Malatya
Giriş Tarihi : 05-06-2021 06:25   Güncelleme : 05-06-2021 17:23

Kuraklık Endişe Verici Boyutlara Ulaştı Tasarruf Şart!

​​​​​​​TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Malatya Şube Başkanı Fevzi Çiçek, kuraklığın artması ile suyu azalan göl için vatandaşlara su tasarrufu çağrısında bulundu. Kuraklığın endişe verici boyutlara ulaştığını hatırlatan Çiçek, içme ve sulama suyunda verimli kullanım sağlanmasını ve tasarrufa gidilmesi gerektiğini söyledi. Çiçek,” Toprak yapısı, bitkide deseni, verildiği saati, dönem itibarıyla dengeli bir sulama yapılması gerekiyor.” dedi

Kuraklık Endişe Verici Boyutlara Ulaştı  Tasarruf Şart!

Yağışların az olması ve kuraklığın normal seviyelerin üstünde seyretmesi nedeniyle Malatya’da su krizi kapıya dayanıyor. Su kullanımında tasarrufu öneren TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Malatya Şube Başkanı Fevzi Çiçek, tarımsal alanlarda kuraklığın en fazla hissedileceğini belirterek,” Bu yıl özellikle kıraçta yetiştirilen hububat alanlarında alanlarda yeterli yağış alınamaması nedeniyle çok ciddi anlamda verim kayıpları söz konusu olacak. Belki birçok bölgelerde hasat da yapılamayacak pozisyona gelecek. Özellikle Güneydoğu Anadolu bölgemizde bizim son yılların hububat ambarı dediğimiz İç Anadolu Bölgesi'nde de, ülke genelinde yaklaşık 3 milyon ton civarında bir rekolte kaybından endişe ediliyor, bundan bahsediliyor. Bu ise çok ciddi bir düşüş demektir. Ya da bu açık ithalatla bu kapanacaktır demektir. Burada hububatın kuraklıktan etkilenmesi birçok gıda ürünün de önümüzdeki günlerde zor bulunacağı için zam olarak yansıyacaktır. Bu gün zaten içinde bulunduğumuz zor dönemde de özellikle ekmek un ve unlu mamullerdeki artışlar ya da artış talepleri de bunun göstergesidir.  Kuraklık sadece kıraç alanlarda yetiştirilen hububatı etkilemektedir. Özellikle tarımsal amaçlı kullandığımız su kaynaklarımız, su depolama baraj ve göletlerimizde de çok ciddi sıkıntılar oluyor. Özellikle çiftçilerimiz bu yıl ki tarımsal sulamada su sarfiyatına, gereksiz sulamaya çok çok dikkat etmeleri gerekiyor. Gereksiz su sarfiyatını azaltmalarını, suyu tasarruflu kullanmalarını tasarrufu yönüne gitmeleri çok çok önemlidir.” dedi.

ÇOK SU VERMEK ÇOK VERİM ANLAMINA GELMİYOR

Çiçek, açıklamasının devamında tarımsal üretim yapanlara seslenerek “Tarımsal üretimde çok su vermek çok verim anlamına gelmiyor. Toprak yapısı, bitkide deseni, verildiği saati, dönem itibarıyla dengeli bir sulama yapılması gerekiyor. Bu nedenle de çiftçilerimiz bu konulara hassasiyetle devam etmesini ve hassasiyette bulunması önemsiyoruz.  Bilindiği üzere dünyanın var olan tatlı suyun yaklaşık yüzde 75’i tarımsal sulamada kullanılıyor. Kalan yüzde 75’i de evsel ve sanayi dediğimiz sektörde kullanılıyor. Sadece kuraklık tarımsal üretimi etkilemeyecek, su ile doğrudan ilişkili olduğu için evsel kullanımdaki yani insanların tükettiği kullanımdaki, sanayi kullanımdaki su kaynaklarını doğrudan etkileyeceği için bütün Vatandaşlarımızın özellikle suyu tasarruflu kullanmakta hassas davranmalarını önemsiyoruz.  Yine dediğiniz gibi çok ciddi anlamda verim kayıtları söz konusu olabileceği endişesiyle öncelikli olarak dikili tarım arazilerine, sulama suyu verilecek gibi gözüküyor. O yüzden de ürün deseni oluştururken, ürün dikerken bu su kaynaklarının göz önüne alınarak ona göre ürün desenli, suyu çok isteyen bitkilerin üretimini biraz daha beni azaltılmasını tavsiye ediyoruz” şeklinde konuştu.

A.Vahap Kaygusuz – Ebubekir Atilla