Genel
Giriş Tarihi : 20-08-2014 12:35   Güncelleme : 20-08-2014 12:35

Kurban Bayrami öncesi Afrika hastaligi soku!

Büyükbas hayvanlarda görülen Afrika Hastaligi nedeniyle Kurban Bayrami öncesi tüm hayvan pazarlari geçici süreyle kapatilip karantina altina alinirken, il genelinde hayvan sevkiyati durduruldu

Kurban Bayrami öncesi Afrika hastaligi soku!


Dogu Anadolu’da hayvanciligin merkezi konumunda olan Erzurum’da büyükbas hayvanlarda görülen Afrika Hastaligi nedeniyle Kurban Bayrami öncesi tüm hayvan pazarlari geçici süreyle kapatilip karantina altina alinirken, il genelinde hayvan sevkiyati durduruldu.

Güneydogu Anadolu’da ortaya çikan ve kisa sürede tüm Türkiye’ye yayilan “nodüler ekzantemi” halk arasinda Afrika Hastaligi olarak bilinen virüsten dolayi Erzurum’da 230 büyükbas hayvan telef oldu. Hayvan ölümlerinden sonra harekete geçen Erzurum Il Gida Tarim Ve Hayvancilik Müdürlügü, il genelindeki hayvan pazarlarini kapatip karantina altina alirken, Kurban Bayrami öncesinde herhangi bir aksaklik yasanmamasi için hayvan sevkiyatini durdurdu. Afrika Hastaligi ile ilgili açiklama yapan Erzurum Il Gida Tarim Ve Hayvancilik Müdürü Osman Akar, hastaligin kesin bir tedavisi olmadigini belirterek, il genelinde yogun bir asilama kampanyasi baslattiklarini söyledi.

Erzurum Il Gida Tarim Ve Hayvancilik Müdürü Osman Akar, "Yaklasik 1 aydan beri tüm ülke genelinde oldugu gibi Erzurum’da da halk arasinda Afrika hastaligi olarak bilinen hastalikla yogun bir çalisma içerisindeyiz. Bununla ilgili olarak Il Müdürlügümüzce hem teshis hem de koruma amaçli birçok çalisma yapilmaktadir. Bu hastaligin su anda bize bildirilen kesin bir tedavi olmadiginda biz hayvanlarimiza tüm il genelinde basta mihraklarin oldugu yer ve çevre illerinde yogun bir asilama kampanyasina geçmis durumdayiz. Bu asilama kampanyasinin yaninda çiftçilerimizi bilinçlendirme ve bu konularda duyarli olmalarini saglamak için elimizden gelen bütün çalismalari yapiyoruz ve bunun yaninda hayvan satis noktalarini kapatma karari aldik. Çok uzun vadede kapatmayacagiz. 25 Agustos tarihine kadar il genelindeki bütün hayvan satis noktalarini tedbir amaçli kapattik. Simdiye kadar bu hastalikla ilgili olarak ilimizde yaklasik 230 civarinda büyükbas hayvan telef oldu. Bu konuyla ilgili vatandaslarimizdan beklentilerimiz var. Vatandaslarimiz kesinlikle hayvan hareketlerine dikkat etmeleri gerekir. Hastaliklarin bulastigi tespit edildiginde ilçe müdürlüklerimize mutlaka bilgi verilmesini istiyoruz” dedi.

KURBANLIK ALIRKEN DIKKAT
Kurban Bayrami öncesinde herhangi bir sorun yasanmamasi için gerekli bütün çalismalari yaptiklarini ifade eden Erzurum Il Gida Tarim Ve Hayvancilik Müdürü Osman Akar, hastaligi önleyebilmek için asilamanin yapilmasina özellikle dikkat ettiklerini söyledi. Akar, ”Bu asi olmadan biz kurbani disariya göndermiyoruz. Bununla ilgili vatandaslarimizi bilgilendirdik. Vatandaslarimiz kurbanlik alirken hayvan saticilarindan bu asinin yapilip yapilmadigina dair belge isteyebilirler. Hayvanin dis görünüsüne bakarak hayvanin vücudunda sari benekler ve siskinlikler varsa buna dikkat etmeleri gerekir. Kontrollü yerlerden kurbanlik bakmalarini istiyoruz. Kurban Bayrami öncesinde herhangi bir olumsuzluk yasanmasin diye bütün önemli tedbirlerini su anda almis bulunmaktayiz. Erzurum büyük bir yer büyükbas hayvanciliginin potansiyeli yüksek oldugu bir yerdir. Yani bu sadece Erzurum’u etkilemez bir çok yeri de etkileyebilir. Erzurum Il genelinde hayvan satis noktalarinda ve hayvan hareketlerini su an itibariyle durdurduk” seklinde konustu.

Öte yandan, Kurban Bayrami öncesinde hayvan pazarinin kapanmasiyla islerinin durdugunu söyleyen kurban saticilari, yilda bir kez is yaptiklarini bu sene de böyle bir hastaliktan dolayi magdur olduklarini ifade etti.