Malatya
Giriş Tarihi : 22-05-2012 10:28   Güncelleme : 22-05-2012 10:28

Kükürt sorun olmaktan çikti

Ziraat Mühendisi Mustafa Kaplan koordinatörlügünde hazirlanan Kayisida Kükürt Dioksit Analizinin Cihaz Yöntemi ile Yapilmasi projesi, kayisida yillardir çözülemeyen kükürt sorununu sorun olmaktan çikaracak.

Kükürt sorun olmaktan çikti

   Ziraat Mühendisi Mustafa Kaplan koordinatörlügünde hazirlanan ve Kayisi Arastirma Istasyon Müdürlügü tarafindan Firat Kalkinma Ajansi (FKA) Dogrudan Faaliyet Mali Destek Programi kapsaminda Kayisida Kükürt Dioksit Analizinin Cihaz Yöntemi Ile Yapilmasi Projesi’nin 7 Mayis 2012 tarihinde imzalanarak destek almaya hak kazandigi belirtildi.

  Proje koordinatörü Mühendis Mustafa Kaplan, projenin sivil toplum örgütleri ve kayisi isletmecilerinin destekleriyle hazirlandigini ve FKA’ya sunuldugunu bildirdi. Mustafa Kaplan tarafindan hazirlanan Kayisida Kükürt Dioksit Analizinin Cihaz Yöntemi Ile Yapilmasi, kuru kayisida kükürt dioksit analizinin modifiye edilen azot tayin cihazi distilasyon ünitesi ile yapilacagi ögrenildi.

  Kaplan, bu proje için yaklasik bir yildir Arastirma Gelistirme (AR-GE) çalismalari yaptigini ve cihaz ile kullanilacak uluslararasi metodun iyi sonuçlar vermesi neticesinde Malatya’miza ve kayisimiza FKA’nin tam destegiyle böyle bir cihazi kazandirmis oldugunu dile getirdi.

CIHAZ 54 BIN LIRA

  Ziraat Mühendisi Mustafa Kaplan, “Kayisida Kükürt Dioksit Analizinin, cihaz ile uluslararasi metot kullanilarak hizli, dogru ve güvenilir sonuçlar almak için cihazin firmasiyla AR-GE çalismalari yürüttük. Çalismalar sonuncunda azot tayin cihazi distilasyon ünitesi ile kükürt dioksit analizini uluslararasi yöntem kullanarak modifiye ettik. Analiz sonuçlarinin dogrulugundan sonra ilk defa kuru kayisida kükürt dioksit analiz cihaz yöntemiyle SO2 analizinin 4 buçuk dakika gibi kisa bir sürede analiz sonucunu veren bir cihazla yapilmasina karar verdik. 54 bin liralik bir projenin maliyetinin tamamini FKA karsiliyor. Yakin bir zaman da cihazin ihalesi görülecek. Cihaz kayisi sezonunda hizmete sunulacak. ” diye konustu.

  Kaplan, Malatya’ da kayisi isletmelerinin fazla kükürt dioksitten dolayi para cezasi ödedigini ve bu sorunlarin çözümü için Kayisi Arastirma Istasyonu’nun arastirma laboratuvarinin en son teknolojileri kullanarak cihaz yöntemi ile kükürt dioksit analizini yapacagini ve bu sorunlarin çözümüne katki saglayacagi belirtti.

SONUÇLAR GÜVENILIR

Kaplan, Arastirma Laboratuvarinda kükürt dioksit analizi için uygulanan mevcut metot ve yöntemle bir analiz süresinin yaklasik 150 dakika sürdügünü, cihaz yöntemi ile yapilacak kuru kayisida kükürt dioksit analiz sonuçlarinin eskiye göre çok daha kisa sürede, dogru ve güvenilir sonuçlar elde edilecegini vurgulandi.

ANALIZLER ILK AY ÜCRETSIZ

   Cihaz alimi gerçeklestikten sonra analizlerin bir süreligine ücretsiz yapilacagini bildiren Kaplan,  “Müsteri ismarlanan çayi içene kadar analiz sonucu ögrenebilecektir. Böylece müsteri taleplerine bekletilmeden kisa bir sürede cevap verilmis olacaktir. Arastirma Laboratuvarimizda cihaz alimi gerçeklestikten sonra bir ay süre ile laboratuvarimiza gelen kayisilarin kükürt dioksit analizleri, Firat Kalkinma Ajansinin proje kapsamindaki katkilariyla ücretsiz yapilacak. Bir ay boyunca 400 civarinda kükürt dioksit analizini ücretsiz yapacagiz. Sire pazari ve Organize Sanayi yolu üzerine asilacak afislerle halka duyurulacaktir” seklinde konustu.

   Kayisi isletmeleri ve tüccarlar, ellerindeki mevcut kükürtlü kayisinin kükürt dioksit oranini 4 buçuk dakikada ögrenecek ve denetim kapsaminda cezai isleme maruz kalmamalari için bilgilendirilecekler. Isletmeler kendi laboratuvarlarinda yaptiklari analiz sonuçlarinin dogrulugunu, laboratuvarimizda yaptirarak otokontrol sistemini olusturacaklar ve yapilan yanlis analiz sonuçlarinin önüne geçilecek”

LABORATUVAR IHTIYACA CEVAP VERECEK

   Arastirma Laboratuvarinin kuru kayisida da kükürt dioksit analizi ile ilgili sorunlarin çözümünde önemli rol üstlendigini belirten Kaplan: “Bu amaçla en son teknolojiyle hizli, dogru ve güvenilir analiz yapmak, sektörün ihtiyaçlarina cevap verebilmek ve bu uygulamanin kamu laboratuvarlarinda ve ülkemizde ilklerden olmasi ilimiz ve kayisi için önemli bir gelisme olacaktir. Sonuç olarak projedeki çalismalar ile kuru kayisi üreticilerine, isletmelere, bölge ve ülke halkina, en etkin, en hizli ve kaliteli hizmet verilmesi kapsaminda öncülük edecektir” diye konustu.