Sağlık
Giriş Tarihi : 02-04-2018 13:30   Güncelleme : 02-04-2018 13:30

Kulak Çinlamanizin Nedeni Cep Telefonunuz Olabilir

Kus sesi, islik sesi, circir böcegi sesi, zil sesi gibi ifade edilen kulak çinlamalari, genellikle basit bir saglik sorunu gibi görülse de bazi durumlarda önemli bir hastaligin da habercisi olabiliyor. Kulak çinlamasi; cep telefonu ile konusma süresinin artmasi, yüksek seste müzik dinleme ve sigara kullanimi ile de ortaya çikabiliyor. Ilerleyen yasla birlikte görülme orani da artan sorun, çesitli yöntemlerle tedavi edilebiliyor

Kulak Çinlamanizin Nedeni Cep Telefonunuz Olabilir

Memorial Hastanesi Kulak Burun Bogaz Hastaliklari Bölümü’nden Op. Dr. Oguz Yilmaz, kulak çinlamasi ve tedavisi hakkinda bilgi verdi.

YASAM KALITESINI DÜSÜRÜYOR

Kulak çinlamasi genellikle eriskinlerde görülür. Bir hastalik degildir, isitme sisteminde meydana gelen bir bozuklugun belirtisidir. Toplumda yaklasik %10 oraninda kulak çinlamasi sorunu yasanmaktadir. Çinlama sürekli hale geldiginde; uykusuzluk, dikkat bozuklugu, bas dönmesi gibi sorunlara yol açabilir.

HASTANIN ÇINLAMA ÖYKÜSÜ TESHIS IÇIN ÖNEMLI

Çinlamanin tanisi isitme testi ile konulur. Bunun yaninda sistemik hastaliklari tespit edebilmek için kan tahlili, damarsal anomaliler için doppler USG’ye basvurulur. Eger tek kulakta çinlama varsa tümör olasiligi düsünülerek MRG çektirilebilir. Ancak çinlamanin teshisinde en önemli faktör çinlamanin öyküsüdür. Her hastada farkli özelliklerle kendini gösterebilir.

UZUN SÜRE CEP TELEFONUYLA KONUSUYORSANIZ…

Kulak çinlamasinin pek çok nedeni olabilir. Kulak kiri, kulak enfeksiyonlari, kulak zarinda delinme, orta kulakta sivi birikmesi, kulak kemikçiklerinde kireçlenme, alerji, tansiyon yüksekligi veya düsüklügü, bazi tümörler, seker hastaligi, tiroit hastaliklari, aspirin ve benzeri agri kesici ve antiromatizmal ilaçlar, çesitli antibiyotikler, bazi depresyon hastaliklari, damarsal hastaliklar, sigara kullanimi bu nedenler arasinda sayilabilir. Yasa bagli isitme azligi ve stres de çinlamaya neden olan en önemli etkenlerdir. Cep telefonuyla uzun süre konusmak ve kulaklikla yüksek sesle müzik dinlemek kulak çinlamasini tetikledigi gibi sigara kullanimi da çinlama faktörlerinden biridir.

ÇINLAMAYA BU BELIRTILER ESIK EDIYORSA TÜMÖR OLABILIR

Çinlama dirençli bir sekilde ilerlemesi

Bas agrisi

Bulanti ve kusma

Bas dönmesi

Isitme azligi

Denge bozuklugu

Yüz felci

ÇINLAMA TERAPISI ILE KULAK ÇINLAMASI GERI PLANA ATILIYOR

Nedeni bulunamayan çinlamalarda, hastaya gürültüden korunma, nikotin-kafein-alkol içeren yiyecek ve içeceklerden kaçinma gibi önerilerde bulunulur. Ayni zamanda iç kulagin kan dolasimini düzenleyici ilaçlar verilerek çinlama giderilmeye çalisilir. Ayrica çinlama eger sessiz ortamlarda artiyorsa, uyku sirasinda sevilen bir müzik dinlenebilir. Hasta bu uygulamalardan yarar görmediyse çinlama terapisi (maskeleme) önerilir. Bu yöntemle çogu hastada olumlu sonuçlar alinabilmektedir. Bu tedavide hastaya rahatsiz edici olmayan nitelikte bir arka plan gürültüsü verilerek dikkatin dagilmasi saglanir, kulak çinlamasi geri plana atilarak rahatsiz edici olmaktan çikartilir ve hasta tarafindan isitilmez.