Türkiye
Giriş Tarihi : 20-05-2021 16:55   Güncelleme : 20-05-2021 16:55

Kuraklık Tehlikesi Büyüyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün Şubat ve Nisan ayları arasındaki üç aylık kuraklık haritasına göre, Türkiye'de Doğu Anadolu, Güneydoğu ve Ege'nin güney kesimlerinde 'şiddetli', 'çok şiddetli' ve 'olağanüstü' kuraklık görüldü. Paylaşılan tabloya göre, Malatya'nın bazı bölgeleri olağan üstü kurak, bazı bölgeleri çok şiddetli kurak, bazı bölgeleri ise şiddetli kuraklığın etkisinde.

Kuraklık Tehlikesi Büyüyor

Türkiye genelinde beklenen bahar yağışlarının görülmemesi nedeniyle özellikle Orta Anadolu ve Güney Doğu Anadolu Bölgelerinde yaşanan kuraklık, hububat hasadını tehdit ediyor. Yaşanan kuraklık nedeniyle kıraç alanlardaki buğday ve arpalar yanmaya başlarken, çiftçiler hasat yapılamayacak duruma gelen ekili arazilere hayvanlarını sokmaya başladı. Uzmanlar Mayıs ayı içerisinde de beklenen yağışların düşmemesi durumunda en az 2 milyon ton rekolte kaybı yaşanacağını ifade ediyor.

Türkiye Ziraat Odası Birliği tarafından açıklanan 2020-2021 Tarımsal Üretim Dönemi Kuraklık Risk Tahmin Raporuna göre Malatya’nın da içerisinde bulunduğu 22 ilde tarımsal kuraklık tehlikesi devam ediyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Doğu Anadolu’da bu yıl yağışlar yüzde 40 azalmış durumda. Önceki yıllara göre bölge genelinde Mart ayında görülen yağıştaki azalma da yüzde 56 oranında. Uzmanlar, kuru tarım yapılan arazide tahıl ve bakliyat üretiminde yüzde 80 oranında zarar meydana geldiğini söylüyor.

 

Ebubekir Atilla