Ekonomi
Giriş Tarihi : 16-01-2021 23:17   Güncelleme : 16-01-2021 23:17

Kümes Hayvanlarında Çiçek Hastalığı Tehlikesi

Malatya’da son zamanlarda kümeslerde görülen çiçek hastalığı kanatlı hayvanların ölümüne neden olabiliyor. Kümes hayvanlarında çiçek hastalığının teşhisi, korunma ve tedavi yöntemleri nelerdir? Sorusunun cevabını araştırdık.

Kümes Hayvanlarında Çiçek Hastalığı Tehlikesi

 

Kümes Hayvanlarında son zamanlarda yaygın şekilde görülen çiçek hastalığından kurtulmanın tek yolunun ilaç antiseptik solüsyonlar olduğunu söyleyen Veteriner Hekim Hamza Biçer, hastalığın neden ortaya çıktığı ve yayılım hızı hakkında bilgi verdi.  Deri Çiçeği ve Difterik Çiçek olarak bu hastalığın ikiye ayrıldığını belirten Biçer,” Hastalık yavaş bir yayılma eğilimi gösterir. Belirtiler özellikle ağız çevresi, ağız boşluğu, göz çevresi ve burun çevresinde yoğunlaşmıştır. Bu bölgelerde çeşitli nekrotik alanlar ve lezyonlar görülür. Hastalanan kanatlı hayvanlarda bu hastalığın seyri yaklaşık 1 ay sürmektedir. Özellikle hastalığa yakalanan yavru ve genç kanatlılarda gelişmede gerilik gözlenir. Bunun yanında solunum sistemi ile sıkıntılar, soluk alıp vermede güçlük ve iştahsızlık görülür. Bu hastalığın çeşitli formları vardır. Bu formlara göre belirtilerde küçük farklılıklar görülebilmektedir. Deri Çiçeği, bu formda özellikle tüysüz olan bölgelerde lezyonlar görülür. Başlangıçta küçük ve beyaz renkli odaklar şeklinde lezyonlar görülür. Bu lezyonlar daha sonra nodüler şişliklere dönüşür. Sonrasında parçalanır ve kabuklanmalar oluşur. Daha sonra ise bu kabuklanmalar yavaş yavaş iyileşme sürecine girer. Difterik Çiçek, bu formda lezyonlar özellikle ağız boşluğu ve üst solunum yollarında görülür. Ağız boşluğu, larinks ve soluk borusu lezyonların en çok görüldüğü yerlerdir. Buralarda görülen lezyonlar difterik karakterdedir. Lezyonlar kaldırıldığı takdirde alt kısmında ülserli alanlar görülür. Bu form özellikle genç hayvanlarda ciddi solunum problemlerine ve ölümlere neden olabilmektedir.” dedi.

Teşhis Yöntemleri,  Tedavi ve Korunma Yolları hakkında da bilgi veren Veteriner Hekim Hamza Biçer,” Bu hastalığın belirtileri dikkate alındığında genellikle teşhisi kolaydır ama bazı solunum yollarını etkileyen kanatlı hastalıkları ile karıştırılma ihtimalide vardır. Hastalığın kesin tanısı için birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler arasında çeşitli serolojik ve virolojik testler ile PCR yöntemi sayılabilir. Bu hastalık için kesin belirlenmiş bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Sadece belirtiler ve lezyonlar için çeşitli ilaçlar ve antiseptik solüsyonlar kullanılabilmektedir. Korunmak için biyogüvenlik kuralları ve aşılama oldukça önemlidir. Özellikle hastalığın yaygın olduğu bölgelerde ve ticari olarak bu işi yapan işletmelerde mutlaka aşılama yapılmalıdır. Bu hastalığa karşı canlı aşılar kullanılmaktadır. Hastalığın aşı uygulamaları oldukça önemlidir. Prosedürler doğru bir şekilde yerine getirilmelidir. Bu aşılar genellikle kanat zarına batırma yöntemi ile yapılmaktadır. Son yıllarda dünyada in ovo aşılama yöntemi de kullanılmaya başlanmıştır.” sözlerini kullandı.

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER