlar. Bayramda sagliksiz gidaya geçit vermemek için üretim ve satis yerlerine yönelik gerçeklesen denetimlerde imalathanelerin hijyen sertifikalari, personelin kiyafet temizligi ve imalathanelerde hijyen kurallarina uyulup uyulmadigi inceliyorlar. Kurallara uymayan esnaflarimiza gereken uyarilar yapiliyor” dedi.

 “12 ADET KURBAN KESIM, IKI ADETTE KURBAN SATIS YERIMIZ HIZMET VERECEK”

Yesilyurt’ta 12 adet kurban kesim yeri, 2 adette kurban satis yerinin belirlediklerini ifade eden Baskan Polat, “Vatandaslarimizin kurbanlarini rahat bir ortamda kesebilmeleri için Yesilyurt Belediyesi olarak gerekli tüm tedbirleri aldik. Kurban kesimleri için saglik kosullarindan, ulasim sartlarina kadar birçok detayi düsündük ve bu dogrultuda gerekli çalismalari hizla gerçeklestiriyoruz. Yakinca ’da yapimi tamamlanan Yakinca Semt Pazarimiz ve Mollakasim Mahallemizde belirledigimiz alanimiz hem satis hem de kesim yeri olarak hizmet verecek. Özellikle hijyen kosullarina uygun sartlarin saglanmasi için belediye olarak gerekli bütün tedbirler almis durumdayiz. ISGEM sirketimiz, Zabita Isler Müdürlügümüz ve Temizlik Isler Müdürlügüne bagli ekiplerimiz belirlenen alanlarin Kurban Bayrami öncesinde hazir duruma gelmesi adina yogun bir çalisma içerisindeler. Kurban Bayramina kadar bu çalismalar artarak devam edecek ve hizmet alanlarimiz bayram öncesinde ve bayram süresince halkimizin hizmetinde olacaktir” dedi.

“KURBAN KESIM YERLERI DISINDA KURBANLARIMIZI KESMEYELIM”

Baskan Polat, “Vatandaslarimizdan en büyük ricamiz; belirlenmis olan kurban kesim yerlerinin haricinde, kötü görüntülere sebebiyet verecek, çevre ve insan sagligina zarar verebilecek sekilde sokaklarda, uygun olmayan yerlerde kurbanlarini kesmemeleridir.  Kurban kesim yerlerinde bütün alt yapilarimiz mevcuttur. Belediyeden görevli arkadaslarimiz buralarda bulunacak ve vatandaslarimiza yardimci olacaklardir. Ayrica kurban satis yerlerine getirilen kurbanliklarin saglik kontrolleri Veteriner Isler Müdürlügü ekiplerimiz tarafindan titizlikle yapiliyor. Saglik durumu kesime elverisli olmayan kurbanliklari satis alanina kesinlikle almiyoruz, bu konuda asla taviz vermiyoruz.” diye konustu.

12 FARKLI NOKTADA KURBAN SATIS-KESIM YERLERI OLUSTURULDU

Yesilyurt Belediyesi, Ilçe Kaymakamligi ve Ilçe Müftülügünün ortak çalismasi neticesinde, Yesilyurt’ta 12 farkli noktada kurban kesim ve satis yerleri olusturuldu. Kurban satis yerlerinde Veteriner Hekim, Belediye Zabitasi ve Din Görevlilerinden olusan Kurban Denetim Birimi yetkilileri hem denetim islemlerini yapacak hem de vatandaslara yardimci olacak. 

YESILYURT’TA KURBAN KESIM ALANLARI:

T.Temelli Caddesi Zaviye Mahallesi Ekonomik Pazar Yani,

Bahçebasi Mahallesi Gündüzbey Sokak,

Bahçebasi Mahallesi Malatya Caddesi No: 50,

Yakinca Mahallesi Tasköprü Caddesi Eski Yesilyurt Yolu,

Bentbasi Mahallesi Meslek Sokak No: 180,

Hocalar Kanalboyu Sokak No: 27,

Bostanbasi Mahallesi Ismet Pasa Caddesi No: 13 Barguzu Köprüsü Yani,

Bostanbasi Mahallesi Çiftlik Sokak No: 55 Goldenline Siteler Arkasi,

Asagibaglar Mahallesi Serasker Sokak No: 6,

Tecde Mahallesi Kara Halil Sokagi ( Su Deposu Yani ) No: 57,

YESILYURT’TA KURBAN SATIS VE KESIM ALANLARI:

Mollakasim Mahallesi Karaman Köprü Yani,

Yakinca Mahallesi Yavuz Selim Caddesi Kapali Semt Pazari,

YESILYURT BELEDIYESI, ÜCRETSIZ KURBAN POSETI DAGITACAK

Kurban bayraminda kesim ücretlerinin küçükbas hayvanlar için 50 TL, büyükbas hayvanlar için ise 250 TL olarak belirlendi. Kesim yerlerinde Yesilyurt Belediye personelleri tarafindan ücretsiz kurban poseti dagitilacak.

KURBAN KESIM YERLERI VE CADDELER BAYRAM BOYUNCA YIKANACAK

Kurban bayrami öncesi ve sonrasinda hayvan atiklarindan kaynakli sikintilar yasanmamasi için titiz bir çalisma yürütülecek. Kurban satis noktasinda ve diger noktalarda bulunan çöp konteynirlarini dezenfekte araciyla parfüm içeren yikama suyu ile temizlenecek. Temizlik Isleri Müdürlügü bayram sonrasi kesim alanlarinin temizligi ve sonrasinda meydana gelebilecek koku ve kirliligin önüne geçmek adina önleyici tedbirleri titizlikle uygulayacak.