Malatya
Giriş Tarihi : 31-12-2020 23:33   Güncelleme : 31-12-2020 23:33

Kuraklık Tehlikesi Büyüyor

Malatya’da son yılların en kurak kışı yaşanıyor. Sonbahar döneminde yeterli oranda yağış düşmeyen Malatya’da, Aralık ayında da yeterli yağışın gerçekleşmemesi bu yılın oldukça kurak geçeceğinin sinyali olarak yorumlandı.

Kuraklık Tehlikesi Büyüyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Kuraklık Haritasında Malatya ve çevresi, şiddetli kurak bölge olarak nitelendirildi. Malatya’da yaz ayında yaşanacak kuraklık için tehlike çanlarının çaldığını söyleyen Pütürge Ziraat Odası Başkanı Kürşat Ayaydın, suyun tasarruflu kullanımı için üreticilere çağrıda bulundu.           

Meteoroloji Genel Müdürlüğünce hazırlanan kuraklık haritasına göre Malatya, şiddetli kurak, çok şiddetli kurak ve olağanüstü kurak bölgenin içinde yer alıyor. Toprakların büyük çoğunluğu ise çok şiddetli kurak kısım içinde kalıyor.

Küresel ısınmanın etkileri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kendisini iklim değişiklikleri, yağış rejimindeki ve dağılımındaki düzensizlikler ve iklimsel olaylar şeklinde gösterdi. Yağışların azlığını değerlendiren Pütürge Ziraat Odası Başkanı Kürşat Ayaydın,” Hububatın ekildiği sonbahar dönemi yağışları tohumların çimlenmesi ve kök gelişimi açısından son derece de önemlidir ve verimi ve kaliteyi etkileyen en önemli unsurlardandır.  İlimizdeki yağış durumu bir önceki yıl ile kıyaslandığında yağış miktarı açısından önemli bir azalma söz konusudur. 2020-2021 üretim sezonu içindeki yağış rejimi bu doğrultuda devam ederse kuraklığa bağlı verim ve kalite kayıpları yaşanması olasıdır. “ dedi.

Su kullanımı konusunda vatandaşlara tasarruf çağrısında bulunan Kürşat Ayaydın,  açıklamasını şu sözlerle sonlandırdı: “Küresel ölçekte yaşanan Covid-19 pandemisi sürecinde tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de su sarfiyatı artmıştır. Yaşanması olası kuraklık riskinden korunmanın temel şartı hem günlük yaşantımızda hem de tarımsal üretim alanlarında suyumuzu tasarruflu kullanmaktadır” şeklinde konuştu.

Ebubekir Atilla