Malatya
Giriş Tarihi : 21-08-2017 18:18   Güncelleme : 21-08-2017 18:18

“Kurban Alirken Dolandirilmayin!”

Kurban bayramina günler kala kurban alacaklara çesitli uyarilarda bulunan yetkililer, en sik karsilasilan vakalar için, “Sahte paraya çok çok dikkat etmeleri gerek. Çünkü her kurbanda sahte parayla ilgili bir vaka oluyor. Bunun yaninda Tüketicilerin her önüne gelen yerden kurban almamalari gerek, özellikle iki yilini doldurmamis büyükbas hayvanlar sahte pasaportlar ile satisa sunuluyor. Bu tuzaklara düsmemek için kurban alirken hayvanciliktan anlayan birileriyle alisverise gitmek gerek.” sözlerini kullandi

“Kurban Alirken Dolandirilmayin!”

>>Hanife Sari (Özel Haber)

Kurban bayramina sayili günler kala hayvan piyasasinda acabalarla dolu bir haraketlilik söz konusu. Acaba hayvan alirken neye bakmam lazim, kurban alirken dolandirilir miyim gibi pek çok soruyla karsi karsiya kalan kurban alicilarina cevap yetkililerden geldi. Kurban alirken hem saticiyi hem de aliciyi uyaran yetkililer: “Gerek kurbanlik hayvan satan insanlar gerek kurbanlik hayvan alan insanlar suna dikkat etsinler; öncelikle bilmedikleri tanimadiklari insanlardan hayvan almasinlar. Hayvaninin degerinin üzerinden bir deger verip de borca aliyorsa burada mutlaka bir sikinti var demektir. Çektir, senettir, bunlarin karsiligi var midir yok mudur iyice arastirilmali. Sahte paraya çok çok dikkat etmeleri gerek.  Çünkü her kurbanda sahte parayla ilgili bir vaka oluyor ve vatandas magdur oluyor.   Tüketicilerin her önüne gelen yerden kurban almamalari gerek.  Özellikle bu noktada belediyelerin tahsis ettigi yerlerde kurbanlarini alip kesmeleri lazim” ifadelerine yer verdi.

SAHTE PARA VAKALARININ YANINDA KURBANLIKLARDA PASAPORT DOLANDIRICILIGINA DA DIKKAT EDILMELI

Kurban alirken en çok karsilasilan sahte para vakalarindan sonra sirayi kurbanliklarda pasaport dolandiriciligi aliyor.  Kurbanliklarda pasaport dolandiriciligina da dikkat edilmesini isteyen yetkililer: “Özellikle iki yilini doldurmamis büyükbas hayvanlar sahte pasaportlar ile satisa sunuluyor. Büyükbasta kurbanliga haiz olmayan hayvanlar kurban ediliyor.  Bu yüzden büyükbas kurbanlik alacaklarin hayvanciliktan anlayan birileriyle alisverise gitmesi gerek.  Büyükbas dana veya düvenin kurban edilebilmesi için 24 ayi doldurmus olmasi gerekiyor. Hayvanin 24 ayi doldurdugunu da genellikle çapa dedigimiz, alt çenesinin ortasindaki iki süt disinin düsüp yerine kalici disinin çikmasi ile anlasilir. Yalniz irkina göre bazi hayvanlarda çapa disi gecikebilir. Bunu da üreticinin güvenilirligi ya da hayvanin orijinal pasaportu ile anlayabiliriz. Büyükbas kurban alacaklarin üreticinin elindeki pasaporta çok da güvenmemelerini tavsiye ederim. Tüm üreticileri ayni degerlendirmek tabi ki yanlis olur ama bu sektörde de maalesef dolandiricilar mevcut. 24 ayi doldurmamasina ragmen, baska hayvanin pasaportunu degistirerek, ‘Bu hayvan iki yasini doldurdu ancak çapa atmadi’ diyerek haksiz kazanç elde etmektedirler. Bir hayvanin kurban edilebilmesi için koyun ve keçi de bir yas, dana ve düvede iki yas, devede de bes yas sarti araniyor. Koyunlarda bir yil sarti görünümüne göre aranmayabilir. Bir yasini doldurmamis ancak kurban edilecek koyun, annesi ile yan yana getirildiginde ayirt edilemeyecek fiziki yapiya ulasmissa kurban edilebilir. Büyükbas kurbanliklarda hayvanin saglikli olmasi gerek.  Kurbanligin burnunda sümük, agzinda salya olmamasi, tüylerinin de parlak ve canli olmasina dikkat edilmeli. Hayvanin vücut yapisinin dolgun olmasi ve herhangi bir özrünün bulunmamasi gerek.  Alicilar hayvani yürütmeli, mümkünse serbest bir sekilde dolasmasini gözlemlemeleri lazim.  Alicilar, hayvanin pasaportunun gerçek olup olmadigini hayvanin kulagindaki küpelerden anlayabilir. Küpeler orijinal olmali. Küpelerin orijinal olmadigini küpenin deforme olmasindan anlayabilirler. Yine de büyükbas kurbanlik alimlarinda; fiyatinin ucuz olmasina bakmamak lazim. Ondan ziyade tanidik, güvenilir, kurumsal üreticilerden kurbanlik alinmasi daha saglikli olacaktir” seklinde konustu.

KURBANLARINIZI KILOGRAM USULÜ ALIN

Sözlerine tavsiyelerle devam eden yetkililer: “ Kurban alacaklarin, kurbanliklarini kilogram usulü ile almalari faydalarina olacaktir.  Pazarlik usulü yapilan alisverislerde saticinin ve alicinin aldanma ihtimali çok büyük.  Kilogram ile yapilan satis ve alislarda ne üretici ne de alici haksizliga ugramamis olur. Karkas anlasmak ve pazarlik usulü dogru degil. Vatandas yilda bir defa büyükbas hayvan aliyor, anlamaz” diye konustu.

KURBANI GERÇEK ANLAMDA IHTIYAÇ SAHIBI OLAN INSANLARA VERMELILER

Son olarak yetkililer sunlari kaydetti: “ Kurban kesecekler ibadetin geregini yerine getirdikten sonra aç ve kimsesiz insanlari unutmasin. Kestikleri kurbani sadece 2 veya 3 kisiye degil gerçek anlamda ihtiyaç sahibi olan insanlara vermeliler.  Devlete kaydi olmayan her kim olursa olsun onlara kesinlikle itimat edilmemeli ve kesinlikle onlara yardim edilmemeli, bagista bulunulmamali.  Bagista bulunmasi gereken yerler devlet kontrolünde olan gerçek anlamda da devlete dönebilecek yerlerdir, çünkü devlet demek millet demektir.”